Увага якщо не всього світу, то пострадянського простору точно, останніми днями прикута до Білорусі й протестів, які почалися після виборів. Вже два дні силовики намагаються впоратися з мітингувальниками, які вимагають проведення чесного волевиявлення.
Оскільки влада блокує роботу незалежних сайтів іглушить інтернет (сам Лукашенко, правда, звинувачує в цьому «закордон»), і білорусам та всім небайдужим доводиться шукати інформацію за допомогою інших джерел, інтерес до Telegram-каналів стрімко зростає. Той же TUT.BY, на який неможливо пробитися, намагається публікувати новини саме в цьому мессенджері.
Але найпопулярнішим не тільки в Білорусі, але і в Європі став телеканал NEXTA Live, назва якого читається як «Нєхта», тобто «хтось» в перекладі з білоруської. Його ведуть 3-4 людини, які публікують повідомлення «когось», хто їх надсилає.
Сьогодні канал перевищив позначку в 1 млн користувачів, випередивши вищезгаданий «TUT.BY Новини» в кілька разів, і навіть відібравши першість у найпопулярнішого російського каналу Mash.
Засновник NEXTA Live - 22-річний блогер, якого знають під іменами Степан Путіло, Степан Свєтлов або Степан NEXTA. До проекту в телеграмі він створив канал NEXTA на YouTube 2015 року. Першою публікацією стало відео з піснею «Вибору немає», яка закликала бойкотувати тодішні президентські вибори в Білорусі, - тоді ж блогером зацікавилися спецслужби. 2018 року проти нього намагалися порушити справу про образу президента за слово «Лукашерлок» в назві одного з відеороликів. Але до звинувачень справа не дійшла. Того ж року на сторінку в YouTube стали надходити скарги з боку Белтелерадіокомпанії про порушення авторських прав, але NEXTA вдалося уникнути блокування. 2019-го автори каналу опублікували документальний фільм «Лукашенко. Кримінальні матеріали», і білоруська влада визнала його екстремістським.
Сам Путіло до того моменту вже переїхав до Польщі. Деякі білоруси його за це критикують - мовляв, легко закликати людей виходити на мітинги і наражатися на небезпеку, сидячи за кордоном. Мої джерела в Білорусі також припускають, що канал може бути одним з інструментів впливу місцевої опозиції, і йдеться не про об'єднаний штаб зі Світланою Тіхановською на чолі, а про тих, хто мав намір зайняти місце Лукашенко в 2010-му.
Втім, доказів цього немає. Підозри викликає, здебільшого, факт, що NEXTA Live, на відміну від своїх колег, часто використовує слово «війна» і акцентує вже не на мирному вираженні своєї позиції, а на тому, що потрібно влаштовувати зіткнення з силовиками.
Проте, канал публікує і багато корисної інформації: де можна відшукати воду, їжу і медикаменти, в якому будинку сховатися, в якій двір краще не заходити, тому що там може бути ОМОН.