Рада з державної підтримки кінематографії не зменшує темп - не минуло й двох тижнів з попереднього засідання, як його члени провели нове. На ньому не обійшлося без цікавих кейсів, тож читайте уважно і робіть висновки.
Розпочнемо з рішень щодо розповсюдження і популяризації національних фільмів. Компанія FILM.UA Distribution отримала держпідтримку на организацію українського онлайн-стенду на NATPE Budapest International 2020-21 - одному з найбільших ринків аудіовізуального контенту в Центральній Європі. Як пояснили організатори, досвід минулого року, коли всі міжнародні ринки відбулися в онлайн-форматі, показав, що онлайн-стенди без додаткового промо не працюють, оскільки просто губляться серед величезної кількості учасників. Тому фінансування необхідно в тому числі на проведення повноцінної комунікаційної кампанії з використанням рекламних ресурсів міжнародних профільних ЗМІ і власне платформи, на котрій проводитиметься онлайн-частина ринку. Стенд представить національну аудіовізуальну індустрію в цілому - до пакету для дистрибуції увійдуть не лише проекти FILM.UA та її партнерів, а й фільми інших українських виробників (список запропонує Держкіно). В цілому члени Ради ініціативу схвалили, але виділили на стенд 600 тис. грн проти запитуваних 786 тис. 720 грн.
Кінофестиваль «Кінобукет-2021», що його проведення заплановано в серпні-вересні 2021 року, заручився підтримкою в сумі 199 тис. 980 грн (це приблизно 40% бюджету, решту грошей дають партнери, ключовий з яких - консалтингова компанія Deloitte). Концепція фестивалю, у перший та єдиний раз проведеного 2019 року, - показ фільмів, що вийшли за останній рік і отримали визнання на більших майданчиках (з акцентом на короткий метр). Захід розрахований на шість днів, його програмний директор - Володимир Войтенко, локації - комплекс заповідника «Софія Київська».
Цей же організатор, ГО «Дом Майстер Клас», готує «Кінематографічний освітній проект «Кіношкола» (1-31 серпня 2021 року) - програму для підлітків, що планують працювати в індустрії виробництва контенту. Її мета - зорієнтувати творчу молодь (14-16 років) у специфіці кінопрофесій, тому майстер-класи читатимуть практикуючі кінематографісти. У програмі цього року - п'ять кіношкіл (у Катеринополі, Тульчині, Ладижині, Петриківці й Каневі), а у планах - створити освітній формат, котрий можна масштабувати на всю країну. Безпосередньо організацією шкіл займатиметься проект «Жовтий автобус», що має великий досвід проведення освітніх заходів на Сході України. На проект Рада виділила запитувані 199 тис. 920 грн (загальний бюджет - близько 1 млн грн).
Х Міжнародний кінофестиваль «Кіно і ти» (2-5 вересня) також відбудеться за державної підтримки - на його організацію Рада виділила 449 тис. 818 грн. Захід проходить у Маріуполі (а цього року - і в невеликих населених пунктах на узбережжі Азовського моря), його мета - показувати кіно там, де мало кінотеатрів. Крім того, з 2014 року в Донецькій області немає жодного навчального закладу в галузі кіно, тому в межах фестивалю проводитьметься ще й освітня програма.
V Черкаський фестиваль короткометражного кіно «КіноШот» (21-24 серпня) отримав держпідтримку в сумі 149 тис. 721 грн. Цього року форум відмовився від міжнародної програми, зосередившись на українському кіно: у програмі - 30 найкращих короткометражних фільмів, знятих в період Незалежності України, кілька ретроспектив (включно з повним метром і анімацією), майстер-класи з анімації та дискусії з документалістами.
Компанія «Т.Т.М.» і дистрибутор KyivMusicFilm отримали 127 тис. 645 грн на проведення прем'єрних показів фільму «Вусатий Фанк». Документалка про українську музику 1970-х років стартує в прокаті 24 червня 2021-го, хоча її прем'єра відбулася на КМКФ «Молодість» ще минулого року (прокат двічі відкладався через пандемію). Дистрибутор планує більше 40 екранів і прогнозує 3-6 тис. глядачів. Держпідтримка в тому числі необхідна для створення нових фільмокопій: проект знайшов дистрибутора після завершення виробництва, тому тепер змінює кейвіжуал і титри.
Переходимо до кінопроектів. З третьої спроби ТОВ «Пронто Фільм» і Максиму Асадчому вдалося узгодити збільшення кошторисної вартості фільму «Довбуш» на 22 млн 213 тис. 391 грн за рахунок виробника. Чому лише з третьої? Тут необхідно трохи передісторії. Проект став одним із переможців Десятого конкурсу Держкіно, отримавши 65 млн грн при загальній вартості виробництва 86 млн 679 тис. 200 грн. У лютому поточного року попередній склад Ради з кінематографії задовольнив прохання виробника про збільшення бюджету на 15 млн 507 тис. грн за рахунок держави. Але тепер Асадчий і Ко знайшли інвестора, котрий вкладає у фільм $1,5 млн, тому змогли відмовитися від 15 млн, що отримали раніше, і попросили збільшити бюджет проекту за рахунок виробника. Питання про відмову погодили на попередньому засіданні Ради, а ось зі збільшенням намалювалася проблема: договір з інвестором передбачав першочергове право на повернення 30% вкладених коштів після прокату, а лише потім - пропорційний розподіл зароблених грошей між усіма, хто брав участь у фінансуванні «Довбуша». Природно, Держкіно такий розклад не влаштував: навіть після збільшення бюджету частка державного фінансування складе більше 50% (приблизно 54%), тому держава має бути першою у списку тих, кому повертатимуть гроші. За час, що минув між засіданнями, питання вдалося узгодити між усіма сторонами: збільшення бюджету погодили, а гроші з прокату віддаватимуть відповідно до розміру внеску всіх учасників.
До речі, мінімальний прогноз Асадчого щодо бокс-офісу - 60 млн грн в Україні, а міжнародний сейлзагент планує зібрати ще $2-4 млн по всьому світу. Як то кажуть, запам'ятайте цей твіт. Крім того, Рада погодила залучення сценариста Пола Волянського (США) як співавтора для адаптації сценарію додаткових зйомок фільму.
Ідемо далі:
- строк виробництва фільму «Джура-Королевич» (ТОВ «Кобза Фільм») подовжено до 31 липня 2021 року. За словами Олега Щербини, стрічка майже готова - потрібно лише трохи підкоригувати монтаж і ефекти.
- документальний серіал «Чорнобиль», що став одним з переможців Чотирнадцятого конкурсу Держкіно, заходить у виробництво, тому ТОВ «ММД Про» погодило надання фінансової підтримки в розмірі 5 млн грн (16% загальної кошторисної вартості). Зйомки стартують за два тижні, договір з німецьким копродюсером перебуває на завершальній фазі підписання.
- короткометражний фільм Валентина Лавренюка «Велотренажер» (ФОП Лавренюк Валентин Сергійович) погодив збільшення хронометражу з 15 до 18 хвилин.
- кошторисну вартість виробництва серіалу «Переслідуючи вогонь» (ТОА «ТЕТ продакшн») збільшено на 1 млн 365 тис. грн - до 4 млн 445 тис. 515 грн. Правда, на чотирнадцятому пітчингу Держкіно, одним з переможців котрого став проект, було озвучено бюджет у 6 млн 160 тис. 926 грн, тож у мене математика якось не зійшлася. Збільшення бюджету пов'язано з творчими завданнями, котрі ставить новий режисер Тарас Ткаченко (серіал брав участь у пітчингу з Денисом Тарасовим) - але заміну режисера через відсутність необхідних документів Рада поки не погодила.
- строк виробництва фільму «Велике коло» (ТОА «Прайм сторі пікчерс») подовжено на місяць - до 30 липня 2021-го - задля фінализації монтажних робіт.
На цьому все, але не перемикайтеся: наступного засідання Рада має розглянути вкрай цікаве питання, від вирішення якого залежить процедура отримання рібейтів. Триматиму вас в курсі.