У листопаді минулого року TikTok потрапила у скандал через видалення одного з мільярдів відео. На ньому 17-річна Фероза Азіз під виглядом уроку з макіяжу розповіла користувачам про концентраційні табори для мусульман у Китаї. Відео переглянуло понад 1,5 млн користувачів, однак вже наступного дня автор ролика не могла зайти у власний акаунт. Азіз звинуватила додаток у цензурі, і, звичайно, TikTok спростував будь-які претензії.
Однак нещодавно до рук ЗМІ потрапили документи, які показують, наскільки TikTok обмежує свободу слова своїх користувачів. Йдеться не тільки про заборону політичних висловлювань, але дискримінацію за зовнішністю та соціальним статусом. Творці всесвітньо популярного додатка, який наразі налічує понад 800 млн юзерів, наказували модераторам обмежувати охоплення відео користувачів, які могли здатися не дуже гарними, бідними чи мали певний вид інвалідності. Модератори мали цензурувати політичні заяви під час прямих трансляцій та блокувати тих, хто принижує «національну честь» чи негативно висловлюється щодо «державних органів, наприклад, поліції».
Поки TikTok видає себе за платформу для самовираження та креативу, але навіть поява «пивного пузика» та кривої посмішки у відео могло вплинути на його популярність. Це вже не згадуючи про зображення бідності у сільській місцевості та міських нетрях, або вияви неповаги до державних службовців. Один з документів навіть наказував модераторам обмежувати доступ до відео, де видно тріщини у стінах та «пошарпані меблі» у будинку юзерів.
Тим часом речник додатку Джош Гарднер прокоментував ситуації, заявивши, що «більшість з оприлюднених гайдлайнів» або більше не виконуються, або ніколи не були введені у дію. Щодо обмеження відео «непривабливих, бідних або юзерів з інвалідністю», Гардер пояснив, що правила мали «запобігти булінгу, але більше не діють».
Власником TikTok є китайська компанія ByteDance, яка оперує низкою соцільних мереж та додатків. Компанія вже давно потрапила під приціл американського уряд через зв’язки з Китайською комуністичною партією та наслідування жорсткої політики цензури китайського правління.