Ще наприкінці осені 2023-го нас приголомшила новина: проект «Розсміши коміка», який так полюбляли «Плюси», а телеканал ТЕТ й поготів уважав щастям свого ефіру, тепер виходитиме на «Новому каналі» та, відповідно, матиме назву «Розсміши коміка по-новому». Я, звісно, повз таку новину спокійно пройти не змогла та стала зʼясовувати, що, як, до чого та чому…
Власне, чіткої відповіді на те, чому саме «Плюси» відмовилися від улюбленого проекту, я не дістала: питання, адресоване виробнику та правовласнику, Студії «Квартал 95», переадресували генпродюсерці «Нового каналу» Саші Ткаченко.
А вона на питання «Хто кому цю історію запропонував і чому?» відповіла лише: «Ми вважаємо, що «Розсміши коміка» – це підтверджений часом і кількістю сезонів хіт. Тож, коли «Квартал 95» зробив нам пропозицію виробництва цього формату, ми погодилися. Перемовини тривали недовго, ми владнали всі питання за місяць. Вартість розголошувати не можу. Лише зауважу, що вона є демократичною та маржинальною».
Ну бодай зрозуміло, що до «Нового каналу» прийшов «Квартал» і що від «Коміка» з якихось причин відмовилися «Плюси». Обіцяю при нагоді зʼясувати, чому саме.
А поки я зʼясувала, що «Розсміши коміка по-новому» від «Розсміши коміка» відрізняється насамперед кольором студії – тепер вона зелено-помаранчева, що логічно – все ж таки корпоративні кольори «Нового».
«На мою думку, головний чинник, що впливає на tone of voice «Розсміши коміка», – це коміки та ведучий, – вважає Саша Ткаченко. – Тож це найвагоміша зміна. І звісно, відображення сьогодення країни в продукті».
Про відображення сьогодення розповім трохи згодом, а щодо облич проекту, то крісло ведучого нині посів зірка «Жіночого кварталу» й Improve Live Show Валентин Міхієнко.
Який зізнається, що ця нова роль далась йому не так вже й легко: «Якщо чесно, для психіки було важко кілька днів поспіль слухати виступи гумористів. Памʼятаю, коли повертався додому, а моя дівчина щось говорила, я просто не розумів і не чув її. Після насиченого знімального дня, гумору й аналізу жартів мозок вже не сприймав нової інформації. Зізнаюся, навіть під час знімання я зо два рази «вимикався» на декілька секунд. А потім думав: «Хоч не було жарту, який я пропустив?» Скажу відверто, один таки був. На мене тоді гуморист повернувся з поглядом: «Ти натискатимеш на кнопку?» А Юра Ткач такий: «Ну так. Я сміявся».
Власне, Юрій Ткач у ролі коміка новому шоу від старого дістався у спадок. А от його напарницею цього разу стала Леся Нікітюк, якій цей проект колись дав путівку в сценічне життя (як і Міхієнку, до речі).
«Ми швидко зрозуміли, хто буде найвдалішим вибором», – каже Саша Ткаченко. І спростовує припущення про те, що Ткач лишився за квотою «Кварталу», Леся зʼявилася за квотою «Нового», а Міхієнко й так працює і там і там: «Я б не говорила про квоту. Це обʼєктивно одні з найпопулярніших коміків країни й обличчя, що є фаворитами нашої ЦА».
У спадок новому шоу дісталась і пісня «Розсміши смішного». Щоправда, якщо на ТЕТ славнозвісний хіт Колі Серги звучав українською у виконанні Юрія Ткача та Євгена Кошового, то нині Ткачу довелося перезаписати його в дуеті з Лесею Нікітюк.
«Не буду обманювати та казати, що ми приїхали в студію за два тижні до початку знімання, аби записати славнозвісний трек. І що біля нас вибудували цілий оркестр із диригентом – теж не буду, – зізнається Леся. – Ми просто прийшли в перший знімальний день трішки раніше та записали саундтрек за лаштунками в мікрофони. А вже за годину його ввімкнули нам під час виходу в студію».
Ну і, звісно, мене дуже цікавило, як у новому «Коміку» все влаштоване зсередини.
Про те, як «Новий канал» і «Квартал 95» розподілили зони відповідальності у проекті, розповіла генпродюсерка мовника: «Схема співпраці зі Студією «Квартал 95» така сама, як із будь-яким зовнішнім продакшеном: канал замовляє продукт, від каналу продукт модерує креативний продюсер, усе виробництво під ключ здійснює продакшен. Наша практика співпраці зі Студією – це довіра одне до одного. Але ми знаємо, що виробник не менш, ніж ми, зацікавлений в успішності продукту та з огляду на досвід виробництва чудово знає свій формат. Тож ми не контролюємо кожного кроку, але уважно віддивляємося кінцевий продукт і редагуємо його».
Відповідь щодо вартості проекту й економії теж була стриманою: «У нас багаторічні професійні відносини з виробником проекту. І всі наші проекти завжди були з демократичною ціною. Якщо говоримо про «на чому ми економили», то, як і всі наші колеги, скорочували всі кости всіх статей бюджету. Наприклад, більше моторів за день, дешевші декорації».
Що ж до того, чи довелось урізати гонорари комікам і ведучому, зважаючи на те, що всі троє – вже не початківці, а зірки, тут я взагалі мало що зрозуміла: «Для Валіка та Лесі як комедіантів багато років тому цей проект став стартовим майданчиком (як і для багатьох популярних коміків сьогодення), – відповіла Ткаченко. – На мою думку, це було основною мотивацією для участі – прийти на «Розсміши коміка по-новому» не як учасники, а вже як ведучий і комікеса, аби допомогти молодим комікам стартанути. Так само як колись дуже давно допомогли їм». Альтруїзм як він є? Вважаймо, що ми повірили.
Мою ж цікавість щодо творчих процесів удовольнив редактор «Розсміши коміка по-новому» від Студії «Квартал 95» Михайло Мартинюк.
Який, зокрема, розповів, що 16 випусків проекту знімали «в одному з павільйонів Києва», а на кастинг могли прийти всі охочі: «Не було акценту на тому, щоб до нас приходили кавекашники. Раніше, до речі, приходило багато бабусь. Протягом перших років вони атакували нас на кастингах у всіх містах: ще за годину до початку відбору вже сиділи перед дверима та чекали з дарунками, пакунками, годували нас».
Щоправда, цього разу кастинг-команда відмовилася від поїздок Україною: претендентів на участь у шоу просили надіслати коротке відео зі своїм виступом, на підставі якого їх обирали чи не обирали для знімання.
Щодо критеріїв відбору, то надсилати претенденти могли будь-що: стендап, мініатюри, гуморески, анекдоти – головне, щоб коміки цих жартів не знали. Але була своєрідна цензура: «Багато учасників виступають зі стендапом у різних закладах, нічних клубах, де дозволяють собі жартувати на пікантні теми, використовувати нецензурну лексику – такого ми не приймаємо, бо в нас телевізійний формат, – пояснює Михайло. – Тому всі вульгарні та брудні жарти, які могли не пройти телевізійної цензури, ми відкидали або просили учасників переписати та надати нам новий матеріал».
У результаті до знімань дійшли майже 85 учасників – і дуети, і тріо, й окремі учасники. Заявок, звісно, було подано в рази більше.
«На жаль, наших улюблених бабусь цього разу не було, – скаржиться Михайло Мартинюк. – Вони, мабуть, не дуже дружать із технологіями та не могли самі записати відео для кастингу. Ми дуже хотіли, щоб хтось із них приїхав, але, на жаль, жодна не прислала заявки. Сподіваємося, що війна якнайшвидше завершиться, і після нашої перемоги ми з радістю запросимо наших бабусь на офлайн-кастинг».
Натомість за відсутності бабусь був дідусь: відомий блогер Дід Толя з Камʼянця-Подільського, якому вже понад 80 років.
«Він приїхав з онуком, – розповідає Михайло Мартинюк. – Їхня публіка – це тікток, інстаграм, у телевізійних шоу вони ніколи не брали участі. Та попри щонайменше шість годин у дорозі, вийшли на сцену й буквально «порвали» зал!»
До речі, у своїх тікток-відео Дід Толя часто матюкається. Щоправда, редакторам «Розсміши коміка по-новому» обіцяв, що матюкатися не буде. Але все ж не стримався і… «Запікаємо – ну що робити…» – розводить руками Мартинюк.
Серед інших учасників, які особливо запамʼяталися знімальній групі, була, наприклад, дівчина-стендапер, що втратила зір, – вона сама пише монологи та не боїться жартувати із себе.
А ще – двоє військових, які приїхали з фронту у відпустку. Вони раніше не були повʼязані з гумором – просто були знайомі з деякими іншими учасниками й також захотіли спробувати себе в гуморі. А після знімання казали: «Не так страшно було десь під Бахмутом, як подолати страх вийти на сцену».
Приїхав на шоу й ще один військовий, який раніше займався гумором, а зараз пішов захищати Україну.
Звісно, поточна ситуація впливає навіть на гумористичне шоу: в нинішньому «Коміку» є жарти й про війну, й про окупантів. Були навіть учасники, які пережили окупацію – та жартували на цю тему.
Як-от стендапер із Херсона Нахмет Ісмаілов, що перебував у місті під час окупації
«З одного боку, це боляче слухати, – зізнається Мартинюк. – З іншого, це показує, що ми, українці, – сильні. Що, хоч як нам буде важко, ми, попри все, не втрачаємо почуття гумору та намагаємося сприймати всі труднощі з усмішкою. Сміємося ворогові в обличчя!»
Брали участь у новому шоу навіть учасники «Ліги сміху»
Ну й, нарешті, щодо грошового призу 50 тис. грн, який отримують ті, кому вдалося розсмішити коміків. Цього разу за умовами проекту частина виграшу обовʼязково має піти на потреби ЗСУ. Решту ж переможці можуть витрачати на що хочуть, але, за словами Михайла, хочуть вони здебільшого знову ж таки зробити свій внесок у перемогу: «В анкеті кожного учасника було окреме запитання «На що ви витратите виграш?». Як редактор я бачив усі ці анкети. І в кожного написано, що гроші підуть на допомогу ЗСУ, на донати. Геть у всіх анкетах це було! Десь зазначено, що частина виграних коштів піде на донати, десь – що вся сума. Хтось збирав на дрони, хтось – на пікапи, хтось – на зимовий одяг для військових…»
Можливо, цей чинник хоч якось зменшить кількість хейту щодо проекту в соцмережах – до того ж гроші, що йдуть на виграші, не державні.
«Звісно, ми, як і всі публічні мовники, дістаємо свою частку хейту, – зізнається Саша Ткаченко. – У нас наразі дуже електризоване суспільство, і звинувачувати когось за надмірну емоційність я не маю права. Та подяки від глядачів отримуємо суттєво більше, і це надає розуміння, що ми рухаємось у правильному напрямі».
Власне, додати тут немає чого, крім того, що побачити «Розсміши коміка по-новому» на «Новому каналі» можна буде вже 4 березня о 20:00. Розповісте потім, як вам!