Поки реальний світ божеволіє, багато хто воліє шукати порятунку у фантазіях. Буквально за лічені дні робити це стане геть просто: вже наступного тижня (точніше, 21 серпня) відбудеться прем'єра шоу «Дім дракона» – першого спінофу «Гри престолів», а майже одразу слідом за ним, 2 вересня, світ нарешті побачить дебютні епізоди серіалу «Володар перснів: Персні влади». Про проект HBO ми вже детально поговорили, тож зупинимося на другому – зрештою, з огляду на вихідні дані саме він може стати серіалом, який вчергове змінить правила гри у світовій індустрії.
Довго, дорого, з любов'ю
Історія майбутнього шоу розпочалася доволі давно: про те, що компанія Amazon придбала права на екранізацію творів Джона Р. Р. Толкіна, стало відомо ще у листопаді 2017-го. Тоді ж уперше промайнули цифри, котрі якщо й не змусять вас заздалегідь полюбити проект, то бодай викличуть до нього повагу: за даними ЗМІ, за право показати свою версію Середзем'я Джефф Безос віддав від $200–250 млн. Це вже немало, особливо зважаючи на те, що за ці кошти Amazon дістав у розпорядження далеко не всю літературну спадщину Толкіна (про це поговоримо трохи пізніше), а ще ж потрібно було вкладатися у виробництво. Власне, безпрецедентний бюджет проекту вже робить його визначною телеподією: лише перший сезон, що складатиметься з восьми епізодів, обійшовся компанії приблизно у $465 млн. Щоправда, слід мати на увазі, що ця сума містить витрати на будівництво інфраструктури та декорацій, виготовлення костюмів та інших супутніх матеріалів, які використовуватимуть упродовж усього проекту – тобто наступні сезони мають бути дешевшими. Шоуранери це підтверджують: за їхніми словами, на виробництво всіх п'яти сезонів, з котрих складатиметься серіал, Amazon виділив $1 млрд.
Гроші – це, звісно, важливо, але й автори, й особисто Безос докладають максимум зусиль, щоб люди знали: Amazon узявся до серіалу не заради матеріальної вигоди. «Сподіваюся, ми своєю роботою віддамо належне першоджерелу Толкіна. Наш проект виходить за межі створення комерційного шоу. Всі, хто працював над серіалом, читали історії Толкіна у дитинстві, і наші серця живуть у них», – пояснив нещодавно свою мотивацію Безос, котрий, як відомо, є великим шанувальником творчості Професора.
Молодість знайомих героїв та становлення Зла
Щойно стало відомо, що Amazon зніматиме серіал за «Володарем перснів», найважливішим питанням серед фанатів очікувано став сюжет майбутнього шоу. Спершу ходили чутки про чергове переосмислення історії Фродо й компанії, потім – що головним героєм стане молодий Арагорн. Край домислам поклав сам Amazon, опублікувавши у березні 2019-го карту Середзем'я з написом «Ласкаво просимо до Другої епохи».
Щоправда, на наступні кілька років це стало єдиною офіційною інформацією, якою поділилися з громадськістю: деталі сюжету залишалися таємницею аж до січня 2022-го. Лише тоді студія підтвердила, що дія шоу справді розгортатиметься у Другу епоху й охопить усі головні події цього періоду: створення Перснів влади (звідси, власне, і назва проекту), становлення Саурона, епічну історію Нуменору й останній союз ельфів та людей, про який побіжно згадували у трилогії Пітера Джексона.
Ще більше деталей з'явилося у лютому, коли один із шоуранерів проекту Джон Д. Пейн розповів, що толкінівська хронологія у серіалі буде суттєво «стиснута», а події, які згідно з книжками відбувалися протягом тисяч років, сценаристи впишуть у порівняно невеликий часовий проміжок. Також у цей час стало відомо, що прав ані на «Сильмариліон», ані на «Історію Середзем'я», ані на «Незавершені перекази Нуменору і Середзем'я» в Amazon немає, а у розпорядженні сценаристів серіалу перебуває лише «Володар перснів» з його «Додатками» та «Хоббіт».
Із цього вже можна зробити певні висновки про майбутній сюжет, але красномовніше про нього розкажуть персонажі серіалу. Ще з часів перших зйомок відомо, що їх буде вкрай багато, але основними автори називають 22 герої. Запам'ятати їх зараз видається майже неможливим, проте серед них є і давно знайомі імена.
Наприклад, нам розкажуть про буремну молодість Галадріелі – ще до того, як вона стала мудрою правителькою ельфів та воювала зі Злом із мечем у руках. Ельфійку в серіалі зіграла зірка фільму «Свята Мод» Морвет Кларк, а в трилогії Джексона її, нагадаю, втілила Кейт Бланшетт.
Ще один давній знайомий, якого ви точно пам'ятаєте за джексонівським «Володарем перснів», – правитель Рівендола Елронд. Щоправда, в шоу від Amazon він іще не обійняв керівних посад, і грає його тут не Г'юго Вівінг, а Роберт Арамайо (молодий Нед Старк із «Гри престолів»).
Крім того, серед важливих персонажів – ельфійський коваль на ім'я Келебримбор. Той самий, що за Толкіном створив Персні влади. Цю роль дістав англійський актор Чарльз Едвардс.
Та власне, не самими ельфами буде багатий сюжет майбутнього серіалу. Як і у трилогії Джексона, Середзем'я тут населятимуть створіння різних рас та видів.
Наприклад, глядачі обов'язково зустрінуть гномів. Причому на відміну від повнометражних стрічок вони тут будуть не лише чоловічої статі: поряд із королем гномів Дурином IV ми побачимо його дружину Дису. І їй, судячи з оприлюднених кадрів, пощастило: за словами шоуранерів, у інших гномів буде борода
Що за Середзем'я і без хоббітів? Вони в шоу теж будуть, але їхня зовнішність дещо відрізнятиметься від тієї, що ми бачили у Пітера Джексона. Це тому, що до подій «Володаря перснів» лишається кілька тисяч років і хоббіти ще не набули ані звичного нам вигляду, ані назви – їх тут називають хутроногами (або харфутами). До речі, одного з хутроногів зіграв комік Ленні Генрі, тому будьте готові: вони будуть і білими, і темношкірими, і навіть маорі
Звісно, буде у проекті й зло, на боці якого виступають орки. Їхня зовнішність не надто відрізняється від того, що ми бачили у Пітера Джексона, от тільки створіння ще не змужніли у боях, тому мають не такий м'язистий вигляд. А огидність присутня, причому здебільшого цього ефекту домагалися гримом, а не графікою
До речі, про зло, а точніше, Зло. Автори поки на цьому не акцентують, але з легендаріуму Толкіна відомо, що головним антагоністом у подіях Другої епохи буде Саурон. Переважно він робитиме те, що обманюватиме ельфів заради створення Перснів влади. Для цього, принаймні якийсь час, персонаж називатиметься іншим іменем (схоже, це буде Аннатар). У фотоматеріалах промо Саурона-Аннатара, звісно ж, немає, але шанувальники Толкіна вже вирахували, що він присутній у цьому трейлері:
Підказка: йдеться про зловісного юнака з білим волоссям
Водночас на бурхливий розвиток подій, принаймні у першому сезоні, сподіватися не слід. Шоуранери заявили, що дебютні вісім епізодів присвятять знайомству з основними персонажами та зав'язці, а явне протистояння Добра і Зла відбудеться у наступних сезонах. І схоже, історія планується досить цільною: вже зараз автори стверджують, що знають, яким буде останній кадр проекту, тож є певна надія, що у результаті ми не зазнаємо розчарування в стилі «Гри престолів».
Особливості виробництва та неминуче протистояння з «Домом дракона»
Попри доволі активну промокампанію, таємниць у проекті лишається багато. Єдине, що можна сказати напевно: автори намагалися зробити серіал якнайепічнішим.
Це, судячи з уже оприлюднених матеріалів, удалося – бодай завдяки унікальним краєвидам Нової Зеландії, де знімали перший сезон. Наразі, щоправда, незрозуміло, чи вдасться зберегти таку видовищність у майбутньому, оскільки в Amazon уже заявили, що виробництво наступних сезонів продовжать у Великій Британії
Звісно, серіал неминуче порівнюватимуть із трилогією Пітера Джексона. Автори до цього готові та не приховують, що фільми стали для них одним із джерел натхнення: «Було б неправильно, якби люди, що екранізують «Володаря перснів», не подумали б про те, як чудово Пітер Джексон адаптував більшу частину цих книжок. Однак ми надихаємося кінотрилогією здалеку і не змагаємось із нею», – пояснив один із шоуранерів Патрік Маккей.
До речі, настав час докладніше розповісти про людей, що їм фанат «Володаря перснів» Джефф Безос довірив створення проекту вартістю $1 млрд. Цікаво, що до «Перснів влади» у фільмографіях Патріка Маккея та Джона Д. Пейна був лише один помітний проект – повнометражний фільм «Стартрек: За межами Всесвіту», де вони працювали сценаристами, але навіть не були вказані у титрах. Проте автори запам'яталися продюсерові Дж. Дж. Абрамсу, і, коли Маккей та Пейн подали свої кандидатури на шоуранерство серіалу за «Володарем перснів», Абрамс дав їм хорошу рекомендацію.
«Ми були почасти темними конячками. А Amazon розмовляв з усіма, хто мав хоч якісь ідеї про «Володаря перснів», – згадують шоуранери, зазначаючи, що саме завдяки Абрамсу дістали можливість презентувати власну 50-годинну версію серіалу Amazon Studios та The Tolkien Estate. «Ми довели свою захопленість матеріалом, а наш погляд збігся з апетитами й амбіціями Amazon», – підсумовують вони.
Також на ранніх стадіях до створення шоу доклався один зі сценаристів «Гри престолів» Браян Когман, а музикою до проекту опікується автор саундтреку до трилогії Джексона Говард Шор.
Конкурента у повнометражних фільмах Пітера Джексона шоуранери не вбачають, але прекрасно розуміють, що їм належить протистояти «Дому дракона», з яким їхній серіал виходитиме майже одночасно. Проте, судячи зі слів авторів, біди у цьому не буде: «Деякі з конкурентів справді гарно грають одну октаву, але Толкін грав на піаніно кожну ноту. Він мав різноманітність, якою не всі можуть похвалитися: дружба, гумор, політика, історія, міфологія. Тож ми намагалися заглибитись у все це, а не замислюватися про те, що роблять інші», – доволі самовпевнено пояснив Маккей.
Утім, навіть якби у проекту не було жодних конкурентів, його авторам доведеться несолодко: невдячнішої публіки, аніж фанати Толкіна, у світі знайти важко. Тому, якщо ви також належите до тих, хто ще до прем'єри поставив на серіалі хрест, майте на увазі: сам Професор, певно, був би щасливий від того, що справа його життя досі надихає людей.
Власне, Маккей та Пейн це розуміють, інакше б узагалі не взялися до проекту: «Можна сказати, Толкін помістив на небі зірки і дозволив нам зробити з них сузір'я. У своєму листі до Мілтона Волдмана він казав, що хоче залишити по собі міфологію, в якій «буде місце для інших розумів і рук, знаряддями котрих стануть фарби, музика та драма». Ми робимо те, чого хотів Толкін. Ми знали, що, поки наші задуми та нововведення відповідають духу [історій Толкіна], ми на правильному шляху. Тягар, узятий нами, звів би нас із розуму, якби ми не відчували, що працюємо з історією, яка виходить не від нас, що в неї інший масштаб. Задум належить Толкіну, ми лише його слуги. Ми глибоко довіряємо цим ідеям, бо вони йдуть не від нас. Ми у найкращому разі їхні хранителі».
А чи все вийшло так, як планувалося, почнемо дізнаватися вже з 2 вересня.