Пандемія цього року порушила безліч планів, проте Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіамистецтва LINOLEUM все ж відбудеться. Його організатори вибрали популярний нині онлайн-формат і готуються випробувати його з 2 по 6 вересня. Сьогодні вони повідомили, що нудьгувати аудиторії фестивалю не доведеться: для неї готують конкурсну програму з 84 анімаційних фільмів в різних категоріях.
Переможців визначатимуть в межах міжнародного конкурсу (44 фільми), українського конкурсу (13 фільмів) і конкурсу комерційної анімації (27 фільмів). Всі стрічки об'єднує тема цьогорічного фестивалю - «Стати людиною».
У найбільш численному міжнародному конкурсі куратори фестивалю виокремили п'ять блоків. Кожен названий на честь одного з фільмів-учасників, який найглибше за усіх розкриває означені питання. Перший блок «Рухи» - за назвою анімації з Південної Кореї - показує, як сприймає себе людина в часі, просторі й реальності в цілому. Другий, «Сліди» (на честь французького фільму), досліджує, як людина своїми вчинками щохвилини впливає на історію і людей навколо. «Короткі історії про самотність» - третій блок, співзвучний карантинним переживанням людства, а свою назву бере від анімаційного фільму з Домініканської Республіки. У четвертому конкурсному блоці «Узи» аніматори задаються питанням зв'язків між людьми і досліджують, чим ми насправді є один для одного. Його назвали на честь стрічки з Німеччини, а одним з учасників став чеський анімаційний фільм «Донька» - номінант на премію «Оскар» 2020 року. Останній блок міжнародного конкурсу називається «Ковчег» - як і анімаційний фільм з Хорватії. Це подорож світами людської підсвідомості, протягом якого можна зустріти як чужих, так і власних демонів. В рамках цього блоку відбудеться прем'єра українського фільму «Сурогат» Стаса Сантімова.
Інші українські фільми будуть показані в українській конкурсній програмі. До неї увійшли анімації на різноманітні теми: від вільної адаптації «Перетворення» Кафки до історії України за п'ять хвилин.
Третя конкурсна програма орієнтована на комерційну анімацію. Це кращі рекламні ролики, трейлери і кліпи, які зачіпають теми людського буття. Два з 28-ми учасників програми - з України. Це буктрейлер до роману Гаськи Шиян «За спиною», де показано усвідомлення молодою жінкою своєї сексуальності й ідентичності, а також музичний кліп «Проблеми сублімації» групи DZ'OB.
Окремо на фестивалі LINOLEUM відбудуться тематичні позаконкурсні покази. У межах програм куратори зберуть анімаційні фільми різних років на наступні теми:
- Ecoleptic - роботи про те, як людина взаємодіє з природою та впливає на довкілля, тварин та екологію.
- Людина_Природа - експериментальна анімація та відеоарт про місце людини в природі та неіндустріальному світі.
- Людина_Капітал - експериментальна анімація та відеоарт, що досліджує взаємодію особистості та економічних систем.
- Стати людиною - головна тема цьогорічного фестивалю. Анімаційні фільми про віднайдення своєї справжності, погляд всередину себе та особисту сміливість.
- Ретроспектива Олега Педана - мультиплікації відомого українського режисера-аніматора та лялькового майстра. Його роботи «Залізний вовк», «Нікого немає вдома», «Ключ», «Будиночок для равлика» та інші створювали власні світи й однаково захоплювали дітей і дорослих.
- Українська ретроспектива - вітчизняна анімація про різні сторони людського досвіду, орієнтована на дорослу аудиторію. До програми увійдуть фільми за різні роки: від ранніх мультиплікацій студії «Київнаукфільм» до студентської роботи Микити Лиськова, одного з головних представників авторської анімації в Україні.
- Сучасна японська анімація - незалежні роботи молодих авторів з Японії, що створені впродовж останніх п’яти років.
- Анімація для дітей - підбірка кращих фільмів, що розраховані на дитячу аудиторію.
- Ladies First - традиційна позаконкурсна програма LINOLEUM, що збирає фільми, зроблені жінками для жінок. У багатьох із анімацій режисери досліджують тілесність, сексуальність і важливість прийняття себе.
Відзначайте дати в своїх календарях, щоб нічого не пропустити.