Національна асоціація медіа оприлюднила звернення до народних депутатів України з проханням невідкладно запровадити заходи для підтримки медіа та збереження їх функціонування в умовах карантину.
Документ підписали понад сотня журналістів та медійних організацій, серед яких головна редакторка «Громадського радіо» Тетяна Трощинська, колишній головний редактор «Радіо НВ» Валерій Калниш, генеральний директор Tavr Media Ігор Чернишов, Центр демократії та верховенства права, Інститут демократії ім. Пилипа Орлика та ГО «Інститут масової інформації».
У зверненні йдеться, що вже зараз більшість медіа, особливо регіональні та місцеві, знаходяться на межі банкрутства та припинення діяльності через відсутність рекламних надходжень. Таким чином аудиторія залишиться без доступу до достовірної інформації про поточні події, а держава - без способу оповіщення. А в умовах карантину громадяни, які позбавлені звичного режиму роботи та комунікації, як ніколи потребують медійної підтримки.
Задля підтримки функціонування медіа та уникнення загрози зникнення незалежних джерел інформації для українських громадян НАМ закликає народних депутатів України невідкладно прийняти зміни до чинного законодавства, що забезпечать наступні заходи державної підтримки:
1. Відтермінування платежів до державного бюджету та місцевих бюджетів всіх рівнів, а також платежів по зобов’язаннях перед підприємствами державної та комунальної форми власності. На сьогоднішній день рекламодавці масово затримують платежі, частину з яких можна буде повернути лише в судовому порядку, тобто після завершення карантину, відповідно буде справедливо відкласти платежі медіа хоча б до бюджету.
2. Зупинення підвищення цін на оренду приміщень. В умовах коливання курсу валют та зростання цін, низка орендодавців вже повідомила медіа про підвищення цін, яке, вочевидь, жодним чином не виправдане імпортною складовою таких цін; з метою усунення необхідності вирішення господарських конфліктів, що пов’язано з порушенням режиму карантину, необхідно відтермінувати такі конфлікти на період після завершення епідемії.
3. Надання працівникам медіа права користування пасажирським транспортом. Особливості роботи медіа вимагають постійного переміщення працівників в процесі збору та перевірки інформації. Наразі медіа не можуть збільшити витрати на перевезення працівників власним транспортом, тому їм необхідний такий дозвіл, як для аналогічних підприємств критичної інфраструктури.
Додаткової підтримки потребують телерадіоорганізації, які знаходяться у більш складному становищі через високі постійні витрати - оплата послуг із трансляції сигналу, придбання та створення дорогого програмного продукту тощо. При цьому, відповідно до умов ліцензій, телерадіоорганізації позбавлені можливості зменшити свої витрати за рахунок скорочення обсягу мовлення та здешевлення програмного продукту. Нагляд за діяльністю у сфері телерадіомовлення здійснює Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, на яку не поширюється вже запроваджений мораторій на перевірки суб’єктів господарювання.
З метою підтримки діяльності телерадіомовників НАМ закликає запровадити додаткові заходи, а саме:
4. Надання телерадіокомпаніям права не дотримуватися вимог до програмної концепції та оперативно реагувати на потреби аудиторії. При цьому право на відхилення від програмної концепції жодним чином не має надавати право на порушення квот, визначених законодавством (на мовлення державною мовою, на поширення українських пісень, національного та європейського продукту тощо). Відхилення від програмної концепції – це виключно зміна жанрового розподілу. Зокрема, це дасть можливість зменшити витрати на мовлення в нічний час, транслюючи заставки.
5. Зупинення перевірок телерадіоорганізацій, за винятком випадків виявлення ознак вчинення найбільш грубих порушень. Таке зупинення не має означати безкарність. Це лише відтермінування притягнення до відповідальності, яке необхідне, щоб зменшити кількість контактів між працівниками контролюючих органів та телерадіоорганізацій під час епідемії.
6. Заборона припинення або зупинення постачання електричної енергії Державному підприємству «Концерн РРТ». У разі відтермінування платежів мовників, «Концерн РРТ» ризикує залишитись без коштів на оплату електричної енергії, що може призвести до відключення мовлення, як це вже спостерігалося у минулі роки; з урахуванням сьогоднішньої ситуації це може призвести до паніки.