Для тих, хто не знає, як провести аж три дні вихідних, даю наводку - в український кінопрокат до Дня Незалежності виходить комедійне роудмуві «Східняк». Фільм розповідає про пригоди двох військових на Сході - досвідченого Бороди та молодого Режисера, - які дорогою до штабу прориваються крізь блокпости, прифронтові міста і села, зустрічаються з військовими й цивільними, потрапляючи у різні халепи - кумедні та не дуже.
«Східняк» - дебютна стрічка сценариста і режисера Енді Іви, або по-нашому Андрія Іванюка. Фільм ґрунтується на особистих спогадах Іванюка зі Сходу України, саме він є прототипом одного з головних героїв - спробуйте здогадатись кого!
Проект (тоді ще з робочою назвою «Рокада») переміг у Десятому пітчингу Держкіно й отримав фінансування у розмірі 10 млн грн. Українська прем’єра фільму, можна сказати, відбулась іще 2019 року на Одеському міжнародному кінофестивалі. Проте відтоді стрічка зазнала багатьох змін, детальніше про які - згодом.
Випустити фільм на широкі екрани команда «Східняка» хотіла ще навесні 2020-го, але на заваді став коронавірус. Найсприятливішою датою виявився День Незалежності, і дарма, що у прокат також виходить «Толока» Михайла Іллєнка. Про конкуренцію теж поговоримо, а поки перенесімось на пресконференцію.
Виконавець головної ролі - Богдан Бенюк - зайнята людина, але встигає і з журналістами поговорити, і запрошення для соцмереж записати
Команда збиралася довго, але прийшла у повному складі: режисер та автор сценарію Енді Іва, оператор Андрій Котляр, продюсер Володимир Філіппов, виконавці головних ролей Богдан Бенюк та Анатолій Максим'юк, а також представниця Держкіно Ганна Череповська
Першим слово бере продюсер: «Щасливий, що прокат українських фільмів повертається з прем’єрою стрічки «Східняк»
За словами режисера, він не прагнув робити пафосний бойовик, а хотів показати один мирний день між боями. «Якщо хочете крові та відірваних кінцівок - підписуйте контракт та їдьте на Схід. Вам буквально місяця вистачить», - додав Іванюк.
Спочатку Богдан Бенюк не бачив себе у головній ролі фільму, адже прототип Бороди був високим, кремезним чоловіком. На кастинг замість себе привіз родича, який відповідав усім параметрам. Проте режисер проміняв зріст на дику енергетику Бенюка - і не прогадав.
Відповідаючи на запитання Анатолію Максим'юку, чи не дискримінував його Бенюк на змінальному майданчику, Богдан Михайлович бере слово і каже: «Ніт»
Стрічка стала операторським дебютом Андрія Котляра. Каже, хотів знімати близько до передової, аби було реалістично
Бенюк згадує і береться за голову. Як добре, що режисера переконали: Миколаївської області буде досить
Максим'юк розповідає, як отримав свою дебютну роль - завдяки гуртожиткам Університету Карпенка-Карого, де він познайомився з оператором. Отаке панібратство у кінематографії!
На питання, чи збираються показувати фільм на окупованих територіях, знімальна команда знизує плечима. «А як? На торентах викладати? Можемо запропонувати СБУ фільм купити і транслювати туди», - жартує Бенюк.
Після завершення пресконференції я затрималася, аби поставити Володимиру Філіппову кілька важливих запитань.
- Пітчинг Держкіно ви виграли з фільмом під назвою «Рокада», а у прокат виходить «Східняк». Чому змінилась назва?
- Нова назва повністю відповідає тому, що відбувається на екрані. Що таке «Рокада»? Воно глядачеві нічого не говорить. А назва «Східняк» зрозуміліша - це українець зі східних регіонів. Як і наш головний герой.
- Зважаючи на посилений карантин, чи не боїтесь виходити у прокат?
- Для нас був важливий День Незалежності. Моя чітка позиція полягає в тому, що у День Незалежності в кінотеатрах повинні показувати українське кіно. Хтось іде на річку, хтось пити пиво, а хтось захоче піти подивитися українське кіно. Коли ми виходили у прокат із фільмом «Червоний», мені сказали, що День Незалежності - погана дата. По-перше, зараз усі дати погані. По-друге, вважаю, що українці, які хочуть насолодитися українським мистецтвом, повинні мати змогу сходити на вітчизняне кіно.
- Зараз у прокат виходять одразу два українські фільми - «Східняк» і «Толока». Не боїтесь конкуренції?
- Яка конкуренція? Ви ж знаєте, який зараз бокс-офіс та скільки людей ходить до кінотеатрів. Навпаки, вважаю це перевагою. Той, хто прийшов на «Толоку» і йому сподобалося, може одразу сходити на «Східняка». І навпаки. Ба більше, це унікальне явище в історії українського кінематографу - в один день показують фільми майстра й учня. Адже режисер «Толоки» Михайло Іллєнко навчав нашого Андрія Іванюка. Це насправді вперше в Україні з’являються такі зв’язки. Майстри продовжують знімати кіно, а учні тільки починають.
- Який у вас розпис?
- Зараз у нас 125 екранів - майже всі, які є у країні. Сподіваюсь, підтягнеться ще низка кінотеатрів-однозальників, або в яких другий зал у HD. Вони просто чекають своєї черги, бо ми поки в HD не прокатуємо. На жаль, через карантин багато залів просто закрилися. І щодня ми отримуємо нову інформацію - хтось відкрився, а хтось увійшов до червоної зони. Наше кіно має дуже гарний вигляд на великому екрані, тому, коли в нас з’явилась можливість дати його в кінотеатрах, ми одразу за неї схопилися. Адже ніхто не знає, що завтра буде.
- Як ви далі розглядаєте дистрибуцію фільму? Чи є домовленості з телеканалами або стримерами?
- Ні, ми наразі чекаємо результату прокату. І потім домовлятимемось. Наш дистрибутор SVOEkino веде перемовини з платформами та каналами. Кіно житиме й після завершення прокату, але, хто вже виявив бажання придбати права, поки сказати не можу.
- Андрій Іванюк в одному з інтерв’ю сказав, що фільм може бути цікавий за кордоном. Чи є у вас домовленості щодо показу/продажу за кордон?
- Ми обов’язково передамо останню версію фільму нашому дистрибутору - канадському сейлз-агенту Annex Acquisition Company, який розповсюджує «Червоного». До речі, «Червоний» можна зараз переглянути на Amazon Prime. Ми сподіваємось, що «Східняка» ми також розмістимо за кордоном. До того ж англійською мовою у фільма така класна назва - EastMan. Як у супергероя!
- Події фільму відбуваються у прифронтовій зоні. А де знімали стрічку? Розкажіть трохи про локації.
- Кілька локацій були у Фастові, 80% зйомок - на полігоні «Широкий лан», що у Миколаївській області. Знімальний процес відбувся швидко - 35 днів, але довго тривала підготовка - це зрозуміло, адже стрічка дебютна. Поки промалювали усі розкадровки, відібрали усі локації. І постпродакшен тривав довго - довелося перемонтовувати. Минулого року показали фільм на Одеському кінофестивалі, а коли вирішили піти у прокат - отам почалось.
- А чим відрізняються прокатна та фестивальна версії?
- По-перше, це мовне питання. На фестивалі фільм був повноцінним суржиком, і ми не могли пустити таке кіно в прокат. Зокрема, довелося перезаписувати слова головного героя, за що я вдячний Богдану Михайловичу, який виділив на це час і натхнення. По-друге, ми демонтували останню сцену, про котру я не розповідатиму читачам. Нехай подивляться і самі зрозуміють.
- За останні роки в Україні вийшло кілька фільмів у жанрі роудмуві: «Мої думки тихі», «Продюсер», «Додому». Як уважаєте, це випадковість чи новий тренд в українському кінематографі?
- Це можна назвати трендом. Молодим режисерам потрібен певний простір для мислення, і ми всі живемо у постійній мандрівці. Я розумію, що для режисерів це настільки природно - мислити дорогою, мислити шляхом. Тому всі наші потужні кінодебюти пов’язані саме з роудмуві.
Прокат «Східняка» розпочинається вже сьогодні, тож бажаю всім гарного перегляду.