Проєкт Silica від Microsoft успішно завершив запис та відтворення легендарної стрічки «Супермен» 1978 року на шматочку кварцового скла, розміром з підставку для напоїв (75 мм завширшки, 2 мм заввишки).
Це перший експеримент Microsoft, де для запису інформації на кварцовому склі використали останні досягнення у галузі надшвидких лазерів та штучного інтелекту. Технологія «проста»: лазер зашифровує дані у склі, створюючи тривимірну мікроскопічну решітку з викривленнями різної глибини та під різними кутами. Потім, коли поляризоване світло проходить крізь скло, алгоритм розшифровує зображення та візерунки у інформацію.
Дослідники зазначають, що кварцове скло не боїться гарячої води, запікання у духовці чи мікрохвильовці, затоплення, очищення, розмагнічування та інших екологічних загроз, що можуть зруйнувати безцінні історичні архіви чи культурні скарби.
Відомо, що компанія Warner Bros., яка звернувся до Microsoft, дізнавшись про дослідження, вже давно шукає нові технології для захисту своєї величезної бібліотеки активів: від історичних скарбів, як фільм «Касабланка» та радіошоу 1940-х років, до анімаційних короткометражек, коротких театральних фільмів, телевізійних ситкомів та щоденників з кіномайданчиків. Проблема полягала у тому, що записи мали зберігатися сотні років, протистояти паводкам чи сонячному світлу, не псуватись від зміни температури та не потребувати постійного оновлення.
«Ми ніколи не втрачали надію на те, що така технологія з’явиться, тому, коли дізналися про розробки Microsoft на основі скла, захотіли їх випробувати», - розповіла головна директорка з технологій Warner Bros. Вікі Колф.