За 28 років незалежності України по всій країні було вбито більше 50 журналістів. Однією з найгучніших справ стало викрадення і вбивство засновника видання «Українська правда» Георгія Гонгадзе.
За звинуваченням у вбивстві в березні 2008 року було засуджено трьох екс-співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України - Валерія Костенка, Миколу Протасова і Олександра Поповича, а в січні 2013-го за вбивство журналіста до довічного ув'язнення був засуджений колишній начальник департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач. Практично з самого початку ув'язнення обвинувачений намагається пом'якшити свій вирок.
У 2015 році він розповів, що вбивство Гонгадзе не було навмисним і повинно розглядатися як вбивство з необережності, виклавши нову версію подій, в 2016-му Апеляційний суд Києва залишив в силі вирок Олексію Пукачу, але в 2017 році засуджений звернувся до Верховного суду. У 2018 році засудженому на прохання адвокатів перерахували термін за законом Савченко. Тепер він знову змінив свідчення і наполягає на тому, що «перевищив повноваження»: «Я можу визнати, що перевищив свої повноваження, і це призвело до смерті Гонгадзе. Я вже відбув повний термін за цей злочин. Вони не мали права дати мені довічне».
Нагадаю, результатом «перевищення повноважень» Пукача столо те, що Георгій Гонгадзе був викрадений, вивезений в ліс, убитий і обезголовлений.
Тепер стало відомо, що Пукач подав касацію з вимогою скоротити йому термін ув'язнення з довічного до 15 років. Перше слухання по справі пройшло 4 вересня, наступне має відбутися 9 жовтня, і якщо судді задовольнять прохання захисту про скорочення терміну, екс-генерал може бути звільнений прямо в залі суду.
Вдова Георгія Мирослава Гонгадзе заявила, що «звільнення Пукача стало б серйозним ударом для свободи ЗМІ в Україні. Воно б показало, що винуватці злочинів проти журналістів не несуть повноцінної відповідальності перед законом».
Позицію Мирослави розділяє і Міжнародний комітет захисту журналістів. В організації висловили стурбованість через можливе звільнення екс-генерал-лейтенанта міліції Олексія Пукача.
«Через дев'ятнадцять років після жорстокого вбивства українського журналіста Георгія Гонгадзе є побоювання, що вбивця, який зізнався в злочині, може вийти на свободу. Українська влада не повинна допустити безкарність за вбивства журналістів. У вбивстві Гонгадзе має бути повне правосуддя, і організатори також повинні нести відповідальність», - йдеться в заяві CPJ.
Нагадаємо, за 19 років, що минули після вбивства Георгія Гонгадзе, замовники злочину так і не встановлені.