З перших днів повномасштабного вторгнення російської армії на територію України Львівський медіафорум (LMF) – екосистема людей, організацій та проектів, що розробляє комплексні рішення для медіа, – надає можливість журналістам із різних регіонів нашої країни евакуюватися та продовжити свою професійну діяльність у безпечному місці. Вже 24 лютого опівдні, коли більшість людей у країні ще перебували в стані шоку, багатьом редакціям та незалежним журналістам надійшли повідомлення з наступним змістом: «Друзі, колеги! У зв'язку із ситуацією в Україні Львівський медіафорум переформатовує режим своєї роботи. Офіс організації працюватиме 24/7. Ми готові приймати журналістів, яким потрібно виїхати до Львова». Втім, шелтер, що функціонує й дотепер, – не єдиний напрям роботи LMF під час війни.
Раніше ГО «Львівський медіафорум» відповідало за організацію однойменного івенту – однієї з найбільших профільних подій, що об'єднувала журналістів з усієї країни. Сюди приїжджали міжнародні експерти, професійні медійники з найбільших українських видань та журналісти з регіонів для обміну досвідом і нетворкінгу. Крім того, за роки своєї дільності LMF зміг вибудувати цілу екосистему, до якої входять ресурс MediaLab.Online, що розповідає про найважливіше зі світу медіа, центр комунікаційних досліджень і аналітики, а також видавництво «Човен», котре спеціалізується на репортажній та документальній літературі. Але зараз увесь фокус діяльності організації змістився на допомогу журналістам, які евакуювались із небезпечних регіонів нашої країни або продовжують працювати в цих регіонах.
Як каже CEO Львівського медіафоруму Ольга Мирович, з преси та з офіційних джерел було зрозуміло, що існує дуже висока загроза повномасштабного російського вторгнення. Тому керівництво LMF завчасно, ще в січні, разом із командою та партнерами спланувало діяльність на випадок війни. Також було зрозуміло, що Львів стане прихистком для багатьох людей, які будуть вимушені евакуюватись із зони бойових дій. Тому команда розробила внутрішній організаційний план. Погодила його з донорами. І 24 лютого о шостій ранку запустила в дію.
Основними партнерами шелтеру від LMF виступають міжнародний фонд «Відродження», Міністерство закордонних справ Британії (Foreign, Commonwealth & Development Office), Національний фонд із підтримки демократії, а також USAID — Агентство США з міжнародного розвитку.
За час існування шелтеру його можливостями скористалися понад 150 журналістів та члени їхніх сімей. У кожного, хто сюди приїхав, своя особиста історія і своя особиста трагедія. Хтось зміг вирватися разом із родиною з-під російської окупації у Київській області, хтось евакуювався зі Сходу після багаторазових обстрілів. Тут люди можуть знайти те, що їм потрібно передусім – тишу та спокій.
Можливостями шелтеру від LMF також користуються іноземні журналісти. Ті, хто не знає місцевості, не має контактів. Ось приклад – Луе Баракат. Французький фотограф сирійського походження. Він уже був на війні в Іраку та Сирії, а тепер приїхав висвітлювати події в Україні.
Він не знає української та погано володіє англійською, тому використовує сервіс Google Translate, де пише французькою і показує співрозмовнику переклад українською. Луе провів в Україні п'ять тижнів. Два з них – у львівському шелтері, і перед від'їздом на батьківщину ламаною англійською дуже дякував волонтерам, які тут працюють, та всім, із ким познайомився у Львові, за різноманітну допомогу.
За час війни шелтер достатньо швидко трансформувався, перетворившись із місця, що виконує функцію прихистку для журналістів, на гуманітарний хаб. «Шелтер сам собою працював лише тиждень. Пізніше він обріс великою кількістю інших активностей. Сьогодні це також склад, позаяк з іншими партнерами ми налагодили ланцюг доставки захисного оснащення для журналістів з-за кордону», – каже Ольга Мирович.
У коробках, які стоять у лекторії – великому приміщенні, що є частиною шелтеру, – можна знайти захисні каски, бронежилети, тактичні окуляри, портативні зарядні пристрої, аптечки та багато інших речей, котрі можуть врятувати життя журналісту, що працює в потенційно небезпечній зоні, або принаймні полегшити його роботу. Майже щодня коробки з такими корисними подарунками вирушають до різноманітних куточків України – тим редакціям, які потребують цього найбільше.
«Також, аби відновити роботу редакцій в складних умовах, ми допомагаємо з купівлею техніки», – додає директорка Львівського медіафоруму.
З перших днів війни доставка захисного обладнання для журналістів була одним із ключових викликів, каже Ольга Мирович. За її словами, через величезний дефіцит і певні правові процедури, організувати все це самотужки було дуже важко. Тому LMF став шукати партнерів. До співпраці долучився Інститут масової інформації (ІМІ), що має представницю за кордоном. Іще одним партнером виступає організація «Репортери без кордонів». Вони фокусуються на допомозі іноземним журналістам, котрі приїжджають до України висвітлювати події на нашій території. Крім того, партнером ініціативи є правозахисна організація Front Line Defenders, що спеціалізується на практичних охоронних потребах.
Львівський медіафорум опікується обладнанням на території України і розподіляє його по редакціях згідно з запитами, які зібрали ІМІ та LMF, об'єднавши у спільну базу. Пріоритет надається журналістам, що висвітлюють бойові дії та працюють на лінії зіткнення. А також редакціям, що перебувають найближче до зони бойових дій. За інформацією директорки LMF, підтримку дістали вже понад 40 редакцій: це журналісти з Київщини, Харківщини, Донецької, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської, Сумської та Чернігівської областей. Втім, редакції з інших регіонів – зокрема, Заходу України – також дістають допомогу, адже більшість зі своїх доходів українські медіа, на жаль, втратили. Водночас дуже важливо, аби в складних умовах вони не припиняли своєї діяльності.
Приміщення, в якому влаштували шелтер, надано в користування одним із партнерів Львівського медіафоруму. Організатори свідомо не розголошують точної локалізації, і тих, хто сюди прибув, також просять цього не робити. «З початком війни ми одразу зідзвонились і задекларували потребу у великому приміщенні. Але ми заздалегідь проговорили, що таке приміщення в наявності є. Тому вже зранку дістали підтвердження готовності до співпраці», – ділиться спогадами Ольга Мирович.
Приміщення Львівський медіафорум отримав на партнерських умовах, що означає суттєву знижку на оренду. Крім того, партнери допомогли його обладнати (привезли ліжка, відкрили доступ до повноцінної кухні), аби людям, що тут перебувають, було комфортніше.
У майбутньому на базі шелтеру планують створити офісне приміщення для редакцій з фокусом на тривалу підтримку і відновлення діяльності медіа. Однак наразі тут чекають другої хвилі колег зі східних регіонів. Там розпочався активний наступ російських військ, і влада закликає людей евакуюватись, адже існує пряма загроза життю.
Якщо ж говорити про подальші плани самого Львівського медіафоруму, то робота всіх основних проектів відкладена до завершення воєнного часу. Натомість команда LMF планує розгорнути мережу резиденцій у країнах Європи. Їхня мета – дати змогу журналістам відновити свій емоційний ресурс, оговтатися від пережитих складних життєвих досвідів і бути готовими продовжувати професійну діяльність.
Також Ольга Мирович наголошує, що крім підтримки редакцій організація активно розвиває аналітичний напрям. І намагається в найближчій перспективі передбачити потреби медіа й журналістів, щоб надалі реагувати на ці потреби та розробляти програми підтримки, адаптовані до поточної ситуації.