Стрімінгові сервіси - ідеальний майданчик для нішевих серіалів. Але й туди беруть не всіх: як показав минулий рік, глядач віддає перевагу серіалам лише певних тематик, і саме цьому була присвячена одна з доповідей Вірджинії Муслер, гендиректора аналітичної компанії The Wit, на міжнародному медіафорумі KYIV MEDIA WEEK.
Що ж, подивімося, які серіали, за даними компанії The Wit, сьогодні відносять до категорії «тренд», а для повноти картини застосуймо цей фільтр до скринінгу серіальних форматів, який також проходив у межах KMW.
Справжньою сенсацією у світі став серіал HBO «Ейфорія» про проблеми сучасних підлітків. Трохи менше, та все ж дуже популярний шведський серіал «Сипучий пісок» на Netflix - про дівчинку, яку судять за розстріл кількох людей у школі. А норвезький серіал про повсякденне життя школярів «Сором» (Skam) - сенсація позаминулого року - станом на сьогодні став найадаптованішим (свої версії випустили США, Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Нідерланди та Бельгія; за мотивами серіалу створені театральні постановки та написані книжки).
Звідси висновок - особливим попитом сьогодні користуються серіали про підлітків. Друга група проектів із рейтингами, що зашкалюють, - серіали, які присвячені замахам на життя дітей, від викрадень до вбивств. Ну й батькам, котрі намагаються їх захистити. Доказ тому - велика кількість таких проектів у скринінгу.
Восьмисерійка каналу «Україна», знята в копродукції з латвійською компанією Helio Media. У серіалі порушують теми кіднепінгу й усиновлення. Головний герой - хлопчик Марк, який був викрадений в Україні та опинився в Латвії. Частина зйомок відбувалася в Києві й області, частина - в Ризі.
Dark Money
Серіал про родину темношкірих британців, син яких стає телезіркою, але одного дня піддається насильству з боку продюсера. Батьки подають до суду, однак отримують лише грошову компенсацію. Та грошима все виправити неможливо, і про це серіал.
Our Boys
Проект базується на реальних подіях літа 2014-го, коли трьох ізраїльських підлітків викрали та вбили бійці ХАМАС. Через два дні було знайдене спалене тіло вже палестинського підлітка. Спецагентові Саймону доведеться розібратись у цій непростій справі. До речі, прем'єр-міністр Ізраїлю закликав бойкотувати серіал, бо побачив у ньому антисемітизм.
Emergence
Містичний трилер, у центрі якого - жінка-поліцейський Джо Еванс. Одного разу вночі в небі було помічене дивне світіння, після чого героїню викликали на узбережжя Лонг-Айленда, де виявили уламки одномоторного літака. Серед них представники правоохоронних органів знайшли маленьку Пайпер. Дівчинка геть не пам'ятає, звідки вона та як опинилася в цьому місці. Але найдивніше те, що на її тілі немає жодної подряпини. Джо бере опіку над дитиною та вирішує з'ясувати про її минуле якнайбільше.
See
Містичний серіал із Джейсоном Момоа в головній ролі. У далекому майбутньому людей переслідує загадковий вірус. Ті, хто зміг вижити, осліпли. Однак у родині героя Момоа трапляється диво - у нього народжуються зрячі близнюки. Зла королева полює на них, бо вважає здатність бачити прокляттям. Герою та його армії доведеться захищати дітей, воюючи при цьому наосліп.
Ще один тренд серед серіальних тем - жінки, які пережили втрату, формують групи підтримки, аби допомагати одна одній. І неважливо, що вони втратили - дітей чи, наприклад, свою мрію: головний акцент тут робиться на єдності. Власне, чудовий тому доказ - успіх серіалу HBO «Велика маленька брехня». Також до цієї категорії можна віднести британський серіал «У тихому болоті» (Deep Water). Ну і приклад зі скринінгу - серіал Honour.
Саме так називається організація в недалекому майбутньому, котра займається допомогою жінкам, що постраждали від сексуального насильства. Шведський серіал вийшов на екрани в липні цього року.
Ну а подруги в серіалі Hulu «Легкий як пір'їнка» намагаються разом урятуватися від смерті, яка вже наздогнала двох із них. А все тому, що одного разу вони зіграли в безневинну, на перший погляд, гру.
Також трендом є те, що успішними стають серіали, де жінки борються за свою свободу, честь та гідність. Наприклад, як у проекті CBS «Чому жінки вбивають».
Або ось Black Bitch - проект австралійської компанії АВС, який через скарги на «занадто расову» назву був перейменований у Total Control. У центрі сюжету - жінка, яка приходить до влади після трагічних подій у своїй родині. А далі починаються скандали, інтриги та розслідування.
Ще один приклад - Blinded.
Прем'єра серіалу відбулася в серпні у Швеції. Головна героїня - детектив, що розслідує фінансові махінації. Одного дня вона закохується в директора банку, але через певний час отримує від свого керівництва завдання розслідувати всі брудні справи, в яких замішаний цей чоловік. Героїні доведеться вибрати - продовжувати стосунки з ним і покривати або ж відправити коханця до в'язниці.
Іще серед трендів - коктейль «драма + інтелектуальна власність». 17% усіх нових серіалів та фільмів зняті за мотивами книжок, фанфікшенів чи коміксів. За самим лише Стівеном Кінгом було знято як мінімум 10 проектів! Зокрема й «Містер Мерседес». Новий напрямок у цій ніші - серіали за мотивами підкастів (приміром, «Брудний Джон» каналу Bravo, що за межами США був представлений на Netflix).
Як приклад Вірджинія Муслер навела свій улюблений проект - «Заради всього людства», який незабаром вийде на Apple TV+. Це новий фантастичний серіал, що розповідає про альтернативну історію космічної гонитви між США та СРСР. Назва шоу - відсилання до відомого документального фільму National Geographic. 80-хвилинна стрічка 1989 року про підготовку та висадку перших людей на Місяць. Фільм включає в себе зйомки з американської космічної програми «Аполлон».
І ще кілька прикладів зі скринінгу.
The Mandalorian
Оскільки компанія придбала всю франшизу «Зоряних війн», то «Мандалорець» вийде на стрімінговій платформі Disney Plus і стане одним із перших її серіалів. Дія розгортається п'ять років по тому, як відбулося падіння Галактичної Імперії, але до появи Першого Ордена. У центрі сюжету - пригоди самотнього стрілка-мандалорця на далеких кордонах Галактики, оддалік від влади Нової Республіки.
The Witcher
Спочатку була книжка, потім - комп'ютерна гра, а тепер «Відьмак» став серіалом. Усі події в ньому відбуваються у вигаданому світі. Головний герой - відьмак, який полює на кровожерливих перевертнів, що становлять загрозу життю людей. У ранньому дитинстві він пережив мутацію, в результаті чого отримав найкращі бойові навички: підвищену силу, швидку реакцію. Основне його завдання - знищувати монстрів за плату. Однак деяких він усе ж таки залишає в живих.
His Dark Materials
У центрі сюжету адаптації популярної трилогії «Темні матерії» Філіпа Пулмана - дівчинка Ліра, котра живе під наглядом свого дядька, лорда Азрієла, в Оксфорді. Коли доля зіштовхне її із загадковою місіс Коултер, героїня вирушить у небезпечну та сповнену пригод подорож до Лондона, а потім і далі - на Північний полюс. На цьому шляху вона зустріне союзників та вірних помічників: броньованого ведмедя, відьму, циганський табір, а також техаського аеронавта Лі Скорсбі.
Good Omens
«Благі знамення» (вони ж «Добрі передвісники») - британсько-американський мінісеріал, що базується на однойменному романі Террі Пратчетта та Ніла Геймана, вийшов на Amazon Prime. Дія серіалу розгортається у 2018 році. Демон Кроулі й ангел Азірафель, встигнувши прикипіти до життя на Землі, прагнуть запобігти пришестю антихриста і фінальній битві між Раєм та Пеклом.
The Morning Show
Довгоочікуваний проект, який придбала Apple, відвоювавши його у конкурентів. В основу історії лягла книжка журналіста CNN Браяна Стелтера «Найкраще за ранок: у запаморочливому світі ранкового телебачення». У «Ранковому шоу» Різ Візерспун та Дженніфер Еністон не лише зіграли головні ролі, але й виступили виконавчими продюсерами. У 20 серіях буде показане залаштункове життя популярної ранкової передачі та її ведучих, котрі щоранку допомагають Америці прокинутися.
Modern Love
Проект Amazon, заснований на підкасті The New York Times, - один із найочікуваніших серіалів осені хоча б тому, що грає в ньому велика кількість зірок. Проект позиціонують як свіжий погляд на тему взаємин у сучасному суспільстві, обіцяючи розповісти історії про реальних людей, що опинилися у вкрай нетрадиційних та дивних відносинах.
Diary Of An Uber Driver
Австралійський серіал «Щоденник водія Убер» створено за розповідями реального водія, котрий досі не може визначитися, яким бачить своє майбутнє. Наразі він щодня відвозить клієнтів з одного місця в інше, намагаючись зав'язати з ними розмову. Близькі радять Бенові нарешті стати розсудливим та визначитися в житті, адже зовсім скоро він стане татом.
The Spy
Ще один серіал, який ґрунтується на реальних подіях, зняли в Ізраїлі. У ньому йдеться про шпигуна Елі Коена, котрий проникає в уряд ворога, аби допомогти своїй армії здобути перемогу у війні. Будучи подвійним агентом, він домагається визнання з боку уряду Сирії, за яким продовжує шпигувати. Але одна фатальна помилка змінює все.
Український ринок поки придивляється лише до двох із перерахованих тематик: життя підлітків («Школа» на «Плюсах», прийдешні «Перші ластівки» та «Новенька» на «Новому каналі») і викрадення дітей (уже згаданий «Маркус» і, ймовірно, «Схованки» від FILM.UA, прем'єра яких відбудеться на ICTV) - тим цікавіше спостерігати, котрий із трендів стане наступним. А поки - два бонусні проекти зі скринінгу, що не зовсім вписуються у тренди, але варті неменшої вашої уваги.
Carnival Row
Серіал про пригоди міфічних істот, які залишили батьківщину, що роздирається війною, й осіли в місті, де люди не особливо раді іммігрантам. У центрі сюжету - розслідування серії таємничих убивств, котрі можуть похитнути й без того крихке перемир'я. Головні ролі грають Орландо Блум та Кара Делевінь.
Heart Over Heels
Німецький серіал про складні стосунки. Головна героїня втрачає чоловіка (він безслідно зникає), а потім вона потрапляє в аварію та її рятує незнайомець - той, що на фото зліва. Вона, звісно, закохується, і тут з'ясовується, що він займається пошуками її чоловіка. У цього серіалу вже є 180 серій по 30 хвилин.
Замість післямови - трохи цікавої статистики від The Wit: