Кілька років тому, стомившись в очікуванні The Next Big Thing, найбільші мовники всього світу оголосили еру повернення до добре знайомих, перевірених часом форматів. Схоже, цього осіннього сезону телеканал СТБ вирішив піти тим самим шляхом: не так давно стало відомо, що мовник знову запускає ток-шоу з Оксаною Байрак, а трохи згодом в ефірі СТБ з'явився проект «Звана вечеря». Так-так, той самий! Щоправда, команда його робить гарна-нова - під керівництвом Анатолія Максимова, котрий свого часу працював над талант-шоу «Танцюють всі!».
Повернення культового (не побоюся цього слова) шоу я не могла оминути увагою: дві суботи поспіль о 19:00 я влаштовувалась зручніше перед екраном телевізора і стежила за тим, як представники різних професій змагаються за звання найгостиннішого господаря. А тепер не можу не поділитися враженнями від побаченого з вами.
Для початку - про структуру. Якщо раніше учасників у шоу було п'ятеро, і кожному був присвячений окремий випуск, то цього разу все компактніше. Героїв четверо, випуск на них усіх - один. Враховуючи ритм життя сучасного глядача, рішення правильне: бо ж проґавиш одну програму - і як потім зрозуміти, чи справедливо учасники обрали переможця? Крім того, з нововведенням проект став набагато динамічніший: орієнтовний хронометраж кожної програми - півтори години, а дивишся практично на одному подиху.
Робить проект, як і «МастерШеф», студія Єлизавети Гусєвої (Алцибеєвої). І в подачі відчувається рука майстрів.
Перше, що кидається у вічі - «соковита» заставка. Переважають яскраві та насичені кольори, а от шість років тому все було не таке «свіже». Порівняйте самі:
Раніше
Зараз
Раніше
Зараз
Раніше
Зараз
Навіть лайливі слова блюряться оригінально.
Одне слово - геть нафталін!
І більше веселої графіки
Інфодовідка про домашнього улюбленця
І трохи про учасників
Учасники оцінюють одне одного за трьома критеріями: страва, гостинність і концепція вечері. Переможець отримує 30 тис. грн, а не 5 тис., як раніше. Ну, погодьтеся, при теперішньому курсі долара дивно було б не збільшити суму.
Але до кінця випуску, певна річ, зберігається інтрига
Лише у фіналі оголошують усі оцінки
Перемагає учасник із найвищим середнім балом
Герої, як на мене, теж дещо живіші та сучасніші. У першому випуску зібрали дуже колоритних гостей: учасниця «МастерШеф», вона ж - травниця, вона ж - веган; учасниця «Від пацанки до панянки», шанувальниця гіалуронки та за сумісництвом блогер; експерт з якості, котрого ви могли бачити у «Правилах виживання» на «Інтері», він же виконавчий директор Спілки споживачів України; й екстравесті-діва Урсула, свого часу зірка СТБ, він же Артем Семенов, нині - фермер.
Загалом, як ви розумієте, без розмов про користь та шкоду м'яса не обійшлося, як і про пластичні операції, продукти з консервантами та про багато інших спірних питань. У принципі, чимось нагадує формат «Супермами», тільки без ведучого і з більшою часткою гумору. Ну, й іспанський сором відчуваєш рідше: все ж таки, одна річ сперечатися щодо їжі, і геть інша - щодо виховання дитини. І у полицях зі спіднім ніхто не копирсається.
Утім, легке обурення й питання до почуття такту в мене з'явились уже на другому випуску, коли лікар «Я соромлюсь свого тіла» Людмила Шупенюк почала говорити, буцімто кожна нормальна (!) жінка має хотіти сім'ю та дітей. В епоху, коли весь світ бореться за визнання того, що норма у кожного своя, чути таке від авторитетного лікаря щонайменше дивно.
Вдруге відчуття іспанського сорому з'явилось, коли учасник запитав іншого (азербайджанця за національністю), чи каже він, приїжджаючи до родичів у Вірменії: «Привіт, друзі!» Якщо ви в курсі, якими є справи між цими країнами, зрозумієте всю нетактовність такого жарту.
З іншого боку, конфлікт є - отже, проект дивитися цікаво. Загалом, мене потішило, що шоу побудоване радше на адекватних суперечках і гуморі, а не на скандалах, лайках і чварах.
Хоча анонси обіцяли геть інше
Іще з плюсів: при монтажі не прибирають коментарі та сміх команди, що працює за кадром, - це теж додає проекту «живості». А от закадрового голосу, дякувати богові, стало менше. Раніше його було невиправдано багато, причому коментатор періодично дозволяв собі оціночні судження, які нав'язували глядачам одну, не завжди коректну, точку зору.
У новому сезоні герої почуваються доволі комфортно, говорять і діють не соромлячись, чим дають глядачеві поживу для роздумів
Ну де б я ще дізналася, як зміцнити мімічні м'язи таза!
Загалом, шестирічна перерва явно пішла проекту на користь, та чи оцінили ці зміни глядачі - питання до дискусії. Перший випуск зібрав на рівні середніх: частка 7%; 5,9% та 7,3% (аудиторії 18-54 50+; 18+ 50+ й 14-49 50+). До другого цифри трохи підтяглися - 8,2%; 6,5% і 8,6%. Тож є шанс, що за тиждень-другий аудиторія розпробує цей коктейль зі страв, характерів та способів життя, й показники стануть вищими. Принаймні, цього я СТБ і бажаю.