У світі медіа, як і у звичайному житті, все циклічно. Пам'ятаєте, як улітку минулого року один із найбільших провайдерів Києва, «Ланет», розсварився з медіагрупою «1+1 медіа»? Почалось усе з заяви, що «1+1 медіа» й особисто Андрій Мальчевський тиснуть на «Ланет», вимагаючи виключити з пакетів мережі «незалежні» телеканали - ті, що не входять до телегрупи та не кодуються на супутнику. «Плюси» не мовчали, але зрештою сторони примирились, а з пакетів так нікого й не прибрали. Настав 2021-й - і «Ланет» знову опинився в центрі скандалу за участю телегруп. Спершу події розгортались стрімко, потім фігуранти пішли в глуху оборону, й, до чого все йде, можна лише здогадуватися.
Що сталося?
Телекомунікаційний і медіаринок України застигли в очікуванні ймовірного прецеденту: інтернет-провайдер і постачальник послуги ТБ «Ланет» може втратити канали чотирьох українських медіагруп - StarLightMedia, «Медіа Групи Україна», 1+1 media й Inter Media Group. У березні всі чотири холдинги оголосили про дострокове розірвання договорів із провайдером. І досі немає навіть натяків на угоду між сторонами.
Першою стала StarLightMedia: 2 березня медіагрупа надіслала «Ланет» листа про дострокове одностороннє припинення договору з 1 травня поточного року. А вже 11 березня «Ланет» отримав схожий лист від «Медіа Групи Україна» - про одностороннє розірвання договору з 5 травня 2021-го.
На сайті «Ланет» розмістили оголошення, в якому прямо запитали: «Чи було відомо керівництву StarLightMedia про ще одну медіагрупу, що має намір достроково припинити співпрацю? Адже одночасна несподівана відмова провідних груп від укладених договорів призведе до значних утрат абонентів і завдасть збитків нашій компанії».
На той час у «Ланет» іще не знали, що незабаром отримають листи й від решти українських медіагруп: 1+1 media й Inter Media Group. Обидві також хочуть розірвати договори з травня і теж не говорять про причини.
У результаті «Ланет» може втратити майже 30 телеканалів, сумарна частка дивлення яких становить 65% усіх телеглядачів за загальною аудиторією 4+, вся Україна.
Чому медіагрупи хочуть розірвати договори?
Точно невідомо. У StarLightMedia, 1+1 media й «Медіа Групі Україна» офіційно коментувати конфлікт із «Ланет» відмовилися. А Inter Media Group на запит просто не відповіла.
Очевидною причиною міг стати конфлікт на ґрунті чергового підвищення роялті - відрахувань, які провайдери телевізійної послуги платять медіагрупам за їхній телесигнал. Чому підвищується роялті? Бо інфляція, бо контент коштовний у виробництві, бо це бізнес - медіагрупи хочуть більше заробляти, і звинувачувати їх за це безглуздо. Але через збільшення прайсів на канали провайдерам доводиться піднімати вартість послуг, перекладаючи фінансове навантаження на плечі абонентів. А останнім, звісно, це не подобається: хтось перейде до конкурента, хтось піде на супутник. До речі, обидва офіційних сервіси супутникового ТБ - Xtra TV і Viasat - належать тим самим медіагрупам.
Так от, із 1 січня 2021-го роялті за ретрансляцію підняли на 30%. А в «Ланет» нібито заявили, що на новий підйом цін не підуть.
З іншого боку, за словами засновника «Ланет» Віктора Мазура, причина навіть не в роялті. Це частково підтверджує представник однієї з медіагруп, який розповів на умовах анонімності, що питань до «Ланет» багато та накопичилися вони за довгий період співробітництва.
Можливо, річ в акціях і спецпропозиціях провайдера?
Мазур називає причиною конфлікту два ключові моменти. По-перше, протягом кількох років «Ланет» вряди-годи запускає акцію «Лютий Гіг». А вона за вартістю не відповідає «вимогам» медіагруп. Власне, ці вимоги - другий фактор.
За словами Мазура, вимог тринадцять, хоча більшості провайдерів, особливо в регіонах, а не у столиці, відоме лише перше: «Мінімальна вартість пакета з телеканалами основних медіагруп не може бути нижча за 99 грн на місяць для нових клієнтів із 1 грудня 2020 року для всіх провайдерів». Тому днями Інтернет Асоціація України (ІнАУ) запустила опитування серед учасників асоціації щодо обізнаності про список.
Список цих тринадцяти вимог медіагруп є в розпорядженні редакції. Ми самі зв'язалися з кількома компаніями, що надають послуги кабельного ТБ в різних регіонах України. І лише в одній нам сказали, що з вимогами не знайомі, але «на рівні чуток» знають, що такі були або є. Інші ж про вимоги взагалі не в курсі.
Хай там як, список вимог, наданий Мазуром, стосується акційних пропозицій, вартості пакетів із випробувальним терміном передплати, мінімальної річної вартості передплати й іншого, що за простою логікою можна назвати втручанням у маркетингову стратегію «Ланет» зокрема та господарську діяльність загалом. Так само як і інших провайдерів, коли такий список до них застосовується.
Чому всі домовляються, а «Ланет» - ні?
По суті, на місці «Ланет» міг би опинитись будь-який провайдер. Просто на дрібного оператора медіагрупи навіть не звернули б уваги. А телеканали життєво необхідні провайдерам, тому вони домовляються завжди. Або йдуть із ринку, що зрідка, але буває.
«Ланет» же завеликий гравець, аби його просто проігнорувати. Кількість його абонентів становить 118 тис., а за даними дослідження nPerf, «Ланет» посідає перше місце на ринку фіксованого інтернету України за швидкістю завантаження і віддавання. Водночас «Ланет» полюбляє розв'язувати конфліктні ситуації в публічній площині. «Ми - найноровливіші та найнеслухняніші», - каже Мазур.
ІнАУ звернулася до низки органів із заявою про ознаки картельної змови медіагруп. Чи всі в асоціації підтримують «Ланет»?
За словами Мазура, члена правління ІнАУ, рішення підтримали одноголосно всі присутні (на засіданні не було лише Андрія Соломахи, але він не відвідує їх уже давно). Та чи зможуть вплинути на приватні медіагрупи державні органи - незрозуміло. Це комерційна діяльність, і взагалі за таких обставин підстав утручатися в неї просто немає.
Що далі?
У медіагрупах хоч і не коментують ситуації, але відкрито натякають, що канали з пакетів приберуть. Видається, там чекають, доки Мазур позадкує. Проте «Ланет» готовий відключати всіх і розвивати вже існуючу інтернет-послугу без ТБ - рухатись у бік ОТТ без каналів медіагруп.
«Ми не будемо тягнути туди-сюди, включати-виключати. Свобода дорожча, адже зараз у нас зв'язані руки й ноги. Зробимо наголос на інтернет. Так, утратимо доволі велику суму, частину абонентів. Та здебільшого це пенсіонери, яким іще два роки тому ми вже надавали «соціальний» пакет ТБ, найдешевший. А саме лише роялті - 28 грн на абонента, це друга стаття за видатками після зарплати співробітникам. Причому це не платні канали! Ці канали з рекламою, йдуть безкоштовно».
Хіба працювати з ОТТ буде легше?
Напевно ні. За словами Мазура, після торішнього випадку з каналом «Сонце», який вимагали прибрати з пакетів, коли той не закодується, «Ланет» зупинив розвиток ОТТ-додатку. «Бо ми побачили, які нестабільні відносини з провайдерами. Коли медіагрупи заберуть канали в Megogo та Sweet.TV, якою мірою просяде їхня база? Гадаю, в Megogo вдвічі точно, а у Sweet.TV 90% бази піде».
Крім того, зараз заговорили про можливе створення державної платформи ОТТ/IPTV для тимчасово окупованих територій. «Навіть якщо її створять, - міркує Мазур, - хіба складно заблокувати додаток? Якнайпростіше. Вийде, що за держкошт створена платформа для приватних осіб. Ба більше, історія тягнеться вже кілька років, і «Медіа Група Україна» з Inter Media Group сумніваються, чи потрібно рухатися в цьому напрямі. А якщо їм скажуть на законодавчому рівні, доведеться йти туди. І в результаті - ОТТ-додаток чотирьох медіагруп, заблокований на непідконтрольній території. Почнуть використовувати там, де можна».
Що буде, коли «Ланет» домовиться з одними медіагрупами, а з іншими ні?
Так не вийде. Нині на ринку провайдерів немає єдності. Частина могла б підтримати «Ланет», бойкотувати медіагрупи. Але будуть і ті, хто цього не зробить. Усе просто: якщо конкурент піде, завжди є ті, кому це на руку.
А от медіагрупи, котрі протягом тривалого часу шукали консенсус щодо платного ТБ, зараз стоять одна за одну. Якщо «Ланет» спробує переукласти контракти, лишивши за бортом бодай одну медіагрупу, то від співпраці відмовляться всі чотири. Втім, на час написання статті повідомлялось, що поки медіагрупи домовляються поодинці та за круглий стіл не сідали.
Чи будуть суди?
Наразі все до цього йде: медіагрупи непохитні, «Ланет» також не здає позицій.
«Усі певні, що у травні, коли я почну втрачати гроші й абонентів, я прийду домовлятися. Але так не буде, - каже Мазур. - Попереду в нас подання документів до різних органів. Ще подання від ІнАУ, пресконференція від асоціації. Потрібно починати деолігархізацію».
За словами Віктора, вже готуються документи для подання до суду, а також звернення до Антимонопольного комітету України. Подання очікується не раніше, ніж наступного тижня.
***
Якщо медіагрупи відключать канали - а це, найімовірніше, відбудеться - «Ланет» стане першим в Україні провайдером, котрий розвиватиметься без найпопулярніших у країні мовників. А це вкрай складно, тому більшість учасників ринку певна, що сторони домовляться.
Але коли ні та спроба обійтись без медіагруп увінчається успіхом і стане приносити гроші, є - хоча й невелика - ймовірність, що за «Ланет» підуть інші провайдери. А це може призвести до переділу ринку, а також зміни парадигми, хто і кому ставить умови. Проте це все теорія. Лишається чекати.