Кінопрокатна галузь Європи переживає без перебільшень складне випробування у своїй історії. Водночас кожна країна проходить його по-своєму. Наприкінці 2020 року більшість європейських територій пішли на повторний (а в деяких випадках - уже третій) локдаун. І зустріли новий, 2021 рік також із закритими кінозалами. Проте є в Європі й окремі «сміливці», які не піддалися загальному тренду, продовживши тішити кіноглядачів можливістю дивитись фільми та мультфільми на великому екрані. Нехай і з обмеженнями, але кінотеатри деяких європейських країн працювали в січні 2021 року. Саме цим країнам і їхнім кінопрокатним результатам (проти січня 2020-го) і присвячений наш матеріал.
Спершу уточнімо, що порівнюватимемо не абсолютні результати бокс-офісу за повний січень 2020-го та 2021-го, а суму зборів за п'ять січневих вікендів. Тобто збори за проміжні між вікендами дні не будуть ураховані, але для розуміння загальної картини «провалу» бокс-офісу 2021-го проти зборів 2020-го цього й так задосить. Також під час підрахунку результатів до загального заліку січня 2020 року потрапили дані за 1-2 лютого (п'ятий кінотеатральний вікенд 2020-го тривав із 30 січня по 2 лютого), а до загального заліку 2021 року - дані за 31 грудня 2020-го, виокремити які неможливо. Втім, навіть за додавання одного грудневого дня під час підрахунку січневих результатів 2021 року та двох лютневих днів під час підрахунку січня 2020-го ми порівнюємо співмірні величини - по п'ять перших кінопрокатних вікендів кожного року.
Росія
Минулого року Росія пізніше за решту європейських країн вийшла з першого весняно-літнього кінопрокатного локдауну (кінотеатри почали працювати лише в серпні). Проте після цього до повторного карантинного закриття кінотеатрів на відміну від більшості інших територій вже не вдавалася. В результаті останні кілька місяців 2020 року та перший місяць 2021-го країна впевнено лідирувала на континенті за сумарними касовими зборами. Загальний бокс-офіс російських кінотеатрів у січні поточного року перевищив $52,33 млн, тимчасом як рік тому аналогічний показник був на рівні $91,64 млн. З огляду на те, що максимальна заповнюваність російських кінотеатрів не має перевищувати 50% (а в Москві та Санкт-Петербурзі до 15 січня 2021-го й геть діяла квота 25%), результат відверто непоганий.
Іспанія
В Іспанії 2020 рік крім основного весняного локдауну відзначився цілою низкою нетривалих регіональних карантинів. Зокрема, протягом літа й осені минулого року кінотеатри не працювали по кілька тижнів у Каталонії, Андалусії та Астурії. У 2021-й іспанські кінотеатри переважно увійшли з обмеженнями заповнюваності залів щонайбільше 50%. Але є і регіональні відмінності. Наприклад, у Галісії діють одразу дві квоти: максимум 50-відсотковий солд-аут квитків, але не понад 250 осіб в одному залі, а на територіях із найбільшим рівнем захворюваності - максимум 30% від місткості залу. Разом кінотеатри Іспанії в січні 2021 року продали квитків на суму €4,95 млн, тимчасом як рік тому січневий бокс-офіс іспанських кінотеатрів перевищив €35,22 млн.
Україна
Українські кінотеатри 2020 року пережили півтора локдауну: повний і тотальний навесні, а другий - частковий - восени. Це був так званий карантин вихідного дня, коли кінотеатри працювали з понеділка по п'ятницю і були закриті в суботу та неділю. Першого вікенду 2021 року за умови щонайбільше 50-відсоткової заповнюваності залів загальна каса українських кінотеатрів перевищила $1,55 млн (рік тому перший вікенд приніс майже $2,75 млн), тобто ситуація була порівняно непогана. Проте вже з 8 січня в Україні був уведений черговий карантин, й кінотеатри знову зачинили свої двері на два з гаком тижні. У результаті з п'яти вікендів умовно повноцінно (пам'ятаймо про 50-відсоткову квоту) кінотеатри відпрацювали тільки перший і останній тижні. Тому сумарний бокс-офіс за січень 2021 року становив трохи понад $2,84 млн, тимчасом як аналогічний результат січня 2020-го - $10,8 млн.
Хорватія
Сумарний бокс-офіс хорватських кінотеатрів у січні поточного року ледь перевалив позначку $491 тис. Для порівняння: в січні 2020-го касові збори у країні досягли $2,04 млн. Після весняного локдауну в Хорватії було обмежено максимальну кількість людей, які можуть збиратися в одному місці (це стосується й кінотеатрів). З липня по жовтень 2020-го обмеження трималось на рівні 100 осіб, тобто більш ніж сотню квитків незалежно від кількості місць у кінозалі кінотеатри просто не могли продати. Від середини жовтня минулого року карантинні заходи посилилися: нині в кінозалі будь-якого хорватського кінотеатру може перебувати не більш як 50 людей.
Сербія та Чорногорія
Загальний виторг кінотеатрів Сербії та Чорногорії від продажу квитків у січні поточного року становив майже $274 тис., тимчасом як рік тому цей показник був на рівні $1,1 млн. Обмеження щодо заповнюваності кінозалів у Сербії - не більш ніж 500 осіб, у Чорногорії - не більш ніж 50% місць.
Румунія
Кінотеатри Румунії в січні 2021 року продали квитків на $41,7 тис. Це катастрофічно мало й явно недостатньо для підтримання бізнесу зважаючи на те, що за аналогічний період 2020-го сумарний виторг румунських кінотеатрів становив майже $5 млн. Зазначимо, що минулого року кінотеатри країни закривалися двічі: навесні та восени (кінець жовтня - початок листопада). Крім обов'язкового маскового режиму в Румунії діє квота на максимальну заповнюваність кінозалів, що залежить від рівня захворюваності COVID-19 у кожному окремому місті. Зокрема, в містах, де рівень захворюваності становить понад три особи на тисячу жителів, кінотеатрам узагалі заборонено працювати. Якщо в місті від 1,5 до 3 хворих на тисячу осіб, то кінотеатри можуть продавати не більш як 30% своїх місць. У разі ж захворюваності, нижчої за 1,5 особи на тисячу, максимальна заповнюваність кінотеатрів може досягати 50%.
Португалія
З 15 січня 2021 року Португалія пішла на черговий локдаун, та все ж потрапила до нашого огляду, бо першу половину місяця кінотеатри країни були відкриті для глядачів. Звісно, з обмеженнями у вигляді обов'язкових масок і щонайбільше 50-відсоткової заповнюваності залів. Крім цього, з 4 листопада 2020 року кінотеатрам (як і іншим установам у Португалії) дозволялося працювати максимум до 22:30. За два січневі вікенди 2021 року португальські кінотеатри разом продали квитків на нікчемні $80,6 тис. Для порівняння: виторг місцевих кінотеатрів за перші два вікенди 2020 року становив майже $2,47 млн. Загалом же сумарний бокс-офіс за січень 2020-го дорівнював $6,483 млн.
Інші країни
На жаль, ми не всесильні й не можемо порівняти показники січня поточного року із січнем минулого у країнах, актуальна статистика щодо котрих нині відсутня. Водночас уважаємо за свій обов'язок щонайменше згадати європейські території, де кінопрокат у січні 2021-го з тими чи іншими обмеженнями тривав.
Швеція. Кінотеатри працюють з обмеженнями, так би мовити, на свій розсуд. Наприклад, найбільша у країні кінотеатральна мережа Filmstaden (майже 65% ринку) закрила свої зали, а менші мережі - Folkets Bio та Svenska Bio - працюють. Водночас збиратися більш як восьми особам в одному приміщенні у Швеції зараз заборонено (норма стосується й кінотеатрів).
Норвегія. З обмеженнями максимум 200 людей у залі прокат триває в усій країні, крім столиці - в Осло кінотеатри закриті з листопада 2020 року.
Естонія. На відміну від сусідніх Литви та Латвії кінотеатри Естонії працюють з обмеженнями максимум 50% заповнюваності, але не більш як 400 осіб у залі. Також існують тимчасові ліміти: кінотеатри закриваються не пізніше за 22:00.
Замість післямови
Кожна країна унікальна, зокрема й щодо особливостей кінопрокатного ринку. Різна кількість залів, різна ціна квитка, різна середня відвідуваність кінотеатрів і різний їхній репертуарний план... Тому важливо дивитися не лише на абсолютні цифри бокс-офісу, а й співвідносити їх іще з якимись індикаторами. У разі ж аналізу «шкоди», завданої індустріям різних країн коронавірусом, уважаємо корисним порівняти касові збори січня 2021-го з показниками січня 2020-го у процентному співвідношенні.
Бокс-офіс січня 2021-го від січня 2020 року, %
Джерело: Media Resouces Management, лютий 2021-го