Довгий час на телеком-ринку України точилися розмови про те, що «Зеонбуд», оператор платформи наземного цифрового ТБ (стандарт DVB-T2), може запустити платне ТБ. Схоже, що край цим розмовам ось-ось настане, остаточно і безповоротно.
Спочатку трохи передісторії. Коли Україна почала перехід з аналогового на цифрове ефірне ТБ, законодавством передбачили формування універсальної програмної послуги. Такого собі пакета безкоштовних телеканалів. Головне слово тут - безкоштовних. Природно, для глядачів це був величезний плюс - один раз купити приставку для прийому сигналу і без єдиної витраченої копійки дивитися популярні українські канали.
Однак, що добре глядачеві, для медіагруп - не дуже. Погодьтеся, трохи дивна ситуація, коли одні й ті ж канали можна дивитися безкоштовно і платно (про «сірі» тарілки супутникового ТБ взагалі не йдеться). Не дивно, що заговорили про можливість кодувати хоча б частину каналів - і перенести їх до платного пакету. Але закон про УПП діяв, а у «Зеонбуда» не було прописано можливості створити окремий пакет, провести конкурс і стягувати спату за дистрибуцію. Поки в грудні 2018 року Нацрада з питань телебачення і радіомовлення не проголосувала за зміну Плану розвитку телерадіоінформаційного простору - в документі прописали наступне:
3.19. За наявності в багатоканальних телемережах цифрового мовлення MX-1, MX-2, MX-3, MX-5 вільного ресурсу [...] провайдер програмної послуги цих мереж може надавати програмні послуги після внесення Національною радою відповідних змін до ліцензій.
3.20. З метою безперешкодного доступу до програм ефірного цифрового мовлення їх розповсюдження здійснюється у відкритому доступі без застосування систем кодування, за винятком систем цифрового платного мовлення.
Спочатку Міністерство юстиції заблокувало цей План розвитку, повернувши на доопрацювання. Але в кінці квітня 2019 року документ ухвалили. Тобто, якби «Зеонбуд» переоформив ліцензію на управління платформою, а також організував - звичайно, з дозволу Нацради - конкурс для охочих мовників, то пакет платного ТБ цілком міг з'явитися.
Але тепер цю можливість виривають з корінням.
Напевно, ні для кого не секрет, що ось-ось буде голосування за новий закон «Про медіа». І в доопрацьованому документі, опублікованому Верховною Радою, є наступне:
Пункт 5 ст 24: «Одна й та ж сама особа не може одночасно здійснювати діяльність постачальника електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного ресурсу для цілей цифрового наземного мовлення загальнонаціональної категорії та діяльність провайдера аудіовізуальних сервісів».
Іншими словами, «Зеонбуд» не може одночасно виступати оператором з доставки сигналу і оператором телевізійної послуги. Або одне, або інше. І тут криється найцікавіше - в грудні 2019 року Нацрада ухвалила рішення про створення нової мережі цифрового ефірного телебачення під керуванням КРРТ, а десятирічний термін дії ліцензії «Зеонбуду» спливає саме цього року. Чи продовжать «Зеонбуду» ліцензію?