Вся увага колишніх країн СНД зараз прикута до подій у Білорусі. Після виборів, які опозиція відмовляється визнавати чесними, люди вийшли на площі та стали вимагати перегляду результатів і визнання Світлани Тіхановської президентом. В результаті силовики почали їх розганяти: гранатами зі сльозогінним газом, водометами і просто побиттям. У МЗС повідомили, що за три дні протестів було затримано більше шести тисяч осіб.
Найцікавіше в цій історії, що нічого з вищезгаданого (в тому числі і звернення Тіхановської до народу) не було показано на білоруському ТБ, яке, по суті, має бути посередником між народом і владою. Справа в тому, що всі телеканали в Білорусі - державні, й вони періодично показуються звернення Олександра Лукашенка, який розповідає про «п'яних і обкурених демонстрантів з наркотиками», і навіть приплітає сюди українців. Основним джерелом інформації для білорусів і не тільки стали незалежні медіа і телеграм-канали.
Не всім обличчям каналів до душі такий розклад, а тому деякі з них залишають свої посади через багато років роботи. Наприклад, Тетяна Бородкіна, яка колись вела «Ранок. Студія гарного настрою» на державному каналі СТВ, а з 2018 - кулінарну рубрику «Сніданок на трьох». Покинув свій пост також ведучий і глава інформаційного агентства «Белтелерадіокомпанія» Сергій Казловіч. Він підкреслив, що це його самостійне рішення. Ще одну телеведучу - Катерину Питльову («День у великому місті» на «Білорусь 1») - зняли з ефіру, очевидно, через пости в соцмережах. Останній ефір був і у ведучої рубрики «Етикет» в цій програмі. Та ж сама доля спіткала ведучого ОНТ Дмитра Кохно - за пост про дії ОМОНу. Він також написав відкритого листа своїм колегам із закликом піти з білоруського ТБ.
Ведучого СТВ Антона Мартиненко звільнили ще в червні, коли він висловився на підтримку магазину symbal.by. За словами Антона, вже наступного дня у нього відбулася розмова з керівництвом СТВ. «Мені повідомили, що тепер моя робота в кадрі буде зведена до мінімуму. Мене не звільняють, але переводять у редакторський відділ». Телеведучий відмовився від цієї пропозиції і написав заяву за власним бажанням.
Крім проблеми зі свободою слова на телебаченні, намагалися створити її і в інших ЗМІ: не всім бажаючим вдавалося отримати доступ до деяких сайтів. Наприклад, незалежний TUT.BY запрацював повноцінно тільки сьогодні - ще вчора його відвідуваність була в кілька разів нижче, ніж звичайно. Журналістам навіть довелося створити кілька дзеркальних версій сайту. Крім цього, не працювали сайти «БелТА» і «БелаПАН». В цілому протягом трьох днів в Білорусі блокували доступ до інтернету.
Також через останні події тимчасово відновлює мовлення на середніх хвилях «Радіо Свобода» - програми, присвячені політичним подіям в країні, виходитимуть з 21:00 до 22:00 і з 23:00 до опівночі.
Очевидно, що журналістам в Білорусі з учорашнього дня треба бути обережніше - якщо раніше їх просто зупиняли і просили стерти матеріали, то тепер ОМОН щосили б'є медійників і стріляє гумовими кулями.
«Багато затриманих журналістів. Вчора і позавчора журналістів затримували і на акціях, і після акцій... Когось відпустили, когось - ні, когось судять, або вже засудили. Що стосується конкретно Мінська, то ми, на жаль, не можемо домогтися ніякої інформації від МВС про те, куди їх повезли, що з ними. Деяких колег затримали ще в неділю - зараз вівторок, адвокати по судах пишуть заяви, але так і невідомо, де наші колеги», - розповів UNN глава Білоруської асоціації журналістів Борис Горецький.