Стрічка «Толока», робота над якою велася роками, нарешті була презентована у столичному кінотеатрі «Київська Русь». Між показом для преси та прем'єрою творці фільму встигли провести 30-хвилинну пресконференцію.
Модерував захід Сергій Неретін, і першим він, звісно, запросив сказати вступне слово режисера стрічки Михайла Іллєнка.
Іллєнко зізнався - йому не віриться, що це нарешті сталось. За словами режисера, робота над «Толокою» розпочалася ще 1967 року. Тоді вони з братом Юрієм, сидячи на березі Дніпра, вперше почали обговорювати ідею.
«Толока» створювалася за мотивами балади Тараса Шевченка «У тієї Катерини хата на помості». Це масштабне історичне узагальнення охоплює 14 важливих подій в історії України. На думку Іллєнка, у шевченковому творі багато загадок, він написаний як «протокол», тож режисер прописав деталі за поета, покладаючись на власне бачення.
«Там написано тільки, що було. І не написано, які люди були, як вони зустрілися, чому саме так... Тож я вирішив зробити свою маленьку версію», - зізнається він.
Михайло Іллєнко називає толоку унікальною, переможною системою українського самопорятунку, але дивується, що вона не залишила сліду в літературі або живописі. Можливо, просто не знав, де шукати, бо ось, наприклад, декілька цитат з літератури. Хай там як, режисер не лише представив прем'єру фільму, але й нагадав про поняття самої толоки.
У відповідь на питання, якою є робота - артхаусною чи глядацькою, режисер також наголосив, що для нього головним є глядач: «Ми робили фільм передусім для українського глядача, без перебільшення. І вся група була об'єднана цією ідеєю». Та скажу чесно, артхаусу, на мою думку, там вистачає на три стрічки. Мабуть, наросло за часи зведення цього кінодовгобуду з багатокомпонентності усього залученого.
Та й не так важливо, як це називати. Насамперед - що фільм дає глядачеві. Приміром, виконавиця головної ролі Іванна Іллєнко вважає: «Толока» - стрічка неодноразового використання. «Нам буде цікаво подивитися її через рік, може, через два або через десять і порівняти свої враження, свої емоції і себе».
Промокампанія фільму проходить за підтримки Фонду Ігоря Янковського «Ініціатива заради майбутнього». Представник цієї організації Тагір Імангулов зазначив: радий, що фонд був залучений до підтримки просування стрічки, яку він вважає знаковою.
Представник від Держкіно Євгеній Коваленко також був лаконічний у своїй промові і заявив - у відомстві давно очікували на вихід «Толоки». Нагадаю, її основним виробником зазначена компанія ТОВ «Іллєнко Фільм», котра отримувала фінансування від Держкіно та Українського культурного фонду. Загалом держава профінансувала близько 98% вартості стрічки. Враховуючи кошти, додатково виділені на промокампанію, це майже 29 млн грн.
І це не просто витрачені на проект гроші - фільм має благодійну місію на користь державі. Сергій Неретін нагадав присутнім: кожні 7 грн з кожного квитка на «Толоку» будуть перераховані до фонду «Повернись живим» і спрямовані на допомогу армії. Його очільник Віталій Дейнега розповів, що у фонді вже мають досвід успішної співпраці з кіно, як-от із творцями «Кіборгів», але все ж ретельно добирають стрічки. З «Толокою», за його словами, жодних питань не було, адже це «найбільш український і найбільш самобутній фільм».
Звучить оптимістично, та, на жаль, невідомо, скільки грошей вдасться зібрати не лише на допомогу армії, а й узагалі, з огляду на обмеження масових заходів через коронавірус.
Толока зазвичай є одноразовою безоплатною працею гуртом для швидкого виконання великої за обсягом роботи. На толоку скликали сусідів, родичів, товаришів - усі працювали разом, а коли робота була закінчена, разом сідали за частування та співи. Як згадує з власного досвіду участі у толоці актор Богдан Бенюк, «українці вміють і відпрацювати, і добре порадіти за свою працю, і гарно заспівати про неї».
За словами Іллєнка, допрем'єрні покази фільму вже відбулися в Литві, Туреччині, Болгарії. А першими глядачами «Толоки» стали військовослужбовці та мирне населення зони проведення Операції об'єднаних сил (ООС). Михайло Іллєнко й актори стрічки відвідали понад 20 міст і селищ Донецької та Луганської областей. Допрем'єрний тур стрічки зоною ООС відбувся восени 2019 року за підтримки УКФ.
Запитання з залу щодо того, чи буде фільм презентований на стримінгових сервісах, режисер переадресував Пилипові Іллєнку, який також продюсує «Толоку»
Він зазначив, що спочатку треба запустити прокат (загальна кінотеатральна прем'єра була запланована на 12 березня). На каналі ICTV стрічку мають показати у прайм-тайм на День Незалежності, 24 серпня.
Нагадаю, прокат фільму здійснюватиме компанія UFD.
«Щоразу з Україною прощалися і говорили, що її немає. Але щоразу вона відроджується, так само як воскресає українська хата», - впевнений Іллєнко. Головна героїня стрічки, Катерина, попри все, знову і знову зводить стіни свого будинку. Режисер наголошує, що толока багато разів рятувала країну, а ще - привчила українців до терплячості: «Часом ця терплячість нас підводить. Нам треба вириватися з цього кола. І фільм на це вказує».
Після пресконференції творці стрічки зібралися в холі кінотеатру, аби зробити фото та відповісти на окремі запитання журналістів і блогерів
Фотозон було достатньо, бажаючих зробити світлини - теж. Продюсер Наталія Лібет у містичному отворі дзеркала
Генеральний директор КМКФ «Молодість», член Ради з держпідтримки Андрій Халпахчі та режисер, сценарист і продюсер Віктор Андрієнко налаштовуються на перегляд
Голова Ради з державної підтримки кінематографії Андрій Дончик особисто прийшов подивитись на результати державної підтримки
Продюсер Good Morning Films Артем Колюбаєв відвідав подію разом із дружиною
Не оминув прем'єри й режисер та кліпмейкер Віктор Придувалов
Співзасновник FILM.UA Group Сергій Созановський у компанії продюсера Ірини Костюк і маркетинг-директора компанії Поліни Толмачової
Засновники постродакшен-компанії Coffeepost, продюсери Андрій Роговченко та Дмитро Данилов тут не просто так: Coffeepost також була залучена до створення фільму
І лідер гурту «Мандри» Сергій «Фома» Фоменко доклався до роботи над «Толокою»
Звісно, директор Довженко-Центру Іван Козленко не міг оминути такої події
Олесь Санін відомий як кінорежисер, актор, оператор, продюсер, музикант і скульптор, але цього вечора у кінотеатрі «Київська Русь» він був присутній насамперед як глядач
Складно було б уявити цей захід і без Олега Скрипки,
вбрання якого вигідно відтіняє фрак і загальний урочистий настрій продюсера «Толоки» Андрія Різоля
Продюсер і режисер Ольга Безхмельніцина, як і Скрипка, полюбляє квіти. І має дуже весняний вигляд
Також серед гостей був помічений режисер Іван Сауткін
І продюсер Ігор Савиченко тут
І Євген Нищук... Увесь цвіт українського кінематографу!
І не тільки кінематографу, на що немов би натякає театральний режисер Сергій Проскурня
Брати Капранови позують на тлі помножених облич Катерини на постерах «Толоки»
Чарівна посмішка акторки Римми Зюбіної...
...та загадкова - Поліни Толмачової
Продюсер Сергій Лавренюк прийшов привітати колег
Член Української кіноакадемії та Європейської кіноакадемії, режисер Тарас Томенко в очікуванні прем'єри
Під самісінький початок сеансу з'явився й Ахтем Сеітаблаєв. Зазвичай він намагається уникнути зайвих кружлянь серед публіки, тож, аби зробити це фото, ми чекали на нього до останнього
А ось і нова голова Держкіно Марина Кудерчук із чоловіком
Кажуть, якщо сфотографуватись між колишнім головою Держкіно і діючим, загадані бажання здійснюються
Багатство артефактів із фільму
І навіть спеціальний пес! А може, й не спеціальний - 50 на 50
Who let the dogs out?
І батальйон «Сітка» зібрав кворум
Але ж і велике товариство зійшлось на «Толоку»!
Яке майбутнє чекає стрічку, враховуючи карантин та оголошену ВОЗ пандемію, передбачити неможливо. Однак є надія, що після вимушеної перерви глядач піде до кінотеатрів у подвійній кількості.