Минулого тижня життя аудиторії каналу «1+1» стало набагато цікавішим: мовник уперше ступив на територію власних проектів про екстрасенсів, видавши на-гора програму «Щоденник медіума». З нетерпінням чекала прем'єри і я - адже треба було розібратися, що такого в головній героїні шоу, коли решту телеекстрасенсів «Плюси» безапеляційно таврували ганьбою, а їй пропонують повірити.
Питання назріло ще восени, коли стало зрозуміло, що прізвища свого медіума канал розкривати не поспішає (основна версія - бо вона напевне приходила на кастинги СТБ і конкуренти, з'ясувавши це, могли би приготувати щось у відповідь), а виробництвом проекту займається «Студія Пілот», яка до того працювала над «Битвою екстрасенсів». Окрім того, попри схожість «Щоденника медіума» із шоу TLC Long Island Medium, мовник до останнього не поспішав розставляти крапки над «i» у питанні, чи є перший адаптацією другого або ж оригінальною розробкою. Загалом, загадок, причому аж ніяк не містичних, довкола містичного проекту назбиралося багато, тож я, дочекавшись прем'єри, одразу засіла за його перегляд.
Цілий тиждень я провела в компанії медіума Анастасії та її клієнтів і тепер жадаю поділитися враженнями з вами
Мабуть, перше, з чим слід розібратись - чи схоже шоу на «Битву екстрасенсів» і чи вартувало воно того, аби розпалювати конфлікт із СТБ. Я, треба визнати, на обидва запитання відповіла би негативно. По-перше, проект «Плюсів» із програмою-довгожителем СТБ ріднить тільки містична скерованість, а от драматургія, методи загострення та загальний підхід відрізняються. По-друге, конфлікти - це завжди погано. Припускаю, що мовник керувався якоюсь іншою логікою, розгадати яку мені не до снаги - чи то хитрості бракує, чи то проникливості.
Утім, порівнянь із «Битвою екстрасенсів» нове шоу «1+1» не могло уникнути: нарешті в українських глядачів з'явився ще один проект, котрий лоскоче їхні нерви чимсь таким собі потойбічним. І, познайомившись із п'ятьма дебютними випусками «Щоденника медіума», я готова винести свій перший вердикт. На відміну від «Битви» шоу «Плюсів» опановує тему в жанрі мелодрами, а не трилера і, враховуючи слот програми - 17:00 щодня у будні, націлене переважно на домогосподарок, вихованих «Сімейними мелодрамами».
На тому з порівняннями пропоную завершити. Набагато цікавіше придивитися до драматургії «Щоденника медіума», за якою легко розгледіти не лише чергову спробу зіграти на наївності глядача (хоча, звісно, не без цього), але й дещо позитивніше - висновок, що й найзліше потойбічне зло можна перемогти добром.
У кожному разі саме цю думку від випуску до випуску не втомлюється повторювати медіум Анастасія, чиє прізвище «Плюси» не називають навіть в ефірі. Однак на тому таємничість щодо неї закінчується - вочевидь, аби зміцнити авторитет героїні, жоден епізод не обходиться без занурення в її особисте життя:
Нас знайомлять з її чоловіком Віталіком
і трьома дітьми, одна з яких нещодавно народилася
Акцент на особистому не випадковий, адже «1+1» позиціонує проект як серіаліті й, аби відповідати жанру, раз у раз вплітає родину в сюжет. Щоправда, особливого розмаїття у сценарних ходах за п'ять випусків я так і не помітила: практично усе зводиться до того, що медіум має жертвувати часом із рідними задля термінового приборкання якихось духів-розбишак, а потім Анастасія розповідає - відмовити тим, хто потребує її допомоги, вона не в змозі, і тільки розуміння й підтримка сім'ї в таких умовах гарантують їй душевну рівновагу. Крім того, якби в оповіді не було чоловіка Віталіка, медіумові ні з ким було б ходити у громадські місця та знаходити героїв для нових випусків:
Одного з них, приміром, вона зустріла в ресторані, де вечеряла з чоловіком,
іншу - в супермаркеті, куди прийшла так само з ним по покупки
Певна річ, в обох випадках Анастасія без вагань робила вибір на користь героїв, які страждають від проблем із потойбічним світом, а бій із побутом доручала Віталіку. Той, до своєї честі, повсякчас погоджувався, що мертві не чекатимуть, і покірливо відпускав дружину. Ото б усім такого Віталіка!
Клієнтам Анастасії при цьому таланить менше: у кожного з них замість надійного тилу є певна містична проблема. Духи померлих людей то намагаються їх про щось попередити, то вберегти, то просять про допомогу - щовипуску нам розповідають по дві такі історії. Подеколи автори шоу нагнітають саспенс, і суть звернень окремих героїв зводиться до того, що потойбічні сили відверто їх мучать і лякають, але таких випадків у програмі наразі меншість.
Наприклад, до цієї жінки за сюжетом причепився дух якоїсь бабці: ту колись на смерть збила автівка, а героїня просто проїжджала фатальне місце у роковини трагедії. Привид вирішив, що вона і є кривдницею - по-перше, тому, що, за словами медіума, ніщо людське духам не є далеким або чужим, а по-друге, у жінки тієї миті була така сама зачіска, як у вбивці. Логічно ж!
А розповіді цієї героїні позаздрили би сценаристи гри «Відьмак-3»! Суть у тому, що в квартирі, де оселилася жінка, живе душа хлопчика, котра не знайшла останнього спочинку. Певна річ, жінка через це відчуває дискомфорт, адже дух, на її думку, несе смерть, та й вигляд він має не дуже - наче втопленик
Утім, навіть у таких випадках автори шоу намагаються не надто лякати глядачів: щоразу медіуму доволі швидко - буквально протягом однієї розмови - вдається з'ясувати причини, з яких духи не можуть віднайти спокою та мучать живих. І всі в підсумку йдуть задоволені - хто життям, а хто й… ну, ви зрозуміли.
Іще один кумедний момент, який не могло оминути увагою моє пильне око, стосується того, що сценаристи регулярно апелюють до скептиків: клієнти (ми вже розібралися - багатьох із них медіум Анастасія зустрічає «випадково») висловлюють сумніви щодо правдивості існування потойбічних сил.
Та тільки-но медіум озвучує декілька фактів з їхньої біографії (які, до речі, вони самі ж і надсилали «Плюсам» разом із заявками на участь у шоу), робить кілька загадкових пасів руками, і вуаля - духи вже існують і в їхній свідомості
Крім того, аудиторії спеціальною плашкою регулярно нагадують - усі герої та їхні історії реальні. Шах і мат тобі, скептично налаштований глядачу!
Зрозуміло, будь-який проект, якщо покликати у нього зірку, моментально стає цікавіший, і «Щоденник медіума» не виключення. У третьому випуску шоу взяв участь Тімур Мірошниченко з дружиною Інною.
В їхній історії теж знайшлось місце привиду - до подружжя регулярно навідується дух прабабусі Інни, причому робить це у снах
Якщо ви напружились в очікуванні якоїсь страшної сімейної таємниці, то змушена вас розчарувати: сюжет із Мірошниченками виявився не страшним, а милим, адже метою прабабусі було схилити пару до якнайшвидшого вінчання. От тільки я так і не зрозуміла, чому першою ж зіркою в шоу став ведучий «України», а не хтось зі стану «Плюсів» - невже в Тіни Кароль, Каті Осадчої або Олександра Дубинського не знайшлося відповідної історії? Особисто мене б одкровення будь-кого з них дуже потішили б.
Крім особистого життя самого медіума й історій її клієнтів у шоу від випуску до випуску повторюється хід із поясненням того, як насправді функціонує потойбічний світ.
У четвертій серії глядачам розповідають, чому не можна підбирати на вулиці гроші: таке запитання Анастасії ставить її дочка, а у відповідь отримуємо цілу лекцію про дірки в енергетиці, через які в неї можуть пробратися біди інших людей. Від себе додам, що, мабуть, з «ідеями, котрі витають у повітрі» це теж працює: варто було «1+1» запустити проект з Ольгою Фреймут, як будь ласка - «Новий канал» забезпечив їх проблемами у вигляді судів
У п'ятому епізоді Анастасія взялася доводити, що її діяльність не має нічого спільного з гріхом, про що могла б подумати віруюча частина аудиторії. Все виявилось простіше нема куди - вона працює з енергетикою, що не заборонене, і навіть використовує церковні свічки. А грішать ті, хто наводить порчу та діє зі злим заміром
Ну а тепер підіб'ємо підсумки. Загалом після тижня в компанії «Щоденника медіума» в мене склалося таке враження: єдина мета, з якою його створювали, - розважати аудиторію тими самими слізливими сюжетами, що були в «Сімейних мелодрамах», але в новому антуражі. Якщо це справді так, то автори наразі справляються: всі історії тут досить прості, герої - дійсно реальні й ходять тими самими вулицями, що і глядач, а рівень марення тримається на одному, причому цілком невинному рівні - особливо якщо порівнювати з іншими «містичними» проектами.
Ба більше, якби «Плюси» обставили шоу як, скажімо, психологічне, то сюжетно воно б нічого не втратило: Анастасія (або хтось інший) точно так само могла б вислуховувати проблеми клієнтів і потім наставляти їх на шлях істини та добра нехитрими життєвими порадами. Щоправда, в цьому разі довелося б пожертвувати «потойбічними» лайфхаками й іншою атрибутикою, та й відповідальності перед вічністю було би більше, тож вибір «містичного» антуражу особисто мене не дивує.
Відкритим лишається тільки питання того, навіщо позиційна війна із СТБ. Невже телеканал «1+1», замовляючи виробництво «Щоденника медіума», настільки сумнівався в майбутніх рейтингах проекту, що за півроку до його прем'єри вирішив вдатись до маневрів зі псування репутації конкурентів? І що це за таємниця навколо прізвища медіума, коли буквально за три хвилини пошуку в Google можна з'ясувати: її повне ім'я - Анастасія Стасюк?
Словом, попри досить дивні дії «Плюсів», до самого шоу особливих претензій немає - прихильники цієї тематики напевно задоволені і його формою, і змістом. Питання про необхідність існування такого проекту в XXI столітті можуть виникнути хіба що з погляду здорового глузду, та це вже геть інша історія.