Парламент Словаччини ухвалив на законодавчому рівні зміни, згідно з якими кеш-рібейти виробникам аудіовізуального контенту зростають з діючих нині 20% до 33%. Нові ставки по відшкодуванню продюсерам кваліфікованих продакшен-витрат на території Словаччини будуть діяти з 1 січня 2020 року. Таким чином Словаччина стане однією з найбільш «щедрих» країн Європи в питанні кеш-рібейтів.
На сьогодні найбільші кеш-рібейти продюсерам пропонує Швейцарія - в цій країні максимальний кеш-рібейт, на який можуть розраховувати виробники аудіовізуального контенту, становить 40%. Але відзначимо, що в Швейцарії ставка рібейтів стартує з 20%, а максимальний розмір покривається сумою, обмеженою $616 тис. Тобто, не дивлячись на декларовані 40% і справжні бюджети виробництва, продюсери можуть розраховувати максимум на цю суму.
Більш привабливі, ніж запропонує Словаччина з 2020 року, умови щодо кеш-рібейтів зараз існують лише в чотирьох європейський країнах. Це Кіпр, Греція, Румунія і Нідерланди: тут максимальний розмір рібейтів встановлено на рівні 35%. Зазначимо, що у всіх вищевказаних країнах 35-відсоткові ставки рібейтів були встановлені в 2018 році (до цього рібейтів там або не було взагалі, або вони були меншими).
Після впровадження 33-відсоткових рібейтів Словаччина обжене такі «прогресивні» в цьому плані країни, як Ірландія (пропонує наразі рібейт у розмірі 32%), Естонія, Польща і Хорватія (у всіх трьох країнах розмір рібейтів становить 30%). Ну і, відповідно, обжене і Україну, якщо недавно прийняті Парламентом у першому читанні ставки рібейтів, нарешті, запрацюють.
Нагадаємо, що 12 вересня 2019 року Верховна Рада підтримала у першому читанні новий законопроект про кеш-рібейти, що збільшив їх ставку з раніше заявлених 16,6% (закон було прийнято у 2016 році, але так і не імплементовано) до 25%. При цьому іноземні продюсери (а саме вони зможуть претендувати на кеш-рібейти в нашій країні) матимуть змогу збільшити розмір рібейтів з української сторони до 30%, якщо ...
Далі наводимо цитату з закону: «якщо мінімум чотири (4) культурні критерії культурного тесту є виключно українськими (наприклад, культура /історія /міфологія /релігія /архітектура /оточення/інше), або якщо фільм містить сцени (обсягом не менше 3 відсотків загальної тривалості фільму) у яких герої (персонажі) фільму читають книгу (книги) українського автора, у тому числі й у перекладі іншою мовою та (або) сюжетна лінія, тема фільму використовують книги (книжкові видання), в тому числі українських авторів, як частину оточення (художнього рішення - декорації), у обсязі не менше 3 відсотків загальної тривалості фільму, або якщо сюжетна лінія/сценарій/центральна тема фільму базується на українському літературному творі».