«Нова радість стала, яка не бувала» - Український культурний фонд опублікував реєстр заявок, отриманих на конкурсні програми 2020 року. Всього на гранти претендують 2284 проекти, тож наша з вами «радість» від споглядання цієї краси розтягнеться надовго. А для початку пропоную ознайомитися із заявками медіадебютантов, поданих до програми «Навчання. Обміни. Резиденції. Дебюти».
Почнемо зі сценаріїв. 166 тис. грн просить ФОП Мегель Алла Василівна (судячи з усього, мова йде про керівника інформаційного центру «Правого сектора» Аллу Мегель) на написання сценарію веб-серіалу «Редакція» (6 епізодів по 15 хвилин), що розповідатиме про роботу колективу фронтової газети і події на Сході України з точки зору людей, не причетних до армії.
Ще один веб-серіал - «Павільйон №7 студії ім. О. Довженка» - має намір створити ФОП Сусленко Єгор Олегович: за суму, що перевищує 1 млн грн, обіцяють «розкрити проблеми сучасного кіновиробництва» і пояснити, чому в останні 20 років українське кіно перебувало в занепаді (спойлер - через «конфлікт між старшим і сучасним поколіннями»).
Незважаючи на перепрофілювання грантів і відмову УКФ від підтримки кіновиробництва, невідомий автор-дебютант сподівається отримати 1,6 млн грн на написання сценарію і створення тізера ігрового повнометражного фільму «Чормет» за однойменною повістю Маркіяна Очерету. Точніше, на грант подається ТОВ «Прем'єр-Медіа», основна діяльність якого - дистрибуція кіно і ТБ-програм. Про що буде кіно, невідомо, книга ж розповідає про людей, які збирають металобрухт недалеко від Зони відчуження.
Ще один заявник, що розраховує на неіснуючу програму підтримки девелопменту кінофільмів, - ФОП Захарченко Дар`я Валеріївна, котра просить 591 тис. грн на створення сценарію повнометражного художнього фільму «Сліпий». Обіцяє «фантазийно-кримінальну історію з пожежею в соборі Норт-Дам, ключом до розв’язання якої, стає історія про українського священника Йосипа Сліпого» з «могутнім глядацьким потенціалом».
Поки хтось шукає гроші на сценарій, деякі заявники хочуть отримати грант УКФ на створення фільму цілком. Наприклад, компанія «ІнсайтМедіа» просить 984 тис. грн на короткометражну стрічку «Невідомий чоловік», присвячену Василю Стусу, Володимиру Івасюку та Василю Симоненку.
Апетити ТОВ «Кіностудія «Кінематографі» ще більші: за 1,5 млн грн компанія готова створити короткометражний історичний фільм «Перший крок», що розповідатиме про історію першого українського букваря, надрукованого 1574 року Іваном Федоровичем.
А ГО «Міжнародне об'єднання підтримки сучасного візуального і сценічного мистецтва «Один і три» просить 290 тис. на створення короткометражки «Лінія фронту. Сучасне українське мистецтво в Латінській Амеріці». Загальний бюджет проекту складає 415 тис. грн. За допомогою інтерв'ю «українських митців, мексиканської публіки і міжнародних дослідників» автори мають намір познайомити глядачів в Латинській Америці та світу з політичною і культурною ситуацією в Україні, а також налагодити «міжконтинентальний діалог про роль мистецтва в військовому конфлікті».
Якщо говорити про телепроекти, на які в цьому році робить ставку Український культурний фонд, то тут маємо дві заявки. ФОП Тріль Богдан Іванович (продюсер повнометражного фільму «БанДіти», що брав участь в 11 пітчингу Держкіно, і англомовного YouTube-шоу Discover Destination UA, котре отримало грант УКФ минулого року) просить 1,5 млн грн на цикл документальних програм і соціальних роликів «Закерзоння». Мета проекту - розповісти про примусову депортацію українського населення з Холмщини, Лемківщини та інших територій, що сьогодні входять до складу Польщі, в 1944-47 роках.
Телеканал «Правда ТУТ» вирішив розжитися контентом за рахунок гранту УКФ, подавши заявку на фінансування циклу програм «Сьогодні. Від вітоків історії до ніні». Точніше, 711 тис. грн на 365 телепрограм просить ТОВ «Інформаційна служба Київської області», але транслюватися проект буде в ефірі «Правда ТУТ», а керівник компанії-заявника Марія Гричко працює на телеканалі шеф-редактором. У кожній програмі щоденного циклу творці мають намір розповідати про важливі історичні та культурні події, що сталися в цей день у різні роки.
Остання заявка в лоті «Дебюти», що нас цікавить, - фільм «Чутліві Матеріали», на створення якого ТОВ «КІСФФ ФІЛМС» потрібно 430 тис. грн. Ні жанр, ні формат проекту не вказані, а з опису можна дізнатися, що стрічка повинна привернути увагу до неприйняття психотерапії в пострадянському суспільстві, і що знімати збираються не тільки в Україні, а й у Польщі, а також Франції.
Попереду на нас чекає величезна кількість перспективних і не дуже заявок в програмі «Аудіовізуальний мистецтво», а також шквал проектів в категорії «Освітні програми». Обіцяю багато несподіванок - не перемикайтеся!