Минулого тижня трійка мобільних операторів України - «Київстар», «Vodafone Україна» та lifecell - опублікувала спільний пресреліз щодо початку рефармінгу [перерозподілу] радіочастного ресурсу. Це дозволить якнайшвидше запровадити у країні мобільний інтернет стандарту 4G.
Йдеться про діапазон «низьких» частот 900 МГц, який почнуть рефармити вже до кінця літа. Це доволі важливий крок, адже діапазон обмежений, і так історично склалось, що частоти у операторів розподілені нерівномірно, по смугах, які чергуються між «Київстар», «Vodafone Україна», lifecell і компанією «Інтертелеком». Найбільше частот було у «Київстар», при цьому у одного оператора могла бути більш «низька» приваблива смуга, але не було більш «високої», як у конкурента. Тому смуги завжди були каменем спотикання між «Київстар», «Vodafone Україна», lifecell і «Інтертелекомом». Але спільна робота з НКРЗІ, асоціацією ТЕЛАС та багатьма профільними комітетами та органами нарешті поклала край суперечкам.
Діапазон 900 МГц дозволяє надавати сигнал 4G/LTE з більшим покриттям, що дозволить охопити невеликі населені пункти, переважно села, де проживає від 2 тис. населення. А також на автошляхах, де часто сигнал або дуже слабкий, або взагалі відсутній.
Спочатку оператори обміняються частотами у восьми західних областях України - перш за все, у Закарпатській області. До кінця ж 2020 року мають перерозподілити ресурс по всій Україні. Варто зазначити, що це може вплинути на якість сигналів стандарту GSM, оскільки оператори переключатимуть та перезавантажуватимуть обладнання базових станцій. Втім, кажуть, що робитимуть це вночі, тож ризик зниження якості зв’язку мінімізовано.
За два роки 4G охопить 90% населення України, тож майже кожен зможе користуватись високошвидкісним інтернетом останнього покоління, адже про 5G в Україні, звісно, ще не йдеться.