Нещодавно в Україні група депутатів запропонувала законопроект, який викликав в суспільстві неоднозначну реакцію – чимала кількість людей порівняли його з російським законодавством, якому точно не притаманне ліберальне ставлення до іноземних постачальників інтернет-послуг, і яке грішить обмеженням свободи громадян під гаслами про захист глобальних інтересів країни. Особливо часто російські посадовці критикують Google, Twitter, Facebook та Instagram.
У самій Росії 8 вересня відбулися виборчі кампанії різного рівня, які запам'яталися масовими протестами і заявами російських регуляторів про «втручання іноземних агентів у внутрішні справи Росії». Зокрема йдеться про контекстну рекламу про «розумне голосування» в Google і в Facebook в день тиші та день виборів. Компанії, які розмістили рекламу, на закиди Роскомнадзора зауважили, що штрафувати варто рекламодавців, інформацію про яких нескладно знайти. Але, з огляду на те, що американські компанії відмовляються переносити дані про російських користувачів на територію Росії, відбуваючись смішними штрафами, на останньому засіданні Ради Федерації пролунали досить однозначні заяви про те, що Росія не залишить подібні дії без відповіді.
The Internet Protection Society warns that Google, Facebook, and Instagram blockages are being prepared in Russia. Today at a meeting of the working group in the Federation Council of the Russian Federation, these threats were directly voiced.https://t.co/Zz4Yp7bjv9
— Internet Protection Society (@safe_runet) September 12, 2019
У тому, що уряд готується блокувати YouTube, Facebook та Instagram, впевнений голова російської організації «Общество Защиты Интернета» Михайло Клімарьов.
«Я думаю, YouTube, Facebook і Instagram будуть заблоковані. Про це фактично було оголошено на засіданні Ради Федерації», - сказав Михайло.
За його словами, план полягає в тому, щоб парламент провів «слухання про втручання у внутрішні справи Росії», що призведе до необхідності вжиття заходів. Після цього «буде організовано кілька судових слухань - судова система в Росії повністю знаходиться під контролем Кремля», а паралельно «російські ЗМІ поширюватимуть тези про «втручання у внутрішні справи». За ними відбудеться «різка заява Міністерства закордонних справ - можливо, російський уряд подасть до суду на Google та Facebook». Тактика не нова: американські компанії не раз потрапляли під позови від російського уряду, але тепер, на думку глави ОЗИ, все набагато серйозніше, і уряд вигадав «хитрий план» поступового тиску на платформи, щоб не викликати масових протестів.
Роздуми Клімарьова підтверджує і голова Комісії Громадської палати РФ з розвитку інформаційного співтовариства, ЗМІ та масових комунікацій, президент Фонду захисту національних цінностей Олександр Малькевич.
«Я не розумію, чому ми не можемо прийняти реальні закони, як у них, зі штрафами. Ми втрачаємо час, ми добренькі. Коли з Європи приходять новини, як Google знову оштрафували на мільярд євро, в США - Facebook, у нас їм все сходить з рук. Представники Google на запити ЗМІ, яких же самі і заблокували, не відповідають. А глава Google спокійно переміщається по країні, розповідає, як Google досяг успіху в Росії ... Вони нас вдарили по щоці, а ми їм підставили другу. Ще й просимо розповісти, як нас, папуасів, виховувати. Треба було внести Google до стоп-листів зі штрафами, щоб вони в триденний термін реагували на запити», - сказав Малькевич в інтерв'ю Рамблеру.
Також він впевнений, що в Росії потрібно «просувати альтернативні, резервні майданчики, особливо для компаній і публічних людей», оскільки Facebook є «цензурним майданчиком» і всіх російських діячів «будуть банити: спочатку пости, які їм не подобаються, потім людей повністю».
На думку Михайла Клімарьова, процес блокування американських майданчиків може бути завершений вже до 2021 року. На цей рік якраз припадає початок чергового циклу виборів в Росії - не тільки в Держдуму, але і в законодавчі збори половини регіонів РФ.