На початку карантину СЕО «Мультиплекс-Холдинг» Роман Романчук звернувся до президента України з проханням надати бізнесу, що працює «по-білому», безвідсоткові кредити для забезпечення зарплатних фондів. З моменту звернення минуло більше двох тижнів, а віз і нині там: в інтерв'ю виданню delo.ua Роман розповів, з якими труднощами зіткнулася мережа Multiplex через спричинену коронавірусом кризу, яких збитків зазнає індустрія і що держава могла б зробити для підтримки бізнесу. Ми вибрали головне:
про підсумки 2019-го
За оцінкою Романа Романчука, торік ринок кінотеатрів виріс на 10%, його обсяг досяг приблизно 2,6 млрд грн. Цьому зокрема сприяла мережа Multiplex, що 2019-го інвестувала близько 300 млн грн у відкриття чотирьох кінотеатрів (два в Одесі, один у Львові та один у Києві) і двох залів (IMAX Laser у Києві та Screen X в Одесі). Проти 2018 року прибутки мережі зросли на 25%, склавши 1,4 млрд грн. Кількість відвідувачів досягла рекордних для мережі 11 млн осіб. Зараз до мережі Multiplex входять 27 кінотеатрів (142 кінозали) в 17 містах України.
про плани на 2020-й
У компанії прогнозували, що 2020-го зростання ринку складе 10-15% - до 3 млрд грн. Відвідуваність кінотеатрів Multiplex мала зростати на 10% щороку протягом кількох наступних років, адже ринок в Україні ще не насичений. Компанія збиралася відкрити кінотеатр і зал Screen X у Києві, а також 3-5 кінотеатрів в інших містах країни, інвестувавши близько 500 млн грн.
про збитки індустрії через карантин
Частка Multiplex на ринку - 39% («якщо враховувати, що в Україні близько 200 кінотеатрів, в яких близько 600 залів», - уточнює Романенко). На сьогодні мережа втрачає 1 млн грн щодня. «Загальна сума збитків галузі під час карантину орієнтовно складе 80 млн грн (або $3 млн) на місяць, - каже Роман. - Цифра збитків включає не лише виручку від квитків і попкорн-барів, а й виплати за зобов'язаннями, що є в бізнесу, зокрема постачальникам, плюс витрати на зарплату співробітникам, комунальні послуги».
про звільнення
«У нас працює 1500 осіб. І в перші дні, коли було ухвалене рішення про закриття кінотеатрів, 450 людей пішли у відпустку за власний рахунок, частина співробітників вирішила звільнитися. [Зараз] 48 осіб працюють на зниженій ставці з коефіцієнтом 0,5-0,67, решта - у відпустці за свій рахунок. Може бути варіант скорочення посади. Але в «білих» компаніях, що дотримуються законодавства, ця процедура триває близько двох місяців, і весь цей час роботодавець повинен виплачувати працівникові зарплату, а потім - вихідну допомогу, - пояснює Романенко. - За нашими оцінками, в індустрії кінопрокату під загрозу скорочення потрапили понад 2,5 тис. осіб».
про заходи, вжиті державою
За словами СЕО «Мультиплекс-Холдинг», ініціатива Кабміну про видачу фінансової допомоги людям, які залишилися без роботи в період карантину, не працює. «Це тільки політичні заяви, не більше. У реальному житті наші колишні співробітники, котрі звернулись до Фонду зайнятості, отримують відповідь: «Грошей немає і коли будуть - не знаємо», - каже Роман. Запроваджені владою кредитні канікули в ситуації Multiplex також «не вирішують питання» (за словами Романенка, у компанії в кредиті близько 100 млн грн). Законодавче оголошення карантину форс-мажором, що має звільнити кінотеатри від сплати оренди, яка становить близько 15% валової виручки, також працює зі скрипом. «Торгово-промислова палата все одно повинна розглядати кожний випадок форс-мажору і видавати відповідне свідоцтво, котре на певний період часу звільнить від орендних платежів. І зараз ТПП перевантажена», - констатує Романчук.
про заходи, що запропоновані владі мережею Multiplex
«Ми пропонуємо видавати безвідсотковий кредит компаніям, що платять «білу» зарплату і податки. А отже, у фіскальних органів, у податкової є чітка інформація про те, який зарплатний фонд у такій компанії щомісяця. Ба біьше, вони це бачать у розрізі кожного співробітника. Держава доручає банку-партнеру даної програми кредитування цільове фінансування цих співробітників. Нехай це буде не 100% зарплати, навіть напевно це не має бути 100%. Нехай буде 2/3, половина. Але це буде щось, що допоможе співробітникам існувати», - каже СЕО «Мультиплекс-Холдинг». Якщо компанія не зможе повернути кредит в обумовлений термін, «включається певна відсоткова ставка. Припустимо, облікова ставка НБУ або подвійна облікова ставка НБУ, аби відносини між державою і бізнесом були партнерськими».
про роботу після карантину
«Після закінчення карантинних заходів потрібні ще 3-4 місяці на те, щоб розконсервувати кінотеатри. З контентом стовідсотково буде непросто, адже немає горизонту планування [...] Перенесення прем'єр фільмів - це рішення без гарантій, що не буде ще одного перенесення, а потім ще одного, - пояснює Роман. - Та питання контенту встане тоді, коли ми доіснуємо до точки відкриття. Там уже можна буде тим процесом керувати: відкривати кінотеатри частково, показувати попередній контент. Гадаю, на той час люди скучать за інтертейментом і підуть до кінотеатрів, якщо у них, звісно, будуть гроші. Але в будь-якому разі ситуація буде так-сяк керованою. А зараз ми перебуваємо в точці, коли треба шукати рішення, як забезпечити мінімальний рівень фінансування, необхідний для виживання. І якщо ми будемо закриті півроку, то я не уявляю, як зможемо вижити без державної підтримки».