У пильного спостерігача, мабуть, давно визрівала підозра, що українська кіноспільнота та нова очільниця Держкіно Марина Кудерчук не відчувають один до одного жодного тепла. На відміну від попередника пані Кудерчук щосили демонструє відстороненість від процесів, що останнім часом розвиваються в галузі - зокрема, це стосується питань держпідтримки.
За прикладами далеко ходити не треба. Тиждень тому, коли практично вся кіноспільнота в єдиному пориві згуртувалася навколо Довженко-Центру і його поки ще керівника Івана Козленка, Марина Миколаївна не тільки вважала за краще не втручатися, а й закликала «не хайпити на цій темі». Можливо, ця історія незабаром забулася б - врешті, на носі Тринадцятий пітчинг, і навіть поганий мир за таких умов кращий за хорошу війну. Але, як з'ясувалося пізніше, це був не кінець історії.
2 червня Національна спілка кінематографістів України проводила розширене засідання секретаріату, на яке була запрошена Кудерчук - з метою знайомства з членами об'єднання. Ті очікували від чиновниці вітальної промови, проте Марина Миколаївна вважала за краще утриматися, передавши слово приймаючій стороні. Тоді від імені НСКУ заговорила Ганна Чміль: насамперед, вона попросила голову Держкіно не допускати скорочення фінансування Довженко-Центру, а також підтримувати кіноіндустрію в складних ситуаціях. Кудерчук на це відповіла, що діє виключно в рамках закону, а присутніх закликала не вірити інформації з соцмереж. А після цього - тут ми підбираємося до найдивнішої частини історії - пішла з засідання без пояснення причин.
Оговтавшись від шоку, члени НСКУ визнали таку поведінку держслужбовця неприпустимою. Вони висловили колективну впевненість, що трьох місяців на посаді голови Держкіно пані Кудерчук достатньо, оскільки за її керування наш кінематограф «очевидно приречений на занепад і безслав’я». Спілка написала відкритого листа президентові Володимиру Зеленському та прем'єрові Денису Шмигалю з майже явним проханням звільнити Кудерчук:
Президенту України Зеленському В.О.
Прем'єр-міністру України Шмигалю Д.А.
Копія: Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики
Верховної ради України
Вельмишановні пане Президенте та пане Прем'єр-міністре!
02 червня 2020 року Національна спілка кінематографістів України провела розширене засідання Секретаріату Правління. Була запрошена Голова Держкіно України пані Марина Кудерчук для обговорення найактуальніших проблем розвитку кіноіндустрії та екранної культури України. І це була перша зустріч.
Це звичайна практика запрошення керівників для спілкування, і часто такі зустрічі відбувалися в режимі дискусії заради встановлення істини. На конструктивний діалог розраховували і цього разу.
Від пропозиції виступити пані Марина відмовилась і побажала спочатку вислухати присутніх. А далі сталось неочікуване. Уже після першого толерантного виступу пані Кудерчук демонстративно, без пояснень залишила зал. Замість пояснити суть справи, Голова Держкіно виявила повну неповагу до кіноспільноти і своє небажання вступати в діалог.
Вважаємо, що керівник такого рівня має бути готовий до публічних дискусій, насамперед з професіоналами. Вперше ми зустрічаємось з такою поведінкою і таким ставленням. Таким чином НСКУ, кінематографічна спільнота, як і досі, залишилась непоінформованою про стратегію розвитку кіногалузі і тактику розв'язання гострих проблем.
Вважаємо, ця людина не має право займати посаду чиновника такого рангу.
Нижче підписалися:
Роман Балаян, кінорежисер, народний артист України, академік НАМУ
Лариса Кадочникова, народна артистка України, лауреат Національної премії імені Т.Шевченка
Володимир Войтенко, кінознавець, Голова Правління української кіноакадемії
Ганна Чміль, академік НАМУ, доктор філософських наук
Анатолій Кокуш, Володар двох технічних "Оскарів"
Лариса Брюховецька, кінознавець, заслужений працівник культури, головний редактор журналу "Кіно-Театр"
Володимир Тихий, кінорежисер, лауреат Національної премії імені Т.Шевченка
Сергій Тримбач, кінознавець, лауреат Державної премії України імені О.Довженка
Юрій Гармаш, кінооператор, Заслужений діяч мистецтв України, лауреат премії "Київ" імені І.Миколайчука
Олесь Санін, кінорежисер, Заслужений артист України, лауреат Державної премії України імені О.Довженка
Михайло Шаєвич, кіносценарист, Заслужений працівник культури України
Едуард Тімлін, кінооператор, професор, Заслужений діяч мистецтв України
Георгій Стремовський, звукорежисер, викладач
Алік Шпилюк, кінознавець, арт-директор Української кіноакадемії, Голова Українського оскарівського комітету
Олесь Янчук, кінорежисер, народний артист України, Голова НСКУ
Ірина Каплична, кінознавець, директор Міжнародного кінофестивалю "Крок"
Дмитро Тяжлов, кінооператор, старший викладач КНУТКіМ
Станіслав Сукненко, кінознавець, режисер
Віктор Бажай, кінорежисер, Лауреат Міжнародних телефестивалів
Юрій Репенко, організатор кінопрокату, заслужений працівник культури України, старший викладач
Владислав Таранюк, сценарист, представник України на Міжнародному фестивалі "UNICA"
Наталія Чернишева, художник, кінорежисер, Заслужений художник України
У цікаві часи живемо, друзі. Ще цікавіше буде спостерігати за розв'язкою цієї драми - сторони, схоже, налаштовані боротися до перемоги.