Ось уже кілька днів в Білорусі спостерігаються перебої з інтернетом. Вчора «світло в кінці тунелю» таки з'явилося, і люди змогли вийти на зв'язок, однак сьогодні - знову ті ж проблеми.
Олександр Лукашенко в усьому звинувачує «закордон», однак експерти таку позицію заперечують. Мовляв, це вкрай складне технічно завдання, і на тривалий час реалізувати його складно. Про це виданню «Медуза» повідомив Максим Буртиков, директор із зовнішніх зв'язків RIPE NCC в Східній Європі і Середній Азії.
«Інтернет - це мережа мереж, розподілена за своїм початковим дизайном, без центру і периферії. Стійкість такої системи заснована на тому підході, що кожна точка системи повинна мати можливість зв'язатися з кожною іншою точкою системи, звідси і визначення «мережа мереж». Цей принцип протилежний тим, на яких побудовані інші звичні нам системи - централізовані і регульовані, - каже Буртиков. - Чим більше в країні операторів і мереж під їхнім управлінням, чим більше зарубіжних приєднань до зовнішніх мереж, тим більше нездійсненним стає будь-яке зовнішнє відключення. Не всі, на жаль, повною мірою розуміють, що розподіл дорівнює стійкості, і буває, що в деяких країнах є державне регулювання на побудову мереж і міжнародних приєднань, в тому числі в Білорусі. Це робить інтернет менш стійким і в підсумку більш підвладним зовнішнім і внутрішнім загрозам та іншим втручанням в працездатність мережі».
Державне регулювання міжнародних приєднань в Білорусі дійсно існує. Всі транскордонні шлюзи в країні належать державним «Бєлтелекому» і Національному центру обміну трафіком (НЦОТ). На практиці це означає, що всі інші оператори зв'язку в країні за замовчуванням не мають доступу до зарубіжних каналів: щоб у їхніх клієнтів відкривалися не тільки сайти всередині Байнета, але і будь-які інші міжнародні інтернет-ресурси, ці оператори зв'язку повинні мати пірингові канали з «Бєлтелекомом» або НЦОТ. Тому певна централізація мереж зв'язку в Білорусі існує. Однак навіть за такої структури, за словами Максима Буртикова, «відключення всіх міжнародних маршрутів ззовні - це завдання практично неможливе для реалізації, бо вимагає складної координації безлічі компаній у багатьох країнах».
Крім того, інші оператори зв'язку в країні на кібератаки з-за кордону не скаржилися. Так, «МТС Білорусь» і «А1 Білорусь» повідомили клієнтам, що проблеми зі зв'язком у них виникли через «обмеження у зовнішнього провайдера».
Якщо інтернет дійсно блокує влада Білорусі (що найбільш імовірно), то це викликає багато питань, в першу чергу, фінансових. Видання «Код Дурова» за допомогою спеціального лічильника порахувало, скільки Білорусь втрачає за один день блокування інтернету. Сума значна - більше $56 млн 400 тис. З огляду на те, що економічний стан країни давно залишає бажати кращого, логіку в діях влади спробуйте відшукати самостійно.