20 січня 2020 року на телевізійному ринку України відбудеться знакова подія - найбільші українські медіагрупи 1+1 Media («1+1», «2+2», ТЕТ, УНІАН, «ПлюсПлюс», «Бігуді»), «Медіа Група Україна» («Україна», НЛО TV, «Індиго»), StarLightMedia (СТБ, «Новий канал», ICTV, М1, М2, «ОЦЕ ТБ») та Inter Media Group («Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм») закодують супутниковий сигнал своїх телеканалів. Що це означає для українського телеглядача? Чи потрібно купувати якесь нове обладнання? Чи буде абонентська плата? Я зібрала найпоширеніші запитання звичайних користувачів - не експертів та гравців ринку - і відповідаю максимально зрозумілою мовою.
Що тут узагалі відбувається?
Україна намагається привести до ладу ринок платного телебачення. Вітчизняні телеканали закуповують за кордоном фільми та серіали, права на спортивні трансляції, формати шоу і дитячі передачі. За все це медіагрупи платять гроші. Правовласники при цьому вимагають, аби частина продукту була доступна глядачам лише на платній основі, чого українська сторона, на жаль, гарантувати не може. Адже на ринку працюють оператори супутникового ТБ, які віддають за безцінь пакети по 100 і навіть по 1 000 каналів, куди, природно, потрапляють і канали медіагруп. Українець, звісно ж, замислюється: «Навіщо мені роками платити за кабельне ТБ, якщо я можу один раз поставити тарілку та дивитися все це безкоштовно?» У результаті гроші отримують нелегальні оператори так званих сірих тарілок, а медіагрупам бракує коштів, щоби відраховувати правовласникам і створювати чи закуповувати новий якісний контент. Здоровий цикл обігу грошей між виробником телепродукту та кінцевим споживачем порушується. Гроші йдуть у тінь.
Тому українські медіагрупи кодують канали: аби їх могли дивитися лише ті, хто встановив тарілки легально і так само легально платить за послуги. Оператору Viasat або XtraTV. Ба більше, в ліцензіях багатьох каналів від початку прописане кодування, але медіагрупи довгі роки транслювали їх у некодованому вигляді, адже справедливо побоювалися, що споживач не платитиме. Особливо якщо одні медіагрупи закодують сигнал, а інші - ні. За останні декілька років медіагрупам вдалося домовитися, й «ізгоїв» із безкоштовними каналами не буде.
Хіба можна закодувати супутник?
Кодується не сам супутник, а сигнал телеканалів, що він посилає на приймальні станції на Землі.
Як зрозуміти, який у мене тип прийому телесигналу?
Старше покоління напевно пам'ятає антени, котрі часто доводилося крутити в руках або навіть ходити з ними туди-сюди в пошуках місця кращого прийому сигналу. А іноді й стояти біля телевізора з антеною в руці, поки інші члени сім'ї дивилися важливу передачу. Такі антени є і зараз - у такому разі у вас аналогове ефірне ТБ. І скоро (за планом - 31 грудня) його в Україні не буде. Тому треба поквапитися та перейти на інший тип - наприклад, кабельне або те саме супутникове телебачення.
Під кабельним мається на увазі, що до вашого телевізора безпосередньо, без будь-яких проміжних пристроїв, підключений кабель (до кожного телевізора - свій), котрий тягнеться звідкись зі стіни, і ви платите абонплату або оператору кабельного ТБ, або оператору, що відразу постачає і телебачення, й інтернет. Наприклад, компанії «Тріолан» або «ВОЛЯ». Телесигнал і доступ до інтернету можна передавати тим самим кабелем, на кінці якого - металевий штекер сріблястого кольору, котрий підключений до роз'єму телевізора.
Якщо ж кабель тягнеться від антени на вулиці та йде до невеликої приставки (коробочки з окремим другим пультом, яку ще називають тюнером, ресивером або сет-топ-боксом), а вже від неї - в телевізор, то у вас цифрове ефірне ТБ. Хвилюватися в такому разі не слід. Варто зазначити, що сучасні телевізори мають вбудовані тюнери для прийому ефірного сигналу, а кабелів та антен у них немає.
Ну і, нарешті, третій основний спосіб прийому телесигналу в Україні - супутниковий. Це означає, що біля вашого телевізора теж є приставка, а на балконі чи стіні будинку зовні - тарілка. Вітаю - в цьому разі ви у зоні ризику. І ця стаття точно для вас.
Що робити, коли в мене/батьків/бабусі/дідуся є супутникова тарілка?
Що ж, коли є тарілка, то треба розібратися, чи законно вона встановлена та чиїми послугами ви користуєтесь - піратів або легальних операторів. Загалом для вас і близьких майже нічого не зміниться, за тим винятком, що дивитися українські канали можна буде, докупивши або орендувавши обладнання.
Що саме потрібно купувати?
Більшість тарілок, як і раніше, зможуть приймати сигнал, а ось тюнер - ні. Саме його і потрібно буде замінити іншою «коробочкою». Наприклад, ресивером від ХtraTV.
Новий тюнер безкоштовний? Його надає оператор?
Ні. За тюнер доведеться платити. Є два варіанти: придбати або ж взяти в оренду в оператора. Наразі середня вартість тюнера становить близько тисячі гривень. Але якщо затягувати вирішення питання, як це любить середньостатистичний українець, то вартість зросте.
Ми живемо в селі, де супутник - єдиний спосіб дивитися ТБ. Купити новий тюнер - задорого. Що робити?
Орендувати тюнер. На ринку кажуть, що приставка - приміром, від XtraTV - коштуватиме 29 грн/місяць. Без нового тюнера найбільші українські канали просто зникнуть із ваших екранів.
Припустимо, я купив/орендував новий тюнер. Що далі?
Приставку треба активувати, звернувшись до колл-центру вашого офіційного оператора супутникового ТБ - Viasat або XtraTV. Обіцяють, що активація триватиме не більше 10 хвилин.
Чи потрібно платити за українські канали після активації тюнера?
Так. Запроваждується щомісячна абонентська плата, що залежатиме від обраного пакета. Наприклад, мінімальний пакет від Viasat - а це 73 канали, включаючи 23, які кодуються, - коштуватиме 29 грн на місяць.
Чому, кажучи про кодування, згадують і ефірне ТБ. Його теж кодують?
Ні. Ефірне ТБ, яке наразі працює і в аналоговому (сигнал можна прийняти на звичайну антену, про що я казала вище), і в цифровому (через приставки або вбудовані в телевізор тюнери) форматах, залишається тим самим ефірним телебаченням. Ніщо нікуди не зникає. Здійснюється кодування транспортного потоку ефірного ТБ або, простіше кажучи, самого сигналу ще перед доставкою кінцевому користувачеві. Дивитися канали можна як і раніше, але «скопіювати» сигнал не вийде. Це роблять для захисту від піратів, що перехоплюють сигнал та включають до своїх пакетів - абсолютно безкоштовно для себе (без відрахувань медіагрупам і правовласникам), проте з платою для споживача.
Тобто кодування не впливає на ефірне ТБ?
Ні, не впливає.
Отже, можна змінити супутникове ТБ на ефірне?
Можна. І ефірне - на кабельне, і супутникове - на кабельне, і навпаки. Як вам завгодно. Варто, втім, зазначити, що медіагрупам не до душі, що телеканали, котрі кодуються на супутнику, як і раніше, безкоштовні у складі ефірного ТБ. І врешті-решт вони зроблять так, щоб і за ефірне стягувалася абонплата. Для кабельного ж ТБ очікується зростання абонплати вже 2020 року.
Чи можу я перейти на ОТТ або IPTV?
Звісно, можете. Але обирайте послугу ретельно: по-перше, піратство само по собі шкідливе для карми, а по-друге, боротьба з піратством в Україні триває. Тому не варто думати, що зможете вічно дивитися передачі українських та зарубіжних телеканалів, не заплативши жодної копійки. Час переходити на світлий бік!