Війна зачепила всі культурні сфери, і кіно не стало винятком. Якщо кіноосвіта продовжує розвиватися, то процес зйомок призупинився, тож для багатьох акторів, що опинилися за кордоном, постав вибір: повертатися додому або шукати нові проекти там. З огляду на досвід європейських колег хочу поділитися з акторами кількома порадами – як працювати, поки виробництво в Україні на паузі.
Як розпочати
Передусім – підготовка акторського кейсу. Почніть зі своєї акторської візитівки та шоурілу, зберіть портфоліо і згадайте весь ваш досвід у зйомках відеоконтенту, додайте відгуки інших акторів або режисерів, з якими ви працювали, інші друковані матеріали про вас.
Наступний етап – знайти агента або ресурси, де розміщують інформацію про можливі зйомки та кастинги. Попросіть знайомих з індустрії або інших акторів порекомендувати вас агенціям і спробувати влаштувати вам зустріч, відвідайте тематичні заходи: покази, прем'єри, кінофестивалі.
Якщо ви робите перші кроки до акторської кар'єри за кордоном, варто почати з рекламного ринку. Там наявність акторської освіти не є головним фактором. До того ж є велика ймовірність, що ви гратимете роль без слів. Також це можуть бути зйомки в масовці або робота актором-дублером.
Узагалі ходити на кастинги у рекламу – дуже корисна річ. Бо багато кастинг-директорів, які опікуються рекламою, також мають серіальні чи кінопроекти. І це добрий шанс познайомитися, показати себе, зарекомендувати як професіонала.
Ще одна не очевидна, але дієва модель, з якої можна починати кар'єру за кордоном, – озвучування. Сьогодні цей ринок дуже розширився, і є велика потреба в україномовних акторах для реалізації проектів.
І не варто забувати, що доєднатися до театру – це також спосіб розпочати кар'єру. Звісно, якщо вас захоплює гра на живу аудиторію.
Як працювати з агентом
99% комунікації між кастинг-директором та актором відбувається через агента. Ринок кастингів найчастіше не є відкритим, тобто іноземні кастинг-директори не знають про інші проекти, якими вони не опікуються. Але про ці проекти знають агенти.
Треба розуміти, що агент не зробить за актора його роботи: він має передати актору інформацію про кастинг, і той вже сам вирішує, чи підходить до цієї ролі, чи ні.
Актор не може працювати на проекті без підписаної угоди. Головна функція агента – підготувати цю угоду з продакшеном, а також вирішувати всі формальності. Кожна угода має містити права актора та його обов'язки, але передусім – його персональні дані, згоду на використання персональних даних і передавання авторських прав, гонорар та умови виплати.
Доволі часто підписання таких угод відбувається досить пізно в контексті процесу кіновиробництва, іноді навіть на знімальному майданчику, бо перемовини продакшена з агентом щодо деталей можуть тривати до останнього. Агент домовляється з продакшеном про гонорар актора, після чого він відповідальний за те, аби цю суму актор і отримав. Грошові транзакції проходять через банки, тобто ніхто з акторів не отримує гонорар у конверті.
Коли з вами домовляються про певну суму – це так звана ставка брутто. Вона містить у собі відсоток, що потім забирає агент, а також відсоток податку, який ви сплачуєте зі свого гонорару.
Як працювати без агента
Якщо так сталося, що ви не маєте агента та найближчим часом він не з'явиться, потрібно докласти ще більше зусиль для самостійного пошуку роботи на кіноринку. Це складно, але не неможливо!
Насамперед вам потрібно заявити про себе: створіть сайт або сторінку на професійній платформі, підготуйте свої соціальні мережі. Поділіться інформацією про себе, додайте шоуріл та лінки на свої проекти.
Навчіться знімати самопроби. Якщо ви ще не діставали запиту на самопроби конкретного проекту, то потренуйтеся записувати себе на камеру телефону. Візьміть текст і знімайте себе доти, доки вам не подобатиметься в цьому відео все: ваш зовнішній вигляд, стиль, передавання емоцій, акторська гра, тло, реквізит, голос – геть усе! Потім можете показати це відео фокус-групі з ваших знайомих та дослухатися до їхніх коментарів.
Важливо повсякчас перебувати у професійному інфополі: стежте за новинами й апдейтами проектів, підпишіться на продакшени, продюсерів, акторів – будь-кого, хто може бути джерелом інформації. І звісно, не забувайте про нетворкінг – ходіть на презентації, тусовки, фестивалі та покази.
Також один зі способів, добре відомих в Україні, – це фейсбук-групи, де публікують інформацію про проекти та кастинги. Звісно, треба обережно ставитися до інформації, яку там надають, аби не натрапити на шахраїв. Але нехтувати цим ресурсом усе ж не варто.
Інформація, яка обов'язково має бути в оголошенні про кастинг (аби впевнитися, що це не шахраї):
- Хто проводить кастинг (якщо це професійний кастинг-директор чи компанія, то ви знайдете в мережі інформацію про них).
- Місце, де це проходить.
- Інформація про роль.
- Чи відкритий це кастинг, чи ні.
Інший спосіб самостійного пошуку кастингів – це використання кастинг-платформ, де розміщуються профілі акторів (для українців, наприклад, є корисний ресурс https://filmmakers-for-ukraine.com), та безпосереднє звертання до кастинг-директорів у соціальних мережах. Але тут наполегливо рекомендую пам'ятати про ввічливість, доречність і толерантність
Про ролі
Треба розуміти, що українці за кордоном зможуть грати лише певні ролі. Умовно: поляків українці не гратимуть, бо польські глядачі завжди відчуватимуть акцент.
Щодо зйомок англомовного контенту, наприклад для Netflix, то глядачі таких стримінгових платформ переважно не розрізняють акцентів поляків та українців. Тому тут усе залежатиме від умов. Українські актори з бездоганним британським чи американським акцентом теж зустрічаються.
До речі, змінити акцент насправді не так складно, як здається на перший погляд. Ви завжди можете знайти мовного коуча, що допоможе вам опрацювати вимову та навіть вивчити текст із потрібним акцентом для конкретної ролі. Також методом можуть бути мовні школи або перебування у певному мовному середовищі.
Ну а тим, хто лише мріє почати кар'єру кіноактора, раджу не чекати нагоди та податися на освітні програми вже зараз.