Звісно, боки за час карантину самі себе не відлежать. Однак від того, як ви проведете цей час, може залежати якість вашого подальшого життя. Тому найкраще, що можна зробити зараз, - здобути нові знання. А де це зробити, я зараз підкажу.
Минулого разу ми говорили про онлайн-курси для аніматорів, тепер пройдімося по освітніх можливостях для інших спеціальностей.
Почнімо зі сценаристів.
Для новачків у професії може стати у пригоді базовий курс із написання сценарію від Університету Східної Англії, доступний через платформу FutureLearn.
Безкоштовний англомовний онлайн-курс познайомить з основними елементами та ключовими концепціями професійного сценарію, а також створить загальний словниковий запас і стане основою для проходження поглиблених курсів. Мінімальний час, необхідний для навчання, - три години на тиждень.
Іще один безкоштовний курс - «Написання сценарію: пілотний епізод для телевізійного або вебсеріалу» - доступний через платформу Coursera. Його автор - сценарист і режисер Девід Вілер (David Wheeler), директор Media Sandbox в Університеті штату Мічиган. Мова курсу - англійська, доступні англійські субтитри. Час проходження - п'ять тижнів, а якщо захочете отримати сертифікат, його доведеться оплатити.
Курс ґрунтується на активному навчанні, тобто більша його частина складається з практичних завдань. Під час занять ви вивчите біблію формату, всі складові творчого процесу та напишете повний епізод свого власного серіалу в будь-якому обраному жанрі.
На Coursera доступні й інші курси Вілера - наприклад, про те, як написати сценарій повнометражного фільму для кіно чи телебачення.
Курс від Массачусетського технологічного інституту про філософію кіномистецтва присвячений інструментам створення сенсів і питанням естетики у фільмах. Курс складається з чотирьох семінарів.
Ще один корисний англомовний ресурс для сценаристів - Script Reader Pro. Тут можна знайти практичну покрокову інструкцію з написання пілотного епізоду серіалу з нуля (і лишень 8 кроків). Там само є стаття про те, як пітчити телешоу на Netflix й інших платформах, а ще до завантаження доступні 50 найкращих телевізійних сценаріїв - для покращання вашого письма.
У ресурсу є служба TV Script Coverage, консультанти котрої можуть допомогти з продажем телевізійного пілота. Крім того, працює програма наставництва, за якою вас можуть консультувати індивідуально, допомагаючи в розробці пілота, - раз на тиждень протягом дванадцяти сеансів.
Важливу роль у навчанні сценаристів відіграють книжки. Одна з них - «Як працюють над сценарієм у Південній Каліфорнії» Девіда Говарда, Едварда Маблі та Френка Даніеля - сьогодні є підручником для сценаристів у найкращих кіношколах світу. Почавши з теорії, автори переходять до розбору класичних фільмів, дають практичні рекомендації та пояснюють, як працюють технології. Знайти книжку можна тут.
Ще одна людина, до досвіду котрої можна звернутися, - Ліза Крон, викладач письменницької майстерності в Каліфорнійському університеті. Ліза працювала у сфері видавничої справи, а також літагентом, телепродюсером, літературним консультантом кіностудій Warner Brothers і Village Roadshow.
Ліза Крон - тренер зі сторітелінгу й автор книжки «З першої фрази: Як захопити читача, використовуючи когнітивну психологію» (Wired for Story). Вона акцентує на тому, чого жадає ваш глядач або читач, пояснюючи, що саме сприяє успіху історії та тримає аудиторію в напрузі. Книжка в перекладі доступна за посиланням.
А ось виступ Лізи Крон на конференції TED (із субтитрами):
Корисну добірку професійної літератури в перекладі можно знайти на сайті MEDIABOOK: наприклад, книжки про приховані інструменти комедії, про шоуранерів на телебаченні та про те, як добрий сценарій зробити геніальным.
Для режисерів і продюсерів
Курс «Як зняти фільм із нуля» Університету штату Мічиган буде корисний і режисерам, і продюсерам. Тут розповідають про отримання грантів для художніх і документальних стрічок, а також інші можливості фінансування та подальший продаж продукту, про стратегію створення ефективних кінематографічних сайтів, просування в соцмережах, підходи до краудфандінгу, пошук інвесторів і роботу з аудиторією. Курс можна знайти на Coursera.
Курс The Business of Film охоплює процес створення фільму, включно з витратами на зйомки, дистрибуцією та маркетингом, і приділяє увагу авторським правам. Програма триває шість тижнів за умови, що ви витрачаєте на навчання три години на тиждень.
«Скандинавське кіно та телебачення» - курс Копенгагенського університету для шанувальників творчості Інгмара Бергмана, Ларса фон Трієра і скандинавського контенту загалом. Програма триває 23 години та складається з 5 тем. Формально курси на цій платформі платні, але можна подати заявку на фінансову допомогу.
Для поціновувачів іспанського кінематографу є курс Hispanic Film and Culture, який обіцяє навчити інтерпретувати культурний та ідеологічний посил іспанських фільмів. Також у курсі розкриваються тонкощі роботи зі світлом, рухами й акторською грою.
На платформі edX представлений курс Смітсонівського інституту «Star Trek: надихаючі культура і технології». Записавшись на цей курс, ви дізнаєтесь, чому Star Trek, що починався як провальний мережевий серіал, став таким популярним і перетворився на всесвіт, котрий вплинув на аудиторію в усьому світі. А також - як Star Trek розв'язує спірні питання (раса, стать, сексуальність, етика) та вибудовує зв'язки з історією, культурою і технологіями. Курс пропонується за ліцензією CBS Consumer Products і розділений на три частини: перша, друга та третя. Інструкція, як записатись, - за посиланням. Навчання безкоштовне, а от сертифікат коштуватиме $40.
Освітня платформа FutureLearn пропонує курс «Авторське право та бізнес креативних індустрій». Тут розглядаються практичні аспекти бізнесу, в котрих авторське право відіграє центральну роль. За шість тижнів безкоштовного навчання обіцяють розповісти, як застосовуються правила авторського права та як працює потік економічних вигод між творцями, правовласниками й «користувачами» творчого продукту. Решта плюшок, ясна річ, уже за гроші.
Заглибитись у питання платформа пропонує за допомогою курсу «Вивчення авторського права: історія, культура, індустрія» - в ньому поняття авторського права розглядають у часовому відрізку від епохи Ренесансу до ери інтернету.
Документалістам може бути цікавий курс «Фільм, фото й історична інтерпретація у 20-му столітті: камера ніколи не бреше» Міжнародної програми Лондонського університету. В ньому йтиметься про фотожурналістику як основний доказ і стрічки, що базуються на історичних подіях. А Північно-Західний університет (Northwestern University) пропонує безкоштовний курс «Основи цифрового оброблення зображень і відео», розрахований на 12 тижнів навчання.
Звукорежисерам можуть бути цікаві онлайн-курси «Основи теорії музики» від Единбурзького університету, «Основи аудіо та музичної інженерії: музичний звук і електроніка» від Університету Рочестера та безкоштовний «Мистецтво MOOC: експерименти зі звуком» від Університету Дюка та Берлінського університету мистецтв.
Для кінопрокатників
Асоціація кінопрокатників (Film Distributors' Association) через платформу FutureLearn представляє онлайн-курс «Кінопрокат: зв'язок фільмів із глядачами», що дає уявлення про роботу кінобізнесу у Великобританії, де щороку випускають понад 800 релізів. Курс розповість про методи зацікавлення аудиторії конкретними стрічками та їхнє просування на такому конкурентному ринку. Мова курсу - англійська, тривалість - чотири тижні. Навчання безкоштовне, а сертифікат коштуватиме $59.
Для всіх
MasterClass надає доступ до всіх своїх відеозаписів за $15 на місяць. Щоправда, оплатити підписку доведеться відразу за рік - такі у платформи правила. Натомість тут є майстер-класи з акторської майстерності від Хелен Міррен, Наталі Портман і Семюела Л. Джексона, ролики про незалежне кіновиробництво від Спайка Лі та Міри Наїр; про творчість у кіно розповідає Девід Лінч, а Ніл Гейман навчає мистецтву сторітелінгу.
Ще можна послухати поради з фотографії від Енні Лейбовіц, приготувати кілька нових страв за рецептами Гордона Рамзі та подумки освоїти космос із астронавтом Крісом Хедфілдом. Усі зірки тут.
Наостанок - декілька підказок для самостійного пошуку. Онлайн-платформа практичних курсів SKILLSHARE пропонує два місяці безкоштовної преміум-підписки та доступ до всіх курсів із фотографії, дизайну, ілюстрації, музики і кіно. А на освітній платформі креативних індустрій Великобританії ScreenSkills розміщені курси з анімації, кіно, ігор, створення телеконтенту, зокрема дитячого, VFX й імерсійних технологій.
Ще одна велика онлайн-платформа для навчання - Lynda.com від LinkedIn. Тут можна знайти близько сотні курсів і майже три тисячі відеоуроків із кіновиробництва. Для проходження треба авторизуватися в мережі LinkedIn. Перший місяць після авторизації на платформі безкоштовний, а далі - або карантин завершиться, або ви зацікавитесь контентом і вирішите продовжити навчання за гроші.