Якби ще кілька років тому мені хтось сказав, що я поїду на Байкове кладовище спостерігати за зйомками серіалу для - увага! - «Нового каналу», я би знатно посміялась. Але все стрімко змінюється, і нині мовник показує не лише розважальний контент. Минулого року до його ефіру увірвались «Перші ластівки» - сміливий серіал, який порушує теми суїциду, ЛГБТ, наркотиків і серйозні соціальні проблеми.
Цьогоріч, за словами творців, буде ще сміливіший (як мінімум фото зі знімального майданчика з натяком на БДСМ це підтверджують). І доросліший - тепер головні герої вчаться не у школі, а на другому курсі університету. Але це не традиційне продовження першого сезону, а антологія. Тобто ті самі актори зіграють уже геть інших персонажів.
Загалом, я особисто вирішила подивитись, як знімають серіал у незвичному для України форматі. І як я вже сказала, в незвичному місці - на кладовищі й у крематорії.
Усі пам'ятаємо, що без маски на зйомку - зась
Тепер моторошні локації використовують не лише для «Битви екстрасенсів»
Як вам робоче місце?
Нізащо не здогадаєтеся, хто ця дівчина з рожевими волоссям
Це Тая Щурук!
Так-так, та сама, що зіграла сіру мишку минулого сезону. Отаке перетворення
Максим Самчик теж знімається у другому сезоні
Наносити грим доводиться в польових умовах
На території цвинтаря команді дозволили знімати, звісно нікому не заважаючи. Вночі ж зйомки тривали безпосередньо у крематорії, коли всі церемонії були проведені.
Загалом, зйомка для мене була підібрана вдало
Ну а поки знімалася одна зі сцен, я відволікла шоуранера Євгена Туніка, до якого накопичилось багато питань. Сказати правду, коментарів на кладовищі я ще не брала й почувалася трохи ні в сих ні в тих. Але Євген уже встиг тут освоїтись і для розмови повів нас до місця, де поховані видатні особистості.
- Розкажіть спершу, як уплинув на «Перших ластівок» карантин. Я так розумію, у вас теж зсунулися зйомки.
- Ми збирались розпочати раніше, у травні-червні. Але вийшло так, що стартували рівно того дня, коли минулого року закінчили знімати перший сезон. Звісно, виробничі терміни були змінені у зв'язку з карантином. Та знімального періоду ми не скорочували.
- Кількість серій через це не змінилася?
- Ні, вісім епізодів, як і минулого разу. Більше я не напишу, менше - буде нецікаво.
- Якби не ввели послаблень, коли міг вийти серіал?
- Певне, переносили б на весну.
- То ви робите його на осінь?!
- Наскільки я знаю, серіал має вийти наприкінці року. Зараз ми знімаємо та монтуємо паралельно, аби встигнути.
- Пресслужба повідомляла, що у другому сезоні будуть «геть інші ознаки сучасної соціальної проблеми». Тобто вже не «Синій кит». Про що мова?
- Минулого року «Синій кит» був лише однією зі складових сюжету, движком, кажучи сценарною мовою. Історія з «другом» буде й у другому сезоні, ми її проводимо червоною лінією. Але вона вже не буде основна.
- Судячи з назви, головною темою будуть залежності?
- «Перші ластівки. Zалежні» - бо кожен із нинішніх персонажів має певну залежність. Як дорослі, так і молоді. І це необов'язково про алкоголь або препарати. Ми говоритимемо про залежність від іншої людини, від громадської думки, від нав'язаних стереотипів, від агресії. Все це об'єдналося в одне лаконічне слово. Але я б не хотів говорити, що цей сезон у нас «про». Про щось одне. Там завеликий пул проблем, ми постарались зібрати найактуальніше. Буде лінія з наркотиками, з ЛГБТ, та вже доросліша, не підліткова, порушимо тему сексуальної залежності.
- На етапі написання сценарію ви консультувалися з фахівцями - наприклад, котрі позбавляють цих залежностей?
- Так, як і минулого року, із психологами холдингу. Якщо ти говориш про певні реалістичні факти, все треба перевіряти, знаходити обґрунтування для вчинків героїв.
- А співпрацюватимете з якоюсь компанією, як торік із «Ла Страда»?
- Зараз не можу конкретно відповісти на це запитання. Можу точно сказати одне: буде гаряча лінія, передбачається співпраця з громадською організацією, можливо, з «Ла Страда», можливо, з кимсь іншим.
- Чому антологія? Хотіли зберегти саме цих акторів, не воскрешаючи їхніх персонажів?
- Мені цей жанр завжди був цікавий. Плюс у нас такого не робили, а для мене будь-який виклик - уже круто. До того ж коли вийшов перший сезон та замовили другий, я сів писати продовження. Написав одну серію, прочитав і мені взагалі не сподобалось, навіть видалив її з комп'ютера. Причина проста - всі лінії для мене були закриті. Тож нас чекає абсолютно нова історія.
- Як оцінюєте перспективи, з огляду на те, що глядач до такого жанру не привчений?
- Узагалі не можу припустити, саме тому, що прецедентів не було. Так, може бути відторгнення, глядач побачить нових персонажів і не зрозуміє. Але може бути й навпаки. Сподіваюся, він сприйме проект як новий серіал.
- Ви, до речі, казали, що актори однаково проходили кастинг. Який відсоток залишився?
- Дуже великий. Саша Рудинський, Максим Самчик, Тая Щурук, Віка Литвиненко, Олеся Жураківська, Макс Девізоров, Олег Гоцуляк… Довго можна перераховувати. Кастинг був, адже ми хотіли подивитись, чи зможуть актори впоратися з новими персонажами. Більшості вдалось, декотрим, на жаль, ні. Та це абсолютно нормально.
- Судячи з кадрів, буде сміливіше, ніж торік. Ви так «осміліли», оскільки минулого сезону глядач прийняв провокативні теми?
- Та я й не слабшав ніколи (сміється). Якщо ми говоримо про цензурування - це не про мене. Або роби так, як хочеш, або не роби взагалі. Середина - це не про нашу команду. Так, буде відвертіше, жорсткіше, але по-іншому я цієї історії не бачив.
- Ми зараз біля крематорію. Які ще цікаві локації?
- Ой, крематорій - іще лайтовий варіант (сміється). Цього року локацій узагалі буде більше. І школи вже не буде, наші герої - студенти другого курсу. Ну от у психіатричній клініці знімали, в пансіонаті для людей похилого віку, на вокзалі була зйомка.
- Цьогоріч із холдингу пішла Аліна Павликова, ваш співавтор за першим сезоном. Вона встигла попрацювати над «Ластівками»?
- Цей сезон я писав у співавторстві з Олею Кржечевською та режисером Валиком Шпаковим. Аліна займалась іншими проектами.
- Іще виробниче запитання. Серіал роблять у межах StarLight Originals?
- Так, як я розумію, серіал і буде першим продуктом, що вийде під цим брендом. Притому ми виробляємося на базі in-house продакшену StarLight.
- Направду серіал чудово зайшов у діджиталі, а от ефірні цифри були середніми. Плануєте це виправляти?
- Я багато аналізую український телеринок і чесно можу сказати, що продукт, котрий збирає 19-20%, робити не хочу. Виключення, звісно, «Кріпосна» та «Кайдаші». Решта - аж ніяк не те, що хотів би виробляти. Я знаю, що треба, аби «Ластівки» зібрали 15%, проте не буду цього робити. Просто тому, що у гонитві за цифрами піде глибина. Ми можемо впустити важливу ідею, меседж, і тоді «Ластівки» перестануть бути «Ластівками». А я цього не хочу.
- Щоби не бути масмаркетом, як сказала б Ольга Фреймут?
- Та ми і є масмаркет (сміється). Я в жодному разі не зараховую «Перших ластівок» до високого кіно, це ж серіал. Коли в коментарях пишуть «шедевр», сміюсь. Ми просто намагаємося зробити хороший, якісний продукт. Аби він збирав частку 15%, його треба робити інакше. Та й хороші цифри не завжди гарантують суспільний резонанс. Нас, дякувати богові, пам'ятають, про нас говорять. Якщо це завдяки успіху в діджиталі - окей. Але я б радше назвав це успіхом у суспільстві.
Тож мені лишається тільки побажати Євгену і Ко не меншого успіху в суспільстві й цього року.