Сьогодні на засіданні Верховна Рада України підтримала проект бюджету на 2021 рік у першому читанні. «За» проголосували 275 нардепів, тож тепер варто очікувати досить тривалого періоду суперечок, сварок і чвар за перерозподіл бюджетних коштів наступного року. Але щоб знати, за що лаятися, спершу варто вивчити, як саме уряд придумав витратити держкошти - зокрема, на традиційні «медійні» статті. Тож влаштовуйтеся зручніше і приготуйтеся перетравлювати багато великих чисел.
Напевно, найактуальніша для моїх читачів стаття - держпідтримка кінематографії. Тут галузь чекають хороші новини: у проекті бюджету-2021 на неї (через Держкіно) закладено 621,1 млн грн. Крім того, фінансування галузі планується ще кількома статтями:
- за допомогою президентських грантів на підтримку молодих кінематографістів і премії за досягнення - в сумі на це закладено 4,1 млн грн;
- через Мінкульт та його пітчинг патріотичного кіно - 50 млн грн;
- через Український культурний фонд, на який в цілому планують витратити 697,4 млн грн (скільки з цих грошей піде безпосередньо на кіно - дізнаємося пізніше).
Крім того, на діяльність Держкіно закладено 13,2 млн грн, а на роботу Мінкульту - 90,4 млн грн.
Також обережний привід для радості є у Зураба Аласанії і його колег з НСТУ: на фінансову підтримку Суспільного мовлення в держбюджеті запланували 2,274 млрд грн. Ця сума майже відповідає умовам закону про Суспільне, що має складати 0,2% від минулорічного бюджету (2,276 млрд грн). І хоча ключове слово тут «майже», в минулі роки держфінансування НСТУ було істотно нижчим.
Телеканал «Дім» наступного року фінансуватиметься не через Мінкульт, а через Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, і разом з ним туди ж перейшла підтримка іномовлення. На ці напрямки в проекті бюджету закладено 355,4 млн грн. «Укрінформ» при цьому залишився на колишньому місці, однак його програма фінансування тепер називається «Збирання, обробка та розповсюдження офіційної інформаційної продукції» - на неї закладено 162,3 млн грн.
Крім того, не варто забувати, що з державної скарбниці також фінансується діяльність Держкомтелерадіо і Нацради з питань телебачення і радіомовлення. На них збираються витратити 30,4 млн грн і 92,7 млн грн відповідно.
Навряд чи всі ці числа залишаться без змін в фінальному варіанті держбюджету, але тепер можна починати обережно планувати майбутнє. Головне, щоб цьому не завадив жоден секвестр.