Локдаун гігантської індустрії класичного кінопрокату через неможливість зібрати глядачів в одному кінозалі змушує демонстраторів пристосовуватися до нових умов, що, своєю чергою, привело до сплеску цікавості до альтернативних майданчиків. Вдалий приклад останніх - автокінотеатри, які дозволяють повернути радість колективного перегляду кіно на великому екрані, перебуваючи при цьому в безпечних умовах. Класичні drive-in cinema, котрі лишилися з «золотої епохи», переживають свій другий розквіт. А така затребуваність спричиняє відкриття нових майданчиків просто під час пандемії.
Як усе розпочиналось
Окремі спроби показувати автомобілістам кіно на великому екрані були ще у 1910-х, та відлік історії автокінотеатрів прийнято вести від 16 травня 1933 року - дати, коли власник магазину автозапчастин із Нью-Джерсі отримав патент на так званий drive-in theater. Недивно, що сьогодні автокінотеатри нерозривно асоціюються зі Сполученими Штатами.
Свій перший показ Ричард Холлінгсхед організував 1932 року у дворі власного будинку в Кемдені, спорудивши екран із натягнутої між деревами білої тканини. Проектор він прикріпив до даху власного автомобіля, а навколо розставив радіоколонки (пізніше, аби розв'язати проблему зі звуком для задніх рядів, зовнішні колонки замінили трансляцією аудіодоріжки на певній частоті, яку можна було налаштувати на автомобільному радіоприймачі). Ідея такого показу припала відвідувачам до душі, й незабаром було ухвалене рішення подати документи на патент.
У результаті Холлінгсхед зареєстрував власну фірму Parc-in-theatres Inc., що стала власницею прав на автокінотеатри у США на найближчі сімнадцять років - без її ліцензії будівництво drive-in theater було незаконне. Патент діяв до 1950 року і був скасований судом штату Делавер.
Перший повноцінний автокінотеатр Parc-in-theatres Inc., який, до речі, обійшовся Холлінгсхедові у $30 тис. (еквівалентно майже $600 тис. сьогодні, за даними американського Bureau of Labor Statistics consumer price index), почав свою роботу 6 червня 1933 року в Пеннсокен Тауншип у передмісті Кемдена. Вхідний квиток на територію коштував 25 центів (майже $5 сьогодні) для кожного глядача, ще 25 центів треба було заплатити за паркувальне місце. Загалом на парковці вміщувалося до чотирьохсот автомобілів, що розташовувались так, аби екран розміром 30 на 40 футів (приблизно 12 на 9 м) був видний з будь-якої точки. Для першого показу тоді обрали британську комедію 1932 року «Дружини, стережіться» (Wives Beware) режисера Фреда Нібло, також відому під назвою «Дві білі руки» (Two White Arms).
Перший кінотеатр, котрий проіснував лише три роки, послужив відправною точкою для цілої епохи. Зародившись за часів Великої депресії, такий спосіб дозвілля швидко припав до вподоби мешканцям американських автомобілецентричних міст. На показ можна було приїхати всією сім'єю, що для покоління бебі-бумерів стало потужним, каталізуючим цікавість фактором.
Так автокінотеатри рекламували в 60-х
1950-60-ті в Америці вважаються епохою розквіту автокінотеатрів - у цей період у Штатах працювали понад п'ять тисяч закладів. Для порівняння: сьогодні у США майже 6 тис. кінотеатрів, щоправда, екранів налічується понад 40 тис., тоді як автокінотеатр має лише один. Іноді автокінотеатри досягали гігантських розмірів - одним із найбільших уважався Johnny All-Weather Drive-In у передмісті Нью-Йорка, котрий володів стоянкою на 2,5 тис. місць і великим ресторанним комплексом.
Фото - ultraswank.net
Розвага була така популярна серед різних верств населення, що деякі драйв-іни навіть почали приймати приватні літаки, обладнавши окремі стоянки за останніми рядами авто. Після закінчення сеансів робочі машини буксирували літаки на найближчі злітні смуги.
Рок-н-рольної епохи автокінотеатри стали популярним місцем для побачень: багато які з них організовували спеціальні кіноночі з квитком лише за долар, а для більшості підлітків і молодих людей власна машина не була розкішшю. Втім, згодом це сильно зашкодило репутації драйв-інів.
Починаючи із 60-х у США стрімко розвивалися мультиплекси. Одночасно з ними росли пуританські настрої проти автокінотеатрів, що призвело до їхнього поступового згасання. Вже до кінця 70-х років були закриті понад 80% майданчиків, а деякі з решти перепрофілювались у порнокінотеатри, і це лише посилило неславу всієї індустрії. У 80-х настала епоха VHS, у людей з'являлося дедалі більше альтернативних способів дивитись кіно, тому колись шалено популярні драйв-іни перетворилися на місця для ностальгуючих, утративши цікавість масового глядача.
Автокінотеатри сьогодні
Сьогодні у США діють майже 400 автокінотеатрів (один із найбільших - на студії Paramount), а загалом у світі - приблизно 700. В Європі вони ніколи не були масовим явищем, та все ж драйв-іни відкривали і тут.
Один із найбільших європейських автокінотеатрів, що функціонують сьогодні, - Drive In Bio в данському Лінге, заснований 1961 року. Його робочий час - від кінця квітня до останньої суботи вересня. Тут розташовані два великі екрани та майданчики загалом для восьмисот автомобілів. У репертуарі - передусім американські блокбастери та комедії.
Фото - driveinbio.dk
Що цікаво, деякі автокінотеатри були відкриті геть нещодавно. Так, 2017 року запрацював найбільший у Мадриді автокінотеатр Madrid Autocine RACE. Він пропонує глядачам екран розміром 250 кв. м і майданчик для автомобілів площею 25 тис. кв. м. Літньої пори перед екраном з'являються ще й 160 спеціальних крісел - для людей, що бажають поринути в атмосферу драйв-іна, але не мають машини. В репертуарі Madrid Autocine RACE дуже різне кіно: тут крутять і класику, і прем'єрні блокбастери, і мультфільми, і навіть лайфстріми великих заходів.
Автокінотеатри під час коронавірусу
Завдяки епідемії автокінотеатри несподівано отримали другий шанс. Під час загальної ізоляції вони дозволяють насолодитися колективним переглядом на великому екрані, не наражаючись на ризик.
Джерело: kinopavasaris.lt
Один із найцікавіших кейсів створила команда Міжнародного кінофестивалю у Вільнюсі Vilnius IFF, яка домовилася з керівництвом Вільнюського міжнародного аеропорту, закритого через карантин, про організацію на злітних смугах автокінотеатру на 150 машин. Проект отримав назву Aerocinema - The Journey Begins і працюватиме як мінімум до кінця травня. Першим фільмом, показаним у межах проекту, стали оскароносні «Паразити» південнокорейського режисера Пона Чжуна Хо.
Джерело: kinopavasaris.lt
У тому самому Вільнюсі 17 квітня відкрився ще один новий автокінотеатр - Žmonės Cinema Drive In. Він пропонує паркувальні місця для 180 автомобілів.
Один із найбільших азіатських драйв-інів розташований у Сеулі: Jayuro Drive-in Theater, який вміщає 900 автомобілів, дозволено працювати під час пандемії. Власники зазначають, що за відсутності гучних прем'єр продажі квитків лише за тиждень у середньому зросли на 40%.
Власники нещодавно відкритого британського The One Drive-In у Манчестері також повідомляють про наплив відвідувачів аж до аншлагів. Тут проводять по два покази на день на трьох екранах.
Автокінотеатри у США зараз закриті, розпорядження набрало чинності 23 березня. Але за тиждень до цього компанія Paramount Drive-In у Каліфорнії заявила про зростання інтересу та про збільшення кількості проданих квитків практично удвічі. І тимчасом як популярність набирають партизанські автопокази, великі компанії з цієї сфери покірно чекають пом'якшення заборон.
У Німеччині на відміну від Штатів автокінотеатри відкриті: один із найбільших діє на території Ессена - DRIVE IN Autokino Essen на 500 паркувальних місць. Квитки на більшість сеансів, особливо на вихідні, повністю розкуповують іще буднями. Автокінотеатри в Німеччині, до речі, використовують не лише для показу фільмів - у багатьох із них зараз проводять католицькі богослужіння.
Джерело: euronews.com
Один автокінотеатр, «Кінодром», функціонує і в Києві - на території Кіностудії ім. Довженка (раніше у столиці працював іще один - «Автокіно» на Броварському проспекті, та 2012-го він закрився). Після послаблення карантину, яке дозволяє роботу автокінотеатрів в Україні, «Кінодром» запустився з чотирма стрічками, включно з українською комедією «Скажене весілля 2». Незабаром у репертуарі з'явиться ще один національний хіт - фільм Антоніо Лукіча «Мої думки тихі».
Чи спровокувала пандемія запуск нових автокінотеатрів в Україні? Так. І невдовзі ми розповімо вам про один дуже цікавий кейс - не перемикайтесь.