Поки у світі лютує COVID-19, а цілі країни закриваються від зовнішнього світу на карантин, звичайним людям тільки і лишається, що сидіти вдома та регулярно вигадувати собі розваги. Одні при цьому вибирають шлях самоосвіти, інші проводять час за переглядом тематичних фільмів, а треті просто чекають, коли глобальна істерика вщухне. Сьогодні я розповім вам про ще один спосіб поєднати домашнє ув'язнення з чимось корисним, і особливо він стане у пригоді тим, хто ніяк не може зрозуміти причин страху людства перед невідомими вірусами.
Глобальні медіагравці давно зрозуміли, що документальний контент теж може стати хітом. Багато хто з них уже має підрозділи, котрі спеціалізуються на виробництві неігрового кіно, і за їхньою допомогою розкладає на кісточки всі можливі й неможливі явища. Природно, епідемії та віруси, які їх спричиняють, неодноразово потрапляли в об'єктиви документалістів, і кожен такий проект здатний зробити світ мікроорганізмів трішки зрозумілішим для пересічної людини.
Схоже, кращого часу познайомитися з ним не буде - коли ще розширювати свій світогляд у царині вірусології, як не зараз. Сидіти по домівках нам іще довго, а нові знання так чи інакше будуть корисні. Щонайменше за їхньою допомогою ви з легкістю зможете розрізняти правду та вимисел у соцмережах.
«Коронавірус: Серійний вбивця»/Coronavirus: The Silent Killer (Discovery)
Якщо вже ми всім світом опинилися в ситуації, коли навколо без упину говорять про коронавірус, але не всі до кінця розуміють, що це, почати варто з найактуальнішої стрічки Discovery. Її прем'єра відбулась наприкінці минулого тижня, а автори буквально по гарячих слідах розповідають, як з'явився той самий коронавірус, що викликає COVID-19, із чого почалась епідемія в Китаї і як вона перетворилася на пандемію, пробравшись у безліч країн.
У проекті не лише зібрані факти про сам вірус, а й повно коментарів медиків і вчених, тож шанси підхопити щось конспірологічне вкрай малі. Навіть навпаки: якщо довго, уважно та вдумливо дивитися серіал, є шанс трохи заспокоїтись і приборкати зайві страхи. Загалом, хто жадає актуального - налітайте.
«Загроза пандемії»/Pandemic (Netflix)
Якби в Netflix знали, що світ чекає в березні 2020-го, то напевно не стали б випускати свій пандемічний документальний серіал у січні, затримавши прем'єру на кілька місяців.
Утім, сьогодні подивитися його теж корисно: шоу протягом шести епізодів розповідає про людей, котрі шукають ліки від найнебезпечніших захворювань - від грипу до Еболи. Тут докладно, а місцями й прискіпливо розповідають про все, що пов'язане з епідеміями, мутацією та передаванням вірусів від тварин до людей, розробленням нових вакцин тощо. Проект буде корисний тим, хто вважає за краще дивитися в корінь, тож раджу звернути на нього увагу.
«Анатомія пандемії»/Anatomy Of A Pandemic (Discovery)
Тим, кого формат серіалу не приваблює, раджу придивитися до фільму, котрий Discovery зняв іще 2009 року. Тут теж якнайретельніше препарують явища пандемії, а також пояснюють, як ті чи інші види вірусів загрожують людству.
Нехай вас не лякає те, що з моменту виходу стрічки минуло понад десять років - багато з озвучених у ній питань актуальні й досі. До речі, цікаво, що поштовхом до виробництва цього проекту став спалах свинячого грипу в Мексиці та США. Уявляєте, скільки всього з часом присвятять COVID-19?
«Чому віруси вбивають?»/Why Do Viruses Kill (ВВС)
Цей проект ВВС також претендує на звання класики - він був знятий іще 2010-го і народився, як і попередник добірки, на тлі розгулу свинячого грипу. Ви, можливо, встигли забути, але тоді людство також панікувало: одна лише Великобританія готувалася до передчасних смертей 65 тис. громадян, а світові передрікали втрати у 120 млн людей.
На щастя, такого не сталося, натомість прийшло розуміння, як непередбачувано поводяться віруси, коли взаємодіють із людиною. Ми ж із вами завдяки ВВС можемо «мотнутись» у минуле, аби дещо менш істерично оцінювати сьогоднішні обставини.
«Наввипередки з грипом-убивцею»/Race Against the Killer Flu (National Geographic)
Коли вже ми з вами розібралися, що свинячий грип на початку 2010-х викликав у людства не менше страху за коронавірус сьогодні, то й питань, чому саме тоді відбулась навала «пандемічних» документалок, не має бути. Дослідження теми не оминув і NatGeo: у його стрічці зібрані наукові факти, прогнози експертів, коментарі медиків та науковців - одне слово, все необхідне для того, аби глядачі правильно оцінили й усвідомили масштаби загрози.
Окремо додам: ідентичність ситуацій на початку та наприкінці десятиліття іноді лякає, проте саме вона здатна вселити і надію - щоразу реакції на віруси стають дедалі серйознішими, а методи боротьби ефективнішими. Принаймні в це хочеться вірити.
«Ебола. Трилогія»/The Ebola Trilogy (НВО)
Ті з вас, хто уважно стежить за подіями у світі, напевне пам'ятають, що у 2010-х була ще одна епідемія, яка налякала світ, - вірусу Еболи. В Україні про нього дізнавалися лише з новин, а в Західній Африці спалах хвороби 2014-2015 років забрав життя понад 10 тис. людей.
Канал НВО присвятив цим подіям цілу трилогію документалок: The Doctors' Story, Body Team 12 та Orphans of Ebola. Перша частина розповідає про вірус і хворобу, яку він викликає, через історії лікарів; друга - за допомогою команди, що займалася транспортуванням тіл жертв вірусу; а третя висвітлює проблеми дітей, котрі стали через нього сиротами.
Якщо Ебола зацікавить вас так, що трилогії буде замало, зверніть увагу на художній серіал National Geographic під назвою «Гаряча зона»/The Hot Zone. Завдяки тому, що в основі шоу лежить однойменний нон-фікшен бестселер автора The New Yorker Річарда Престона (виданий, між іншим, іще 1994 року), зчеплення з реальністю в серіалу більш ніж достатньо.
«Смертоносні епідемії»/Killer outbreaks (Discovery Science)
Проект Discovery підхоплює тему, порушену в інших фільмах, однак крім вірусів тут досліджують й інших мікроворогів людства - бактерії. Автори пояснюють, що загрози чатують на нас буквально на кожному кроці, на доказ наводячи приклади різноманітних епідемій - від чуми та жовтої лихоманки до свіжіших й актуальніших грипу і кору. Втім, не поспішайте боятися: у стрічці знайшлося місце і медичним досягненням людства, яке до цього дня з усіх боїв зі смертельно небезпечними мікроорганізмами виходило переможцем.
Наостанок я приберегла для вас невеличкий бонус. Від 2012-го до 2014-го канал National Geographic випускав документальний серіал «Евакуація з Землі». Кожний із семи його епізодів розповідав про певну потенційну загрозу для планети, а вчені з різних галузей науки намагалися спрогнозувати, чи здатне людство в принципі її подолати і як воно це робитиме. Шоу загалом гідне рекомендації до перегляду, та коли вже ми говоримо про вірус, то особливу увагу приділіть другому епізоду, котрий присвячений сказу.
Сподіваюсь, за допомогою цієї добірки страхів перед майбутнім у вас поменшає. Зрештою саме інтелект - головна зброя людини, тож із коронавірусом наш вид напевне впорається.