Майже рівно 10 років тому - 13 квітня 2011 року - в ефірі каналу «1+1» відбулася прем'єра шоу «Пекельна кухня», створеного за всесвітньо відомим форматом Hell's Kitchen авторства Гордона Рамзі. Українське шоу витримало три сезони, після чого його закрили через високу вартість і складності виробництва. Та нині «Пекельна кухня» повертається - у проекту є новий шеф і новий канал. Даруйте вже за тавтологію - «Новий канал».
Про те, що мовник придбав формат ITV Studios Global Entertainment, стало відомо ще влітку минулого року, але поділитися подробицями виробництва команда проекту змогла лише тепер, минулої п'ятниці зібравши журналістів на прессніданок у столичному ресторані «Публіцист».
Локація вибрана неспроста - заклад належить «пекельному шефові» Алексу Якутову
Звісно ж, я не могла проминути нагоду дізнатися секрети майбутнього проекту - тим паче що на «Новому» бачать у ньому набагато більше, ніж просто розважальне шоу. Спершу нагадаю суть оригінального формату: учасники проекту, поділені на команди новачків і професіоналів, борються за позицію шеф-кухаря в реально існуючому ресторані. Кулінарні змагання можуть бути як командними, так і індивідуальними, але загальний підсумок один - слабкі учасники вибувають. Процесом керує «пекельний шеф» - найдосвідченіший кулінар, в якому поєднуються відразу кілька іпостасей: глави ресторану, вчителя, критика та судді. «Рулити» тим, що відбувається, йому допомагають сушефи і метрдотель.
Як ви вже знаєте, шеф нової «Пекельної кухні» - Алекс Якутов. Чому вибрали саме його? Відповідь проста: досвід, харизма. Він видавав страви на зустрічі послів Ради Європи на 25-річчя незалежності України. Управляє столичним рестораном «Публіцист», котрий, за заявою Якутова як співвласника, прибутковий. Але річ іще й у тому, що його знають. Маркетинг-директор «Нового каналу» Ольга Балабан зізналася, що кастинг учасників тривав майже рік: «Ми намагались [рекламувати] і через Гордона Рамзі, й ролик робили, та заявки йшли слабо». Водночас, щойно заявили Якутова в ролі «пекельного шефа», відгону від охочих не було.
Можна подумати, з Алексом не так страшно проходити всі кола гастрономічного пекла (насправді ні)
Попри давно сформовану в українському телику традицію набирати до реаліті-шоу певний відсоток учасників-фріків, у «Пекельній кухні», як обіцяють творці, відвертих диваків не буде. За словами Якутова, кожен учасник проекту має горіти бажанням готувати та рости над собою: «Мене цікавить мотивація. Коли потрібні гроші на машину, я дам авто на якийсь час. Покатайся, спробуй. Але це не мета. Потрібно любити їжу, любити готувати й рухатись уперед. Учитися. Якщо кухар не хоче стати шефом, тут йому не місце». Втім, улюбленців у «пекельного шефа» теж не буде - все справедливо.
Але драма, емоції та інші складові пекла - будуть
«Зрозумійте, - каже Якутов, - для глядача це реаліті, шоу, але для кухарів це життя. Ресторан працює. А мені і своїх фріків на кухні вистачає».
Зовні шеф - іще той добряк. «Але це не так, - запевняє Якутов. - Я знаю, коли закипіти, а коли охолонути. Та навіщо виганяти емоцію на публіку? Потрібно бути емоційно збалансованим».
Балабан підтримує - емоції у проекті дає не тільки шеф, адже самі учасники можуть «задавити» один одного: «Команда готує страву. Ти все зробив круто, а поруч хтось зробив неправильно та зіпсував результат. Усі в команді знають, хто винен. У такі моменти розірвати людину хочеться».
Суворість шефа почала даватись взнаки вже на кастингах. Наприклад, до проекту приходили люди і з 15 роками стажу, але Якутов, коли вони не старалися, міг запросто викинути страву в урну, навіть не знявши проби. Комусь Алекс давав шанс переробити страву, та не всі змогли ним скористатися. А от аматори, котрі щиро бажали здивувати, старались, реально «хворіли їжею», проходили. «Для мене ці люди як зерна, - каже Якутов. - В них щось є. Я посаджу їх, і за якийсь час буде врожай шеф-кухарів. Адже школа кухарів у нас у країні, на жаль, дуже слабка. Про все дізнаєшся лише на практиці».
Якутов саджає насіння української кулінарії
Водночас кулінарного диктату в проекті не буде - тільки професійний, тож вегетаріанці або, наприклад, противники глютену можуть бути спокійні. «Я полюбляю м'ясо, - зізнається Якутов. - А от дружина пробує в кулінарії різні овочі. В нас же як? Чоловік приходить до ресторану - і їсть м'ясо, а його жінка - ні. Виходить, що вона в ресторані й поїсти не може? Має бути чесно. В нас здебільшого м'ясо, але й інше теж є».
Дружина Якутова готує найсмачніші десерти та геть не вживає м'яса
За словами Алекса, головне у проекті - мотивація: «Я витратив майже $30 тис. за перший курс навчання в Італії. Продав машину, аби поїхати вчитися. Дороги назад не було. Так і тут - потрібне бажання рухатись уперед. У кожного кухаря є якісь свої цінності: як рушнички складаєш, як ножі гостриш... Усі ці дрібниці важливі на кухні. Але треба відсіювати, якщо можна взяти [людину] краще».
Утім, і тут без крайнощів: за запевненнями режисера Костянтина Кнутова, учасників не «ламатимуть», кухарів не змушуватимуть «вистрибнути із себе», переступити через особисті або професійні межі.
Прагнення адаптувати Hell's Kitchen по-своєму знайшло відбиття не лише в кастингу. Як розповів Кнутов, команда намагається піти від формату максимально, зробити декорації несхожими на оригінал, хоча форматних елементів, звісно ж, дотримано. Наприклад, ресторан побудований так, аби було зручно знімати, та передусім він лишається рестораном.
«Мені пропонували і мільйон, і два за те, аби продатися франшизі, але я вважаю, що ресторан - це дитина. Його треба розвивати», - каже Якутов про «Публіциста». Проте командою свого дітища шеф готовий поділитися з проектом: до «Пекельної кухні» разом з Якутовим переходять технічний сушеф, частина кухарів та офіціантів.
Декорації, в яких діятиме ресторан проекту, розташовані біля метро «Нивки». Їх принципово не виносили за межі міста, позаяк масовки в повному розумінні цього слова не буде. Всі, кого глядачі побачать у залі, - гості, що зайшли до ресторану на вечерю. Але щоб потрапити на зйомки, все ж необхідно заповнити анкету (посадка обмежена 40 місцями) - або на сайті «Нового каналу», або на сторінці проекту в Instagram. Там уже прописані дати зйомок.
Водночас на питання, чи може ресторан проекту продовжувати працювати після завершення зйомок, Якутов однозначно відповісти не зміг - усе, каже, залежить від продюсерів
Присутня на заході Вікторія Шульженко, генпродюсер департаменту виробництва програм «Нового каналу», відповісти теж наразі не змогла
Подробиці виробництва я вирушила з'ясовувати в керівника проекту Олени Синегіної, насамперед запитавши, яким довгим буде знімальний період:
- Зйомки стартують від середини березня і триватимуть близько двох місяців. Протягом усього цього часу учасники перебуватимуть при ресторані, залишивши за його стінами своє звичне життя.
- На яких умовах Якутов погодився брати участь у проекті? Чи передбачає його контракт гонорар?
- Шеф не женеться за піаром, у нього було багато пропозицій стати ведучим у різних проектах. «Пекельна кухня» - інша, це не просто шоу, це реальний ресторан і залаштунки реального кухарського життя. У «Пекельній кухні» Алекс Якутов - не ведучий, а діючий Шеф. Навіть знімальна група звертається до нього не інакше як «шеф». У мене він і в телефоні записаний «Шеф» (посміхається).
Крім того, для шефа це можливість зробити внесок у розвиток української кулінарії, виховати команду кухарів, наново закохати їх у свою професію. Для шефа це місія - вивести українську кулінарію на міжнародний рівень. Він на День Незалежності організовував вечерю у Раді Європи і для цього віз із собою українські продукти - від конопель до бринзи. Ну а гонорар… він суто символічний.
- Якою мірою Алекс залучений у всі «залаштункові» процеси?
- Шеф буде залучений постійно, з ранку до ночі. Адже «Пекельна кухня» - його ресторан, а відкриття потребує постійної участі. І вже зараз шеф контролює все, що стосується кухні та залу, - від посуду до професійного кухонного обладнання.
- Чи буде у проекті ведучий?
- Буде метрдотель/адміністратор ресторану - права рука шефа, якщо когось треба назвати ведучим, то радше це він. Але в реальному ресторані немає ведучого, а є інші посади - сушефи, метрдотель… От вони у нас будуть.
- Вже можете сказати, хто буде метрдотелем?
- Наразі ні.
- За словами Ольги Задорожної, «Пекельна кухня» - це шанс довести, що ти відбувся у професії». І Якутов акцентує: ставки роблять саме на професійний підхід. Однак якщо згадати досвід «Подіуму», однією з найімовірніших причин низьких рейтингів називали надто професійний підхід учасників - прості глядачі не могли себе з ними ідентифікувати…
- Ви здивуєтесь, коли побачите, які пристрасті вирують на кухні ресторану, це дуже цікаво! Крім того, у новому сезоні є можливість дізнатися відповідь на питання, довкола котрого вже давно точаться суперечки, - хто ж куховарить краще, чоловіки чи жінки, хто стане Богом або ж Богинею кухні?
- Сьогодні Кнутов сказав: «Команда намагається максимально піти від оригіналу, хоча форматних елементів дотримано». Що саме залишається, а що змінюється?
- Слова режисера неправильно процитовані. Костянтин Кнутов говорив про те, що ми дотримуємось усіх форматних елементів - принцип відкритої кухні, поділ на команди тощо, - але привносимо своє. Що саме - ви побачите восени.
- Скільки учасників у проекті? Хто виганяє - шеф чи за голосуванням гостей ресторану?
- 18-20 учасників. Рішення, хто залишить проект, звісно, ухвалює шеф.
- Прояснімо, що з рестораном: він справжній і продовжить роботу як ресторан і після шоу? Чи це все ж таки декорації, максимально подібні до реального закладу?
- Ресторан «Пекельна кухня» - цілком реальний, із професійною кухнею, обладнанням, інвентарем, залом із посадкою на 40 осіб, офіціантами і таке інше. Проте, певна річ, будували його в окремому павільйоні, адже елементарно потрібні умови для зйомки. Своїх гостей ресторан «Пекельної кухні» обслуговує безкоштовно - можна сказати, гості «платять» своїм часом, увагою і готовністю коментувати й оцінювати страви на камеру.
- А після зйомки що буде?
- Після зйомок ресторан не працюватиме.
- Зараз у StarLight часто міксують команди. «Пекельну кухню» робить одна команда чи людей набирали з різних проектів?
- Робить одна команда, у кожного за плечами свій великий досвід.
Тож отримати відповіді на питання, що залишилися, ми, ймовірно, зможемо лише після старту проекту в ефірі. Прем'єра нової адаптації формату запланована на осінь. Чекаємо!